GIS ALS INSTRUMENT De tijd is voorbij dat men binnen een bepaalde organi satie verschillende projecten en/of projectdelen met dezelfde software simuleert, analyseert en voorstelt. Er zijn steeds meer conversieprogramma's beschikbaar en de tendens om steeds meer te werken met softwareonaf- hanlcelijlce standaarden en open formaten neemt steeds toe. Veel van die conversieprogramma's worden in de soft ware zelf ingebouwd en de conversies gebeuren 'on thefly'. Dit maakt dat de keuze voor een bepaald GlS-paklcet kan worden gemaakt in functie van de doelen, eerder dan in functie van de mogelijkheden. Toch zijn er nog andere ele menten die bepalen welke software uiteindelijk geselec teerd wordt voor een project. Een eerste element is de kost prijs van de software. Men zal meestal geen nieuwe pro gramma's kopen indien men al software heeft die een be paalde taak kan uitvoeren, ook al blijft bijvoorbeeld de re kentijd daardoor langer en de arbeidsintensiviteit groter. Dit gaat dikwijls gepaard met een tweede element, name lijk de acquisitietijd. Deze speelt op twee manieren een rol. Ten eerste is er de tijd die nodig is om een nieuw program ma te leren, die misschien niet opweegt tegen de winst aan snelheid van de analyses. Daarnaast is ook de tijd waar binnen software beschikbaar is een belemmerende factor: als de bestelling en/of levering van software lang op zich laat wachten werkt men misschien beter met de al voor handen zijnde pakketten, al was het maar omdat in vele projecten de deadlines vaak weinig ruimte laten. Peter Bogaert en Wouter Vanneuville Universiteit GentVakgroep Geografie peter.bogaert@ugent.be, wouter.vanneuville@ugent.be; Co-auteurs: Nico Van de Weghe Philippe De Ma eye r en Koen Maeghe De juiste keuze Het ontstaan van GIS als een formalise ring van een reeks tools' voor ruimte lijk onderzoek moet een dertigtal ja ren terug gesitueerd worden en ligt in de lijn van meer dan 2500 jaar geogra fische ontdekkingen, onderzoek en theorievorming [4]. GIS werd lang be schouwd als "te moeilijk, te duur, te specifiek" om in een brede waaier van projecten ingezet te worden [1]. De kostprijs voor software en hardware is echter het laatste decennium gevoelig gedaald en de toegankelijkheid van de software, onder andere door een meer gebruiksvriendelijke omgeving, is sterk toegenomen. Daardoor hebben steeds meer niet-geomatici zich met GIS ingelaten. Het positieve effect is ze ker dat GIS zich een plaats heeft weten te bemachtigen als beslissingonder steunend instrument. Een neveneffect is dat GIS steeds meer de rol van een vi sualisatie-instrument heeft gekregen, gehanteerd door niet-lcartografen. Nochtans is die visualisatie maar één van de vele componenten. Het aantal definities van GIS is breed en kan betrekking hebben op de tech nische mogelijkheden, de conceptuele benadering, de componenten, de ge- bruiksdoelen, enzovoorts. Een belang rijk element in dit kader is dat GIS een geïntegreerd systeem is voor het invoe ren van ruimtelijke data, de opslag, het beheer, de bevraging, de manipula tie, de analyse, de modellering, de uit voer en de visualisatie van deze ruim- GEO-INFO 2004-4 Zijn enkel mooie plaatjes belangrijk? Bij het opzetten van een nieuw project waarbij het verzamelen en het analyseren van ruimtelijke data aan bod komen, moet zo vlug mogelijk duidelijk zijn welk geografisch informatiesysteem (GIS) men nodig heeft. De kostprijs voor het aanbrengen van wijzigingen stijgt namelijk zeer sterk naarmate het project van analysefase naar ontwerp, imple mentatie en uiteindelijk productiefase gaat. Toch is het volgens Huxhold en Levinsohn [5] opmerkelijk hoe weinig tijd en geld er vrij gemaakt wordt om iets goed te doen en hoeveel tijd en geld gespendeerd worden om iets opnieuw te doen.

Geo-Info | 2004 | | pagina 20