nen massafenomenen van het aardse systeem worden gemonitord. Toch zei de wetenschapper niet zeker te zijn "of het ooit zal lukken om het systeem aarde te begrijpen". De uitdaging is dat alle meetsystemen samen één mondiaal meetinstrument vormen en dat dit wordt ingeschakeld in geofysi sche modellen. "Op duizend kilometer zoeken naar een naald in een hooi berg', zo vatte Teunissen Rummel snel samen. (Deze eerste Baarda-lezing "Geodesie en het Systeem Aarde" wordt gepubliceerd op de site www.ncg.lcnaw.nl en in. Vervolgens sprak juryvoorzitter dr.ir. Menno Tienstra de "Laudatio" uit be horend bij de uitreiking van de prof. J.M. Tienstra Onderzoeksprijs 2004. Daaraan voorafgaand memoreerde hij ook dat zijn vader uit een andere hoek kwam dan van de wetenschappelijke Delftse Kanaalweg. Senior was landme ter van het Kadaster en die kwamen normaal niet eens in de buurt van de Rijkscommissie. Toch werd hij in 1932 lector in Wageningen en later onder meer secretaris en voorzitter van de commissie. De opheffing van de Delft- se opleiding in de geodesie zou senior verdroten hebben. Junior constateerde dat de splitsing van 'Geodesie' wel erg gemakkelijk ging en vroeg zich af of er wel voldoende synergie was geconcen treerd. Tienstra herinnerde er aan dat de prijs de eerste keer werd uitgereikt bij het 50-jarig bestaan van de nu opge heven opleiding en dat leverde in dit gezelschap gelach op... De prijs, be staand uit de eer, een delftsblauw wandbord en een geldbedrag, ging naar drs. Jan tien Stoter van de TU Delft voor haar internationaal onderzoek naar 3D-lcadasters. Genoemd werden haar indrukwekkende lijst van publi caties en haar aanstaande promotie terzake. In haar dankwoord kondigde ze ook haar vertrek naar het ITC per 1 april 2004 aan. Dr. Han Heijmans, directeur van het Techniek Museum Delft, presenteerde de al lopende tentoonstelling 'De Aar de in beeld' Hij benadrukte dat maar 25% van de expositie historisch is, maar vond wel dat "met de tijd de in strumenten er niet mooier op geworden zijn: van koper naar grijsgroen". Het gastenboek bevatte suggesties als die voor een rondreis van de tentoonstelling, maar leerde de di recteur ook nieuwe woorden! De kritiek van de ingenieurs wereld inzake een gebrek aan diepgang raakte hem diep. Hem leek dit een onvermijdelijk gevolg van de keus om het vakgebied zo breed neer te zetten. Toch was als aanvulling op de wel 78 teksten op A3 of A4 voor liefhebbers een hand out in voorbereiding genomen. "Het is toevallig dat het een afscheidstentoonstelling is geworden van de geodetische opleiding in Delft", zo lichtte hij toe. Het aan de Rijkswater staat gewijde deel draagt de titel 'Controle en beheer' en hij Jantien Stoter memoreerde dankbaar de vijf extra NAP-bouten, die haar ontvangt de Adviesdienst Geo-informatie en ICT om het museum aan- onderzoeksprijs. bracht. Het ochtendprogramma werd besloten met de aanbieding van het eerste exemplaar van het boek 'Geodesie. De aarde verdeeld en verbeeld, berekend en getekend'. Voorzitter prof.dr.ir. Leen Aardoom van de begeleidingscommissie wees op het manco aan een boek over geodesie in openbare bibliotheken en boekhandels. Dit boek vult dat gat op, is geen historisch werk en legt het 'wat' en niet het 'hoe' van de geodesie uit. Levelt kreeg het eerste exemplaar en ver baasde zich als psycholoog niet over het lot van de geodesie: wat goed gaat, krijgt geen aandacht. Was bij de presentatie nog maar een zeer beperkt aantal exemplaren gebonden, intussen is het boek, dat op p. 183 in dit blad wordt bespro ken, verkrijgbaar in de boekhandel. 1) Zie ook: Theo Scheele, Expositie 'De aarde in beeld' geopend, in: Geodesia 2003-12, pag. 486-488. Bij de opening van het middagprogramma memoreerde NCG-secretaris prof.dr.ir. Martien Molenaar het aantal van 340 bezoekers en de Bommel-stelling "De geodesie doet veel goed in stilte". Prof.dr. Wubbo Oclcels van de TU Delft (van dezelfde facul teit als waar nu een deel van de geodeten zit) sprak over GEO-INFO 2004-4 Onderzoeksprijs Boek Middagprogramma

Geo-Info | 2004 | | pagina 27