Je/te Duister We kennen het allemaal wel. De beur zen, seminars, presentaties, folders. De mooiste oplossingen zijn voorhanden om ruimtelijke gegevens te ontsluiten via web-technologie. De GIS-, GEO- of Vastgoedinformatieafdelingen hebben binnen de gemeentelijke organisatie een centrale positie in het beschikbaar stellen van die ruimtelijke gegevens. Eindgebruikers profiteren dan ook van "kaartgebruik op de werkplek", zoals ik onlangs las. Natuurlijk willen we met die mooie op lossingen aan de slag. Sterker nog, we kunnen er niet omheen. En laten we eerlijk zijn, een brede ontsluiting van ruimtelijke gegevens ter ondersteuning van allerlei primaire processen haalt onze afdeling en ons vakgebied ook wel een beetje uit het isolement. Het breed beschikbaar stellen van ruim telijke gegevens betekent dat gebrui kers eisen stellen aan de kwaliteit van die gegevens. Actualiteit, volledigheid en juistheid wordt als vanzelfsprekend verondersteld. De afdeling die verantwoordelijk is voor het beheer van ruimtelijke gegevens moet dan wel zorgen dat de kwaliteit geleverd kan worden. Ik noem dat het bronbeheer van de ruimtelijke gege vens. We praten over topografie, ka dastrale gegevens, adressen, gebouwen, bestemmingsplannen, beheergegevens, WOZ-objecten, enzovoorts. Hier zit denk ik wel een pijnpunt dat bij de uitrol van die mooie oplossingen onderbelicht of misschien onderschat wordt. Het beheren van ruimtelijke ge gevens is een moeilijke klus. Kijk bijvoorbeeld naar de grootschalige topografie, de GBKN. Iedere gemeente beschikt over dit product. De vraag is of de gemeente voldoende heeft aan de in houd en kwaliteit die geboden wordt. Een zelfmuterende gemeente kan daar zelf op sturen, maar anderen kunnen dat niet. Hoe ga je dan vervolgens de mutatieverwerking van eigen gemeen telijke gegevens organiseren? Wie is de mut a tie veroorzaker en wie is de beheer der van de gegevens? Dat geldt voor alle ruimtelijke object typen in de gemeente. Als beheerder van een aantal van eerder genoemde ob jecttypen of thema's, is het dus een kwestie van organiseren om de mutatie meldingen binnen te krijgen en te ver werken. Deze back-office-activiteiten zijn van erg groot belang om die centra le positie binnen de gemeentelijke orga nisatie waar te maken. Met het leveren van de mooie plaatjes alleen ben je er niet. Beheren, of bijhouden zoals u wilt, van gegevens is een belangrijke maar geen dankbare taak. Voor de gebruikers is het zoals eerder gezegd vanzelfspre kend dat informatie die zij willen actu eel, volledig en juist is. Structureel kost het relatief veel capaciteit om de bij houding goed uit te voeren. Daar zal de organisatie wat voor over moeten heb ben. Als het bronbeheer van ruimtelijke ge gevens goed geregeld is of, zoals ik het graag noem, als de basis op orde is, dan kunnen we denken aan het beschikbaar stellen van ruimtelijke informatie als ondersteuning van gemeentelijke pro cessen. Als we kijken naar de informatiehuis houding van een gemeentelijke organi satie dan zien we dat tal van processen met betrekking tot geldstromen, ver keer en vervoer, beheer en onderhoud, veiligheid, handhaving en milieu ondersteund worden of kunnen wor den door middel van geografische gege vens. Het is daarmee verleden tijd dat de kaart alleen maar nodig is voor de ontwikkelingsprocessen van een ge meente. In principe kunnen alle proces sen, waarbij locatiegebonden elemen ten een rol spelen, gevisualiseerd wor den. Vaak blijkt dat door visualisatie van een administratief proces de kwa liteit vrij snel te verbeteren is. We zien in toenemende mate dat de da ta integraal opgeslagen wordt in een da- tawarehouse en beschikbaar gesteld wordt aan gebruikers door middel van webontsluiting. Vanuit verschillende bronnen worden basisgegevens met betrekking tot perso nen, adressen, percelen, topografie en luchtfoto's periodiek aangeleverd aan het datawarehouse. Daarnaast zullen ook steeds meer procesgegevens onder gebracht worden in het datawarehouse. We kunnen daarbij denken aan vergun ningen, bestemmingsplannen, WOZ-ob- jectgegevens, beheergegevens, enzo voorts. Op basis van vragen uit de orga nisatie kunnen met behulp van de aan geleverde gegevens producten worden samengesteld, die bestaan uit allerlei combinaties van de beschikbare gege vens. Tenslotte nog even terug naar het be heer van brongegevens. Iedere gemeen te is bezig of is van plan basisregistra ties in te richten. Daarbij kunnen we al lemaal het wiel proberen uit te vinden of ons laten leiden door de beurzen, presentaties en folders. Doordat Groningen als pilotgemeente deelgenomen heeft aan de praktijk proeven voor een authentieke gebou wenregistratie, heb ik al een beetje een idee gekregen welke voordelen authen tieke registraties kunnen hebben in het licht van het beheer van brongegevens en de ondersteuning van processen. Standaardisatie, eenmalig registreren en binnen alle processen dezelfde taal praten. Ik ben er van overtuigd dat als we ons als gemeenten samen sterk kun nen maken, de authentieke basisre gistraties over een paar jaar een feit kunnen zijn. Jelte Duister Hoofd Geo-Informatie Gemeente Groningen GEO-INFO 2004-4 I Geo-lnfo in Praktijk Kwaliteit gaat niet vanzelf! 167

Geo-Info | 2004 | | pagina 29