Cesar Blaauwgeers aan het regelen. gigantische betonnen constructies waartussen en waarover de snelle trein straks voort moet snellen, toevertrouwd aan landmeters. Zeker geen doorsnee landmeters overigens, want maatvoering op dit soort grote betonprojecten vereist duidelijk meer dan gemiddelde kwaliteiten wanneer het gaat om stressbestendigheid, verantwoordelijkheid, prak tisch inzicht in bouwprocessen en het werken onder soms zeer moeilijke omstandigheden, zo blijkt al gauw. Een onderdeel van de HSL 3 maatvoering wordt uitgevoerd door landmeter/maatvoerder Louis van Beek, een mbo-landme- ter die via Tracé is uitgeleend aan het landmeetkundig bu reau Prisma meten en uitzetten b.v. dat hier de totale maat voering verzorgt. Jan van 't Veld, directeur van Prisma, legt uit dat Prisma in dit stuk HSL de maatvoering verzorgt van af de primaire grondslag tot detailpunt. Dat wil zeggen dat er enkele duizenden punten moesten worden berekend en uitgezet en regelmatig gecontroleerd. Daarvoor is een ze vental meetploegen, plus drie meetploegen tijdens de piek van het werk ingezet. Door de digitale aanpak van Prisma hebben ze het aantal binnenmensen dat het werk voorbe reidt en de berekeningen van de grondslag verzorgt, weten te reduceren tot één (twee tijdens de piek van het werk). De hoofdconstructies zijn inmiddels gereed en het uitzetwerk beperkt zich momenteel tot wat detailconstructies. Het systeem van maatvoeren, en met name de plaats van de maatvoerder, is hier volgens Jan erg goed geregeld. De maatvoering is gepositioneerd tussen directie en uitvoering, terwijl dit voor heen ondergeschikt was aan de uitvoe ring en moest opdraven als die laatste dat beliefde. Er is nu ook een strakke planning gemaakt wie waarvoor ver antwoordelijk is, wat door de werk voorbereiders aan Prisma wordt aange leverd, en hoe, en vooral ook, wanneer de landmeter de benodigde punten in het terrein zal uitzetten. Dat geeft enorme rust want als de maatvoerder voortdurend heen en weer moet vlie gen om punten uit te zetten gaat dat ten koste van de zorgvuldigheid en nauwkeurigheid en werkt fouten in de hand. Er is een duidelijk protocol opge steld. De maatvoerder is geïntegreerd in de (digitale) werkvoorbereiding. De gegevens gaan digitaal naar het kan toor van Prisma in Nijkerk, worden daar bewerkt en gecontroleerd aan analoge tekeningen waarna de uitzet- gegevens (coördinaten) worden bere kend. Die worden naar het project ge stuurd. Daar worden ze nogmaals ge controleerd aan analoge tekeningen van 'uitvoering' en dan kan de maat voerder naar buiten om zijn werk te doen. Hij kan er dan volledig op ver trouwen dat de gegevens juist zijn. In een strak planningsschema is aangege ven op welk moment de punten in het terrein moeten worden uitgezet en dat kan alleen als de gegevens waaruit die moeten worden berekend een maand daarvóór bij de maatvoerder zijn. Het was in het begin even wennen, volgens Jan, maar dat loopt nu uitstekend. Iain Pieters, projectleider bij Prisma, rijdt ons in een comfortabel busje over het terrein rond om de totale samenhang van het werk te tonen. Het is een grote klus van bijna twintig ki lometer lang en je hebt er geen idee van hoeveel meetgegevens daarvoor nodig zijn. We rijden langs een gedeel te waar het ondergrondse werk al klaar is. Je ziet alleen nog wat ont- luchtingskolcers in het zand. Iets ver derop begint de open tunnelbalc. De damwanden steken er nog wat boven- Geodesie uit, gestut door een serie ronde stalen gepositioneerd stempels. Aansluitend aan de twintig tussen civiel en kilometer HSL-3 verzorgt Prisma ook bouwkunde, op een aantal andere werken voor de tuitje firtamti*- GEO-INFO 2004-4 UlM>M I fi ll-LILVfCLll TÜlJ i ïr Duizenden metingen

Geo-Info | 2004 | | pagina 32