HSL de maatvoering, werken die door verschillende aannemers worden uit gevoerd. Bij de start kregen we van Rijkswaterstaat gegevens van vaste punten in de omgeving van het tracé (x,y,z), de primaire grondslag, legt Iain uit. Veertien punten totaal, daar moesten we het mee doen. We gaven ze 9000-nummers. Die hebben we ver dicht tot een secundair en later weer een tertiair net, de 8000- en 7000-num- mers. Voor de verschillende werlc- onderdelen werd vervolgens verder verdicht naar 6000- en 5000-nummers en vanuit die detailpunten wordt het werk gemaakt. We stappen uit en lopen via hopen zand, uitgegraven klei en stapels hout en ijzer naar de betonnen rand van de bak waar we overheen klimmen en dan afdalen in de tunnelbalc. Hier wijst Iain ons de tussenpunten die op en aan de dam- wanden of op de betonvloer zijn ge markeerd, de puntnummers zijn er in duidelijke rode cijfers bijgeschreven. De damwanden zijn als eerste uitge zet. Ook voor het storten van de beton vloer moest veel worden gemeten. Per meter moest een raai van zes punten worden uitgezet. En dat over twintig kilometer... En zodra het beton is ge stort wordt nog een keer gemeten. Iain vertelt nog veel meer over de maatvoeringen bij dit tunnelstuk, over damwanden en diep- wanden en over het storten van onderwaterbe- ton' in een bale van twintig meter diep, en over de maatvoering op de bo dem van die waterbak. De taak van Louis en zijn assistent Remco Rombouts, is momenteel het Cesar en Jeroen op de werkvloer begeleid door hoofdmaatvoerder Pieters. Half open tunnel in HSL-tracé bij Rotterdam. ~W I aangeven van punten voor de bekisting van betonranden die op de tunnelvloer moeten worden geconstrueerd en die nen als kabel - en leidingenbalc naast de sporen. Een andere meetploeg heeft ervoor gezorgd dat op de tunnelvloer op re gelmatige afstanden detailgrondslagpunten zijn aange bracht de '5000-punten') en van daaruit kan Louis de be kisting uitzetten. Zodra de timmerlieden de bekisting heb ben klaargemaakt, meet Louis dat na en laat zonodig cor recties aanbrengen, zogenaamde pré-pourmetingen. Dat is nodig want de vrije ruimte is slechts enkele millimeters. Als dat naar genoegen is gebeurd, kan het beton worden ge stort. Daarna komt hij nog een keer terug om het beton as- built te meten. Van elk blok van dertien meter maakt Louis tenslotte een eindrapport met een tekening, waaruit het verschil tussen de theoretische gegevens en het eindresul taat zichtbaar wordt. We streven daarbij naar verschil nul, zegt Louis. Louis werk nu vijf jaar bij Tracé en geniet dus binnenkort zijn jubileum. Hij is eerst werkzaam geweest bij de Grontmij Geogroep als starter in de geodesie, alwaar hij gedurende drie jaar ervaring heeft opgedaan met uitzet- werk, deformatiemetingen, maatvoering en profielmetin gen, zowel met de tachymeter als met de meetband. Daarna werd hij gedetacheerd naar achtereenvolgens Gemeente werken Rotterdam en later via Facto, bij Shell in Pernis, Ar- cadis Geo-en Vastgoedinformatie, en dan nu bij Prisma. Het werken bij dit deel van de HSL bevalt hem uitste kend, vooral door de positie als maat- voerder, maar ook door de hier gehan teerde meetprocedure en de vereiste hoge meetnauwlceurigheid. Dat alles geeft veel voldoening in het werk. Lou is blijft vast nog wel een tijdje in dienst van Tracé. Onteigening, riolering, ecotopen en een plat dak We moeten naar Hoofddorp om twee gedetacheerde GIS-dames aan het werk te zien: ir. Klaartje Kolnaar, in 1998 afgestudeerd aan de TU Delft op vliegtuig-laseraltimetrie en ing. Moni que Seavey, die haar geodetische lcen- GEO-INFO 2004-4

Geo-Info | 2004 | | pagina 33