Van het Web Berry van Osch berry.vanosch@kadaster.nl In een eerdere column noemde ik al eens het begrip Geocaching, een leuke buitenacti viteit voor mensen met GPS op zak. Het is een soort schatzoeken, op z'n Engels 'cache hunt', en een goede gelegenheid om erva ring met GPS op te doen. Het basisidee is dat men caches verstopt en de exacte locaties er van via internet laat weten. Andere GPS-ge- bruilcers proberen via de coördinaten deze caches te vinden. De vinder wordt gevraagd iets uit te cache te nemen en hiervoor in de plaats weer iets achter te laten. Een nieuwe re vorm, meer voor geo-geinteresseerden, wordt nu geboden op www.geocaching.nl/ benchmark/index.htm, namelijk het zoeken naar RD-punten. Na een omvangrijke en goed geïllustreerde uitleg over RD-punten kan men aan de slag door de coördinaten van een bepaald punt op te vragen. Via de ge toonde link naar het Kadaster (RD-info) kun je de gegevens ophalen onder de rubriek 'downloads'. En als je echt eens dieper in het onderwerp wilt duiken kun je terecht bij GeoGerard (geogerard.geocacher.nl). Bij een wat onbeholpen website www.graver sellende.nl denkt de argeloze bezoeker mis schien in eerste instantie dat hij terecht is ge komen bij de problemen waarmee het gilde der grafdelvers vandaag de dag te kampen heeft. Snel wordt men uit de droom gehol pen; het is een initiatief van een student of een studentengroep, die de 'ellende' wil laten zien die gebruikers van het KLIC blijkbaar ondervinden. Het KLIC is er zo te lezen in ieder geval niet blij mee, dat kennelijk ver trouwelijke onderzoeksrapporten zomaar via internet op straat liggen. En na lezing van en kele daarvan kan ik me daar wel iets bij voor stellen... Via hun eigen website (www.klic.nl) komen we te weten dat het hier kennelijk toch niet om een serieus onderwijsproject kan handelen en dat KLIC zich dan ook ten zeerste distantieert van deze website (zie fig. 1). Ilc weet niet hoelang deze site nog in de lucht zal zijn... Ilc heb het gevoel dat hij nogal tijdgebonden is. Oordeelt u zelf maar! Fig. 2. ERmapper. Earth Resource Mapping (www.earthetc. com/world/) heeft onlangs een wereldkaart gemaakt gebaseerd op satellietbeelden van Landsat. Ze denken dat het de grootste kaart is die via internet getoond kan worden. Hij is opgebouwd uit meer dan 600 aparte kaartbe- standen, met een totaal van 2 Terabytes on- gecomprimeerd. Het uiteindelijk samenge stelde mosaic omvat de gehele aarde met een resolutie van 30 meter (1.4 miljoen pixels breed bij 0.5 miljoen pixels hoog). Met ER Mapper is het bestand als ECW (Enhanced Compression Wavelet) gecomprimeerd en is toch altijd nog een bestand van 26 Gigabytes. Om een en ander goed te bekijken moet je wel de ECW ActiveX plugin installeren. Acti veer daarna de demo maar eens (zie fig 2). de gewoonte om een wed strijd te organiseren waar bij gebruikers van MAPu- blisher door hen ontwik kelde kaarten kunnen in zenden. Aan deze MAPu- blisher Map Competition doen wereldwijd mensen mee. Ilc trof ook Nederland se inzendingen aan, zoals de winnende stadsplatte grond van Apeldoorn, ver zorgd door de gemeente Apeldoorn in samenwer king met het bedrijf eXQte. Men kan in verschillende categorieën meedoen en per categorie is een fraai voorbeeld te vin den. Voor 2003 is de inzendtermijn natuur lijk al lang gesloten, maar zo te zien kun je nog wel gewoon kaartvoorbeelden blijven in sturen voor hun kaartengalerij. En buiten dat, de website is het zonder meer waard om eens wat nader te exploreren. Je vindt er enorm veel voorbeelden, ook om zelf te be waren. Een GIS-je voor iedereen... www.familie naam.nl/. Een grappig initiatief om even snel de geografische spreiding van een bepaalde fa milienaam in Nederland op gemeenteniveau te zien. Testje eigen naam maar let op: de ac tualiteit is niet al te hoog, de informatie stamt nog uit de nationale telefoongids van 1993. De hele wereld - en dat bedoel ilc hier min of meer letterlijk - gaat schuil achter de web site van Nasa TV (www.nasa.gov/multime dia/nasatv/index.html). Kijk vooral ook eens naar de 'video gallery' met speeches van president Bush over zijn nieuwe ruimtevaartprogramma of naar het actuele nieuws op hun eigen tv-zender. Verder levert 'NASA ima ges' ook aardige resultaten op, vooral sinds de recente activiteiten op Mars. En als je een futuristisch aan doend bureaublad of screen- savers wil hebben, ga dan maar eens naar 'downlo ads'...! (zie fig. 3). Tot slot: al gezien dat "De nieuwe lcaart 2010-2030" weer vernieuwd is? Kijk bij www.nieuwekaart.nl/. Fig. 3. NASA. Fig. 1. Klic. Avenza Systems (www.aven za.com/MPcomp/categories. html) heeft al enkele jaren GEO-INFO 2004-4 Schatzoeken met GPS en geldt dat misschien ook voor KLIC...? 175 -

Geo-Info | 2004 | | pagina 37