'Het Snellius' in Leiden De eerder naamloze huisvesting van Wiskunde, Informatica en de Infor- matiseringsgroep van de Universteit Leiden heet sinds 3 maart 2004 "Snelli us". De naamgeving is de afsluiting van een renovatie van het gebouw aan de Niels Bohrweg 1. Alvorens een gebakje met de naam "Snellius" te nuttigen kon worden meegedaan aan een wedstrijd met de vraag in welke kerk de naamge ver begraven ligt (Pieterskerk). Bij het fecstgebeuren gaf hoogleraar wiskunde prof.dr. Gerrit van Dijk een toelichting op de naam en de persoon van Wille- brord Snel van Royen (1580-1626). In de Amerikaanse literatuur over lichtbre king wordt de Latijnse uitgang gene geerd en spreekt men nog steeds van Snell's Law, zo werd gememo reerd naast zijn unieke verdien sten voor de triangulatie. In de begintijd was het onderscheid tussen de disciplines nog niet zoals nu en Snellius werd ver ondersteld nu ook informatica te hebben gegeven! Aangehaald werd van Snellius niet alleen zijn beeld in Boston en de in het Boerhaavemuseum aanwezige kwadrant, maar zelfs de huwe lijksvruchtbaarheid met 18 kin deren. Op videobeelden las di recteur A.L. Boon van de Pieters kerk de tekst van de grafsteen van het echtpaar Snellius in die kerk voor. Bij hun epitaaf aan de kerkmuur werd een plechtige ver taling van de La tijnse tekst daarvan ge presenteerd. De intervie wer vroeg of in de in restauratie zijnde kerk iets gedaan wordt aan de slechte staat van dat me moriebord. "Voorlopig niet, maar als iemand an ders het doet doen we graag mee!" aldus de di recteur, en van de zijde van de universiteit werd al samenwerking met de stichting De Hollandse Itmvvnhtri Stiel'ui Cirkel gesuggereerd. In 2003 kreeg opnieuw een hydrogra fisch opnemingsvaartuig van de Ko ninklijke Marine de naam Snellius. De voor Leiden uitgenodigde bemanning was absent vanwege verblijf op zee. Het bestuur van het Landmeetkundig Ge zelschap "Snellius" uit Delft kon wel welkom worden geheten. "Tot voor kort kon je nog geodesie studeren in Delft", zo wist de Leidse hoogleraar ook... Adri den Boer Akkoord frequentiegebruik Galileo De onderhandelingen sleepten zich drie jaar voort, maar nu is het zo ver: de Verenigde Staten en Europa hebben een overeenkomst gesloten over hoe het huidige Amerikaanse sa tellietnavigatiesysteem (GPS) en de toe komstige Europese concurrent Galileo elkaar in de ether niet in de weg hoe ven te zitten. Beide systemen maken gebruik van zowel een voor iedereen toegankelijk signaal, als een geco- en GPS deerd signaal voor militaire doelein den. De VS behouden zich het recht voor om de vrije GPS-signalen, plus al le signalen van buitenlandse naviga- tiesatellieten, uit te schakelen of te storen om tegenstanders bij een con flict te verzwakken. De VS vreesden dat de frequentie die Galileo zou gaan ge bruiken voor de gecodeerde communi catie ten behoeve van militairen, poli tie en inlichtingendiensten en derge lijke, dezelfde zou zijn als die van het militaire GPS-signaal, de zogeheten M- code. Met andere woorden: wanneer de VS Galileo willen platleggen, zou den ze tegelijkertijd de eigen militaire signalen storen. Nu is afgesproken dat de gecodeerde Galileo-signalcn ge bruik zullen maken van een andere frequentie. Uit: Technisch Weekblad, 5 maart 2004. Snellius gaat verder Een aantal actieve leden van de geo detische studentenvereniging Snel lius wil een doorstart maken van de vereniging en daar ook studenten van andere opleidingen bij betrekken. De bedoeling is om alle studenten in Nederland op het gebied van geo-infor- matie in één vereniging te binden. Om veel studenten in de doelgroep reeds vroeg met Snellius bekend te maken wordt op 26 mei een grote activiteiten dag georganiseerd. Deze dag bestaat uit een inhoudelijk, een sportief en een feestelijk deel. De dag vindt plaats in Delft. De kosten voor deze dag zul len voor deelnemende studenten zo laag mogelijk worden gehouden. Het programma komt begin mei beschik baar op www.geo-info.nl. Inlichtingen bij Walter Vroom, WA.W.Vroom@stu dent.TUDelft.NL. as 1 ÜS (lii GEO-INFO 2004-4

Geo-Info | 2004 | | pagina 46