Tentoonstelling "Grensgevallen" in In zijn kwaliteit als historisch kaart lezer heeft Ad Bogers, medewerker Beheer en Behoud van het Limburgs Museum, een tentoonstelling samen gesteld van de meest interessante en bijzondere kaarten uit de museum collectie. De expositie die als titel "Grensgevallen" heeft meegekregen, is te zien tot en met 2 mei a.s. Het Lim burgs Museum heeft een grote lcarto- grafische verzameling waarvoor de basis al lang geleden werd gelegd. In de tijd nog van het Goltziusmuseum, de Venlose voorloper van het tegen woordige instituut. Vooral de laatste jaren is de collectie uitgebreid. Mond jesmaat door aankoop, maar fors door de schenking van de familie Schil lings die een prachtige verzameling boeken en kaarten over Limburg over droeg. Zeer recent is daar de schen king van vier kaarten door de Vrien den van het Limburgs Museum bijge komen. Met de omvang van de verza meling is meteen hét probleem ge noemd van de samensteller van de tentoonstelling, een probleem dat de Duitser zo mooi verwoordt met die Qual der Wahl. Het is moeilijk een keuze te maken en een liefhebber doet het per definitie pijn als een kaartblad afvalt. Limburg bestaat pas relatief kort, sinds 1839. In de eeuwen ervoor was het grondgebied van de huidige pro vincie een lappendeken van staten en staatjes. Landsgrenzen veranderden vaak, vandaar dus ook de tentoonstel- lingstitel Grensgevallen. Aan de hand van kaarten wordt op hoofdlijnen de Limburgs Museum staatkundige geschiedenis van Lim burg in beeld gebracht. Wat opvalt als je de kaarten nauwkeuriger bestu deert, is hoe dunbevolkt het gebied was. De natuur was ongerept, het landschap weids en je kon uren lopen zonder een ziel tegen te komen. De expositie geeft in de breedte een beeld van wat het Limburgs Museum in huis heeft. Bij het maken van keu zes heeft de samensteller natuurlijk ook zijn hart laten spreken. Met zijn gevoel als kompas kwamen uit de la dekasten prachtige zeventiende- eeuwse en achttiende-eeuwse stads plattegronden tevoorschijn van Maastricht, Roermond, Sittard en Venlo. Ze vormen het overtuigende bewijs van het meesterschap van de Nederlandse kartografen, graveurs en drukkers. Het zijn kaarten die histori sche informatie verschaffen, maar het zijn bovendien kunstwerken waar naar je met plezier kijkt. Curieus is een kaart uit 1642 met het voorgenomen tracé van de Fossa Eugeniana, een kanaal tussen Rijn en Maas waaraan lang is gewerkt maar dat nooit gereed is gekomen. Dat moet het optimisme van de kartogra- fenfamilie Blaeu uit Amsterdam een flinke knauw hebben gegeven, want in een hoek van de Fossalcaart werd een Vader Maas en Vader Rijn gegra veerd die elkaar broederlijk de hand reiken alsof het waterstaatkundige project al tot een goed einde was gebracht. Zeldzaam en historisch be langrijk is een kaart van het departe ment van de Nedermaas uit de Franse tijd (1794-1815). Het is de eerste keer dat een deel van Limburg in kaart is gebracht met de meter als maatstaf. Sommige kaarten zijn in principe nog steeds actueel, zoal de vierdelige Map of River Meuse uit 1797. Hij werd on der meer vervaardigd met het oog op de altijd al terugkerende overlast van het hoog water, problematiek die an no 2004 zo weer kan spelen. Tot slot nog iets uit dezelfde rubriek 'Altijd Actueel', de verslaggeving van oorlo gen. Waar nu fotografen en camera ploegen mee optrekken naar de voor ste frontlinies, gingen in het verleden kunstenaars mee. Terug in hun ate liers maakten ze prachtige kaartbla- den met precies weergegeven de posi ties van de vijandige legers en het ver loop van de strijd. De belegering van het Huis Gennep in 1641 is daarvan een goed voorbeeld. Limburgs Museum, Keulsepoort 5, 5911 BX Venlo. Geopend: dinsdag tot en met zondag 1117 uur. Bron en informa tie: www.limburgsmuseum.nl. Tentoonstelling "De aarde in beeld" Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Nederlandse Com- 1 missie voor Geodesie is in het Tech- niek Museum te Delft een tentoon stelling ingericht over geodesie en geo-informatie. Hierover werd al eer- der bericht in Geodesia van decern- i ber 2003. Sinds de opening hebben al meer dan 8000 belangstellenden de expositie bezocht. In de tentoonstel- i ling is te zien hoe mensen zich vroe- ger een beeld vormden van de aarde en hoe de technieken evolueerden tot de huidige systemen. Veel belang- stelling trekt het historisch gedeelte dat ongeveer een kwart van de ten toonstelling omvat en waarin ele- mentaire begrippen als plaatsbepa ling, waterpassing, driehoeksmeting, kartografïe tot en met GIS worden uitgelegd. Ook de verschillende oude instrumenten en handgekleurde kaarten en atlassen trekken veel aan dacht. In samenwerking met de TU Delft is een lesprogramma ontwikkeld rond het thema waterpassen waarbij scho lieren zelf met instrumenten aan de slag kunnen. Hiertoe zijn door de AGI van de Rijkswaterstaat in en rond het museum een vijftal NAP bouten geplaatst. Er is ook een in loop-workshop van start gegaan waarbij kinderen met behulp van een zelfgemaakt kompas een speur tocht door het museum kunnen ma ken. Bij de balie van het museum is een öpdrachtentocht verkrijgbaar met een tiental opdrachten. Het les pakket en de workshop zullen ook na de tentoonstelling beschikbaar blij ven. De tentoonstelling is nog tot en met 23 mei 2004 te bezichtigen in het Techniek Museum te Delft, Ezelsveld- laan 61, dinsdags t/m zaterdags van 10-17 u, zondags van 12 -17 u. Inlichtingen: tel 015-2138311. WERTA GEO-INFO 2004-4

Geo-Info | 2004 | | pagina 47