TOEKOMST bouwd. Tijdens deze conversie is te vens de kwaliteit van de informatie verbeterd, meet- en zoelcploegen heb ben in het veld vele probleemgevallen opgelost. Op deze wijze is een kwalita tief hoogstaand gestandaardiseerd product ontstaan, zie als voorbeeld de beheerlcaart middenspanning fig. 2. Data-kwaliteit is dan ook een speer punt in de organisatie van Essent Net werk. In geval van uitbreiding van het netwerk krijgt de aannemer, als hij dit wenst, het ontwerp digitaal aangele verd, de aannemer levert vervolgens de bijgewerkte ontwerptekening (revi sietekening) weer digitaal terug aan Essent. Op deze wijze ontstaat een effi ciënt bij houdingsproces. Als monteurs buiten afwijkingen constateren wordt dit gemeld en wordt het netwerk bijge werkt. De afgelopen jaren is hard gewerkt en is veel geld geïnvesteerd om deze ka bel- en leidinginformatie digitaal op te bouwen en de gewenste kwaliteit van de data te krijgen. De komst van de GBKN heeft hier zeker aan bijgedra gen. Intussen werd Essent uitgebreid met enkele andere energiebedrijven. Uiteraard moest de kabel- en leidingin formatie van deze bedrijven weer ge converteerd worden en ingepast in het Essent systeem. De divisie Netwerken heeft binnen haar organisatie nu nog vier andere zelfstandige netbeheer ders. Binnenkort volgt weer een nieu we krachtproef: de vijf netbeheerders worden binnenkort operationeel en administratief samengevoegd tot één netbeheerder. De verschillende bestan den en systemen moeten worden samengevoegd, een nieuwe uitdaging. De lcabel- en leidinginformatie in het zuidelijk gebied van Essent Netwerk omvat zowel de ligginggegevens van de kabels en leidingen als de techni sche gegevens van deze kabels en lei dingen en de manier waarop ze met el kaar verbonden zijn. Deze informatie wordt binnen het bedrijf voor vele doeleinden gebruikt. Een belangrijk doel is uiteraard het opsporen van de leiding in geval van storing en het aan geven van de plaats van de leiding in geval van werkzaamheden. Maar ook A_. A Fig. 2. het maken van allerlei technische berekeningen als gas- Voorbeeld druk en stroomberelceningen, de schakelschema's, het ont- beheerkaart werp van nieuwe netten bij uitbreiding, et cetera. Tenslotte middenspanning, stelt Asset Management regelmatig vragen over het net werk, als leeftijdsopbouw en materiaalsoorten. De belang rijkste toepassingen zijn: de beheerlcaarten middenspan ning, laagspanning, gas, water, warmte, de netschema's middenspanning, de aansluitschetsen van elektra, gas en water en het ontwerp. De informatie is opgeslagen in een Smallworld systeem. In de regionale afdelingen wordt dit systeem door ongeveer een honderdtal ervaren medewer kers gebruikt om mutaties in te voeren en (GIS-)analyses te maken. Daarnaast lean een groot aantal andere gebruikers de gegevens via een viewer raadplegen. Deze viewer, Geo versum, wordt door ongeveer zeshonderd gebruikers op kantoor en ongeveer 250 monteurs buiten gebruikt. De Jan de Kruif, redacteur. monteurs kunnen de gegevens raadplegen via hun laptop. De bestanden op de laptop worden bijgewerkt als ze op kan toor de laptop aansluiten aan het netwerk. De afgelopen jaren is bij Essent Netwerk hard gewerkt aan de automatisering van de verwerking van de KLIC-meldin- gen. Tot de eeuwwisseling werden de KLIC-meldingen vrij wel handmatig verwerkt door eerst 22, en later na een reor ganisatie, veertien districten. Deze werkzaamheden wer den uitgevoerd door zo'n vijftien mensen en na elke reorga nisatie kwam er vraag naar meer capaciteit. Omstreeks 1998 is besloten dit proces te automatiseren en tevens te centraliseren. Doelstelling van Essent Netwerk was, en is nog steeds, de gravers zo gericht mogelijke informatie te ge ven tegen een minimale inspanning van Essent Netwerk. De automatisering van dit proces is zeer succesvol verlopen. Nu wordt de gehele afhandeling verricht door twee men sen. Hoe verloopt dit proces nu De KLIC-meldingen komen centraal bij Essent Netwerk binnen via e-mail. Het zijn er ongeveer 35.000 per jaar. Deze worden door het programma Geoversum zoveel mogelijk GEO-INFO 2004-4 ■Jk Toepassing van de kabel- en leidingregistratie KLIC bij Essent Netwerk 145

Geo-Info | 2004 | | pagina 7