Belangstelling voor de nieuwe Leica 1200 tachymeter. Jeroen met rover; op de achtergrond het referentiestation. Leica leslokaal in Rijswijk. Naar de technische dienst voor een jaarlijkse controlebeurt. i' Dat oolc aan het laatste punt van het wensenlijstje (een goede support en service) wordt voldaan is tijdens de show niet zichtbaar gemaakt. Daar zijn de klanten al aan gewend en wordt als vanzelfsprekend beschouwd. Maar ze konden niet alles meeslepen naar Rot terdam en Harderwijk. Wie meer wil zien moet een bezoek brengen aan 'basisstation' Rijswijk. De meeste Leica- klanten hebben daar al kennis mee ge maakt tijdens de opleidingen die daar regelmatig worden georganiseerd door de supportteams van Leica Geosy- stems en LNR Globalcom. Minder be kend is de Technische Dienst waar de meeste instrumenten eenmaal per jaar een onderhoudsbeurt ondergaan of gerepareerd worden, en dat is toch ook wel interessant om te zien. In de werkruimte zijn een vijftal werkplek ken gecreëerd waaraan evenveel speci alisten bezig zijn verschillende meet instrumenten uit elkaar te halen, te controleren en schoon te maken. Een landmeetinstrument krijgt gewoon lijk elk jaar een onderhoudsbeurt, zegt technicus Ed Peffer en hij geeft een uit voerige toelichting op die arbeid. Alle onderdelen van een instrument wor den helemaal nagelopen, wat groten deels gebeurt door middel van het doormeten van alle functies. Elke werkplek beschikt daartoe over een collimator om de instrumenten te justeren. Die collimatoren zijn alle vijf gecontroleerd door middel van een moedercollimator die voor in de werk plaats is opgesteld en op zijn beurt weer wordt gerefereerd aan het nauw keurige buisniveau van de T4. Op een 'baseline' worden de afstandmeters van de instrumenten gecontroleerd. Voor een onderhoudsbeurt wordt een instrument aangesloten op een com puter waarna alle functies uitgebreid worden getest en nagemeten. De uit komsten van al die controlemetingen worden op het scherm weergegeven in cijfertjes. Het programma weet ook welke toleranties gelden en zodra iets daarbuiten valt meldt het scherm een 'error'. Dan moet iets worden bijge steld. De computer stuurt het controle programma helemaal zelf, zodat bij de controle van de verticale- en de hori zontale randen de kijker ook regelma tig wordt omgeslagen of 180 graden wordt gedraaid. Aan het eind van de controlerit maakt de pc een eindrap- GEO-INFO 2004-5 - r Thuisbasis

Geo-Info | 2004 | | pagina 10