port aan waarin in cijfertjes is af te le zen hoe goed het instrument weer is. De instrumentmaker heeft er dan ook voor gezorgd dat alle draaiende en be wegende delen zijn schoongemaakt en gesmeerd zodat alles weer lekker loopt. Het instrument kan er dan weer een jaar tegen, als hij tenminste niet van een dak af wordt gegooid. Veel meer Ook wie meer wil weten over de ande re producten van Leica zoals de hand- laserafstandmeter Disto of de Cyra la serscanner kan in Rijswijk terecht. Met de nieuwste hand-Disto kunnen niet alleen enkele afstanden worden geme ten maar worden ook direct de opper vlaktes van de gemeten figuren bere kend. Daarnaast zijn er diverse appli catieprogramma's die de meettaak ver eenvoudigen. De Cyra laserscanner is in staat binnen enkele minuten een compleet bouwwerk van binnen of van buiten te scannen zodat een 3D-be- stand ontstaat waaraan alle gewenste maten kunnen worden ontleend met een nauwkeurigheid van enkele milli meters. Een imponerende techniek waarbij de scanner het te meten object zichtbaar aftast met een groene stip die verticaal over het beeld loopt. De opbouw van het gemeten object is op het scherm van een laptop stap voor stap, of liever lijn voor lijn te volgen. Al na enkele minuten is zoveel geme ten dat het beeld op het scherm kan draaien en zich van alle kanten laat be kijken. Na nog enkele minuten meten is de hele kamer, de gevel of het bouw werk vastgelegd en lean met de bijbe horende software worden bewerkt. Er kunnen 3D-modellen uit worden ge destilleerd en er kan worden getrans formeerd naar AutoCAD, MicroStation en andere formaten. Het is een mooie opkomende techniek die wordt ge- Een fles whisky voor Henk. bruikt voor het vastleggen van oude gevels, kantoor- en fa- brieksinterieuren en complexe bouwwerken of construc ties. Maar in dit verhaal kunnen we niet alles verklappen wat Leica in huis heeft, ondanks het feit dat 'een dagje Lei ca' al uitmondde in twee interessante dagjes. Samenvatting Leica Geosystems doet een doekje open Al sinds 1920 levert Leica instrumenten voor de landmeetkundige markt. Oprichter Heinrich Wild ontwierp toen zijn eerste instru ment om hoeken te meten. De theodoliet werd geboren. Een van de meest bekende theodolieten, de Wild T2 kwam in 1920 op de markt en heeft het tot op de huidige dag volgehouden. Later werden de hoekmeetinstrumenten voorzien van indirecte afstandmeters en nog weer later aangevuld met systemen om de metingen automa tisch te registeren en uiteindelijk de volautomatische totalstations. Daarnaast werd, als tweede lijn, vanaf 1984 een serie GPS-instru- menten ontwikkeld. Dit jaar (2004) heeft Leica een belangrijke stap gezet en die twee ontwikkellijnen weten te koppelen en volledig uit wisselbaar te maken door middel van het systeem 1200. De nieuwe vinding werd gepresenteerd tijdens een Roadshowin Rotterdam en Harderwijk. Trefwoorden Landmeetkunde, instrumenten, reportage Summary Since 1920, Leica has supplied technology to the survey world, when founder Heinrich Wild developed his first angle measurement in strument: the theodolite. One of the best known theodolites, the Wild T2, is still in use today. Later, the angle measurement instru ments were fitted with indirect distance gauging technology and subsequently automatic measurement recorders were added, culmi nating in the fully automatic total stations (TPS). In 1984, Leica also started producing GPS units. This year (2004), the company has achieved an important milestone as the Universal Leica System 1200 enables the combined use of both terrestrial (TPS) and satellite- based (GPS) sensors. This new technology was presented at a road showin Rotterdam and Harderwijk. Keywords Surveying, instruments, profile Résumé Depuis 1921 Leica produit des appareils topographiques. Cette an- née la Heinrich Wild construisit son premier instrument a mesurer des angles le théodolite était né. Un des modèles le plus répandu, le Wild T2,fut introduit sur le marché en 1920 et persiste jusqu'd ce jour. Plus tard on adapta sur ces instruments de mesure d'angles des distancemètres et, plus prés de nous, des systèmes permettant V- enregistrement automatique des mesures. Enfin on développa les stations totales automatisées. On langa, comme deuxième ligne de production, en 1984 une série d'instruments GPS. Cette année ci (2004) Leica a fait un pas important en couplant les deux lignes et en assurant une compatibilité compléte entre ces lignes grace au système 1200. Ce développement fut présenté lors d'une demonstra tion itinérante a Rotterdam et Harderwijk. Mots Clés Topographie, instruments, reportage GEO-INFO 2004-5

Geo-Info | 2004 | | pagina 11