K O O P G O O T P R O J E C T SLAAT AAN livlJ een, in 1941 achter helaas allemaal weer gesloopte noodwinlceltjes opge graven, kasteel: Bulgersteyn. Ook de resten daarvan zijn nu wel volledig verdwenen. voor 15 oktober een "emotionele geo- databank" gebouwd worden. Ilc geef daarmee gehoor aan het pleidooi van Arnold Bregt in Geodesia van novem ber 2002. Voor het blok rond de oude Passage worden nu allerlei historische p 15 oktober van dit jaar werd 125 jaar geleden de eerste Passage van Nederland in Rotterdam ge opend. Op dezelfde plek, maar dwars daarop, ligt nu een nieuwe Passage, geopend op 31 augustus 1996. Het eer ste weet ik door het bijschrift van een plaatje van die Passa ge, te vinden op www.gemeentearchief.rotterdam.nl, het tweede uit de Dagelijkse Kroniek van het Rotterdams Jaar boekje van 1997, te raadplegen op CD-ROM. Evenwijdig aan de eerste, in mei 1940 totaal verwoeste, Passage ligt nu de Beurstraverse ofwel de Koopgoot. Daar stonden ooit een ver ouderd en overbevolkt Huis van Arrest met de eerste Neder landse jeugdgevangenis (1833), en op het jarenlang door de Gemeente met het Rijk betwiste achterterrein het Gymnasi um Erasmianum. Er is nog een mooi balboekje van de ope ning in 1884. Aan de zuidzijde van de Passage was een school die later tot de eerste openbare bibliotheek van Nederland werd verbouwd. Ook weg. Nu zit er een firma in luxe lederwaren op de plek waar volgens drie generaties be waard gebleven bouwtekeningen 77 waarschijnlijk slecht gewassen kinderen samen met een onderwijzer en een gro te potkachel een ruimte van nog geen 53 m2 moesten de- Ir. René van der Schans, zelfstan dig adviseur voor kaartgebruik en interactie bij GIS te Bennekom en geboren Rotterdammer. van Wageningen Universiteit heeft als afstudeeropdracht gekregen om alle informatie ruimtelijk vast te leggen en zichtbaar te maken in een temporeel GIS. Dit alles in het kader van het "Koopgootproject", waarover u het no dige kunt nalezen in Geodesia van maart 2003 en, nog steeds, op de web site www.geodesia.nl, onder "activitei ten". Ilc zal dat hier niet herhalen, het staat ook allemaal, samen met mijn voordracht voor het Geodesia/GIN-con- gres over "Waar landmeten en lcarto- grafie (in eendrachtsamenkomen" en met uitvoerige informatie over dit Pas sageproject, op een CD die ik geïnteres seerden graag toestuur. Een extra stimulans om hard aan dit emotionele GIS te gaan werken was de vondst, eind februari, van de oorspron kelijke bouwtekeningen van de Passa ge, zestien stuks op duurzaam linnen. GEO-INFO 2004-5 Eén hectare stadsgeschiedenis rond de Passage in Rotterdam 8 gestraften op "4 el 77 schoolkinderen samengeperst op nog geen 53 vierkante ien Nog vroeger lag er in het gebied meter, de eerste jeugdgevangenis, Passage, elektriciteitskabel en openbare bibliotheek in Nederland, het was allemaal te vinden in een stukje Rotterdam van amper 1 hectare. Vóór Van dit alles en nog veel meer gaat 15 oktober 2004 wordt dit en nog veel meer digitaal vastgelegd en toegankelijk en zicht baar gemaakt. U kunt nog meebouwen aan deze "emotionele geo-databank"! gegevens verzameld, en een student

Geo-Info | 2004 | | pagina 12