Standaards en normen noodzakelijk bij de kabel- en leidinginformatie Fig. 1. Overzicht werkgebied van Nuon. eo-Info was vorige maand op bezoek bij Essent; nu is Nuon aan de beurt. Beide bedrijven hebben hun geo- informatie goed voor elkaar maar wel op een andere manier georganiseerd. Cor Leguijt, André Tij sterman en Hendrik van der Berg, de GIS-mensen van Assetmanage- ment, vertellen ons over hun ervaringen met kabel- en lei dinginformatie bij Nuon. Jan de Kruif, redacteur Fig. 2. Schema Opdrachtgevers en Opdrachtnemers. De organisatie Door de liberalisatie van de energie markt is een wat complexe situatie ont staan. Nuon heeft een uitgebreid net werk voor levering van gas en elektri citeit in ongeveer éénderde van Neder land (fig. 1) maar verkoopt energie in heel Nederland (en daarbuiten). Het netwerk, van ongeveer 177.000 km ka bel en leiding, wordt beheerd door de onafhankelijke netbeheerder Continu- on. Zij is wettelijk verantwoordelijk voor het transport en de levering van energie bij de klanten die zijn aangeslo ten op het netwerk van Nuon. Voor het feitelijke beheer schakelt Continuon de afdeling Assetmanagement van Nuon in. Deze heeft opdracht het netwerk te gen een vastgestelde vergoeding met een zeer hoge bedrijfszekerheid (meer BPSTEM WPflBTAflEB OA DATA GEO-INFO 2004-5 Geo-Info op bezoek bij Nuon De energiewereld is in de afgelopen jaren sterk ver anderd. Veel regionale nutsbedrijven gingen op de grote energiebedrijven Nuon, Essent, Eneco en Delta. Door de liberalisering van de markt traden nieuwe, soms buitenlandse, spelers toe. De klant profiteert daarvan, want die kan méér kiezen. Niet alleen tussen energieleveranciers, maar ook tussen verschillende producten. Wat de klant niet kan kiezen is de netbe heerder. Dat komt omdat het netwerk waarop de klant is aangesloten een monopolie is. Toch bepaalt dit net werk in hoge mate de betrouw baarheid van de levering van gas en elektriciteit. Daarom worden de netten geregu leerd door overheidstoezicht. Voor de betrouwbaarheid speelt kabel- en leidinginformatie een cruciale rol Hoe zit het eigenlijk met die informatie? n

Geo-Info | 2004 | | pagina 14