dan 99,993%) te onderhouden. Assetma- nagement schakelt hierbij weer de af deling Infraservices in voor het uitvoe ren van de beheertaken en deze scha kelt weer aannemers in. Een hele keten van opdrachtgevers en -nemers (zie fig. 2). Assetmanagement stuurt het proces aan, besteedt werkzaamheden uit aan Infraservices, stelt de activiteitenplan nen op voor opdrachtgever Continuon, bepaalt welke gegevens nodig zijn met welke kwaliteit en beheert het GIS. As setmanagement en Infraservices wer ken ook voor de waterleidingbedrijven Vitens en DZH. Organisatie Nuon bestaat uit vier divisies: Energy Sourcing, Netwerk Services, Business Customers en Retail Customers. Tevens maakt Continuon, de netbeheerder, deel uit van de Nuon-organisatie. Continuon is de beheerder van het gas- en elektriciteitsnetwerk en voert hiertoe de in de Gas- en de Elektriciteitswet ge noemde taken uit. Zij wordt gecontro leerd door de Dienst uitvoering en toe zicht Energie (DTe), de toezichthouder op de energiesector (de DTe is onderge bracht bij de Nederlandse Mededingings autoriteit, de NMa). De DTe bepaalt ook de vergoeding die Continuon voor haar diensten aan haar klanten kan vragen. De feitelijke werkzaamheden aan het gas- en elektriciteitsnetwerk worden uit gevoerd door de divisie Netwerk Services in opdracht van Continuon. Het netwerk van Continuon omvat Friesland, Flevo land, Gelderland, Noord Holland en een deel van Zuid Holland. Continuon levert de kaders en kwaliteitseisen waarbinnen beheer en uitbreiding van de netwerken plaatsvindt. Netwerk Services omvat onder meer de afdeling Assetmanagement die als inter ne opdrachtgever fungeert en de kaders en kwaliteitseisen van Continuon ver taalt in specifieke opdrachten, en Infra services, die opdrachten uitvoert. Infra services omvat onder meer de afdeling Storing en Onderhoud met vier rayons en GIS-datagroepen die alle GIS-mutaties uitvoeren en ook de KLIC-afhandeling verzorgen. Voor Nuon is een goede efficiënte kabel- en leidingregistra tie een vereiste. GIS is hierbij het hulpmiddel om het beheer van het kabel- en leidingnet te optimaliseren. Nuon heeft dan ook de afgelopen jaren tientallen miljoenen euro's ge ïnvesteerd in het op orde brengen en het digitaal maken van deze informatie. Nu is alle kabel- en leidinginformatie van Nuon digitaal beschikbaar. Als gevolg van de vele fusies is deze informatie nu nog opgeslagen in vier verschillende GIS-systemen en wel drie maal Smallworld en een IBM- systeem. De interne gebruiker binnen Nuon heeft hier ech ter geen last van, hij kan de informatie rechtstreeks via een browser raadplegen. De kabel- en leidinginformatie is ui teraard objectgericht opgeslagen in de vier systemen. Van uit het bestand worden beheerlcaarten en voor gasnetten schema's afgebeeld. De beheerlcaarten zijn op schaal 1:1000, voor druk bebouwd gebied op 1:500 en op enkele zeer drukke delen zelfs op 1:250. Zeer drukke delen worden als detail afgebeeld. De aansluitschetsen zijn gescand en kunnen via een apart systeem worden opgeroepen. Nuon Oost is in 1998 gestart met het digitaliseren van de be staande tekeningen, deze tekeningen waren soms vele tien tallen jaren oud. Dit proces is uitgevoerd door een tweetal ingenieursbureaus. Oorspronkelijk wilde men deze klus in vijf jaar klaren. Later is besloten dit werk te versnellen en was de conversie na drieëneenhalf jaar gereed. Nuon West c Fig. 3. Beheerlcaarten is eerder gestart, dit werk is door andere bureaus uitge voerd. Ook deze conversie is eind 2002 voltooid. Alle kabels gasleidingen en en leidingen zijn op basis van de maatvoering geconstru- laagspanning. eerd en op de GBKN ingetekend, (fig. 3). Nuon hanteerde van oudsher al een ruime maatvoering. Bij de constructie is hier uiteraard gebruik van gemaakt om fouten op te spo ren. Ook op de huidige beheerlcaarten is deze ruime maat voering nog goed herkenbaar. De kabels zijn apart gere gistreerd, er is dus geen geulregistratie. Toch is Nuon nog niet tevreden. Tijdens de conversie ontdekte men soms lei dingen zonder enige maatvoering, deze zijn wel in het be stand opgenomen in de hoop dat de leiding te zijner tijd nog eens wordt gevonden. Ook de attributen van de kabels en leidingen bleken niet altijd compleet te zijn. Zo ont breekt nogal eens het jaar van aanleg. Thans is een lcwali- teitsslag gestart om juist de attributen te controleren en waar mogelijk aan te vullen. Verder wil Nuon een attribuut 201 GEO-INFO 2004-5 Registratie van kabels en leidingen bij Nuon De conversie X

Geo-Info | 2004 | | pagina 15