Gasexplosie na breuk van gasdistributieleiding Brosse breuk grijs gietijzeren gasdistributieleiding veroorzaakt gasexplosie op 15 au gustus 2001 in Amsterdam Uit rapport Raad voor de transportveiligheid van september 2002. [2] "De Raad voor de Transportveiligheid heeft een onderzoek uitgevoerd naar de gasexplosie in de nacht van 14 op 15 augustus 2001 in de Czaar Peterstraat in Amsterdam. Op dinsdag 14 augustus 2001 ruiken bewoners van de Czaar Peterstraat gas bij het trottoir voor de woningen. ner is dan ongeveer vierhonderd meter (past het gebied op een Al-telcening op schaal 1:500). Als de aanvraag niet aan de normen voldoet, moet een mede werker ingrijpen en beoordelen en zo nodig de aanvraag aanpassen, waarna deze verder automatisch wordt ver werkt. Aan de hand van de opgegeven wordt het betrokken ken daarbij ernstig gewond. Eén bewoonster neemt om circa 22.15 uur contact op met de SOSdienst van Woonstich- giaaflocatie ting De Key, maar hierop wordt geen verdere actie ondernomen. Om circa 2.45 uur komt kaartbeeld opgeroepen. Vervolgens be- een tweede bewoonster thuis en vlak daarna ontstaat een explosie waardoor het trap- paalt de computer of Nuon in of nabij penhuis direct in brand raakt en wordt geblokkeerd. Beide bewoonsters vluchten en ra- het graafgebied kabels of leidingen heeft. Is dit het geval dan wordt het be trokken lcaartgedeelte afgedrukt. Veel- Als gevolg van dit ongeval zijn circa 50 bewoners van omliggende huizen geëvacueerd al zijn dit kaartjes op A3- of A4-formaat en zijn bewoners van 13 onbewoonbaar verklaarde woningen uitgeplaatst. Het onder- op schaal 1:500. De graver ontvangt de- zoelc van de Raad heeft zich toegespitst op het ontstaan van de gasexplosie, de wijze van ze kaartjes (zie voorbeelden op fig. 3 en beheer van het gasdistributienetwerk en het toezicht daarop. Eén directe oorzaak is het fig. 5) met een automatisch vervaardig- vrijkomen van gas als gevolg van een brosse breuk van de grijs gietijzeren gasdistribu- brief met de melding dat er in of na tieleiding in de Czaar Peterstraat. Deze breuk is veroorzaakt door grondzettingen, zoals ^et graafgebied Nuon-kabels en -lei die in Amsterdam gebruikelijk zijn, in combinatie met de ligging van de leiding op een dingen liggen de naam van de con- stenen muur. Daarbij komt dat de betreffende leiding veel van zijn sterkte had verloren tactpersoon waarmee de aanvrager als gevolg van grafietcorrosie. Grafietcorrosie is een verouderingsproces bij grijs gietij- contact lean opnemen en instructies zeren leidingen dat in dit geval het ontstaan van de breuk heeft bespoedigd. De verant woordelijke netbeheerder, Continuon, beheert in totaal circa 3.178 km grijs gietijzer (to taal circa 9.174 km in Nederland). hoe verder te handelen. Deze melding krijgt een uniek identificatienummer, wordt centraal geregistreerd en is intern beschikbaar. In de regio bekijkt de "Begeleider graven KLIC" de mel ding en neemt zonodig vooraf contact aandacht gekregen. De gemeente Amsterdam heeft, vanuit zijn verantwoordelijkheid voor een veilig beheer van de openbare ruimte, een aantal technische regelingen voor de ligging van kabels en leidingentracés opgesteld. Het toezicht van de gemeente Amsterdam op de naleving van deze regelingen is echter tot op heden beperkt. Deze situatie is vergelijkbaar met de ove- °P me^ §raver- Nuon houdt bij risi- rige Nederlandse gemeenten. Ook het onafhankelijk toezicht van de rijksoverheid op de covolle werkzaamheden de vingei aan kwaliteit van het gasnetwerlc en de veiligheid van de openbare ruimte heeft nauwelijks de P°ls- Als het systeem tijdelijk niet operatio neel is krijgt KLIC-Nederland geen terugmelding van Nuon, hierop stuurt KLIC-Nederland de melding nogmaals en daarna nog een maal maar nu via de fax aan Nuon, dit is een vangnet voor het geval de computer uitvalt. Nuon heeft het afgelopen jaar goede ervaringen met de huidige werkwijze van KLIC. Het aangeven van het graafgebied met de polygoon werkt uitstekend en heeft ertoe geleid dat het proces nu een hoge mate van betrouwbaarheid heeft. De centrale, automati ng. 5. sche, afhandeling van KLIC-meldingen heeft de betrouw- Kaartjes met Nuon baarheid van de afhandeling van de KLIC-meldingen aan gasleidingen en zienlijk verbeterd. De meldingen worden nu snel afgehan- laagspanning voor deld, zijn traceerbaar en ze worden automatisch gearchi- KLIC-aanvrager. veerd, zodat er in geval van een eventuele schade een dos- goed voorbeeld is de gasexplosie in een woning in de Czaar Peterstraat in Amsterdam (zie kader). Als gevolg daarvan moest Nuon nagaan waar en hoeveel oude gietijzeren leidingen er in de stad liggen, en tevens welke gas leidingen dichtbij de gevels van wo ningen liggen. De oudste gietijzeren leidingen, en de leidingen die te dicht bij de gevels liggen, zullen worden vervangen, een forse investering! Dankzij GIS kon Nuon in korte tijd een betrouwbare inschatting en plan ning maken van deze vervanging. De KLIC-meldingen, ongeveer 50.000 per jaar, komen nu centraal bij Nuon binnen via e-mail. Deze worden door het programma Web-KLIC geheel auto matisch verwerkt. Web-KLIC werkt weer op basis van Web-GIS. Het pro gramma controleert de aanvraag op volledigheid, controleert of het ver zendadres bestaat en gaat na of het op gegeven graafgebied, de polygoon klei- v GEO-INFO 2004-5 a a -a a -a -a -a *-% -a a KLIC bij Nuon 203

Geo-Info | 2004 | | pagina 17