sier is voor de afdeling juridische zaken. Ook heeft deze automatisering tot een forse besparing geleid. Zo is het aan tal benodigde mensen met een factor vier gereduceerd, het papiergebruilc is flink afgenomen en bovendien van AO-for- maat naar A4-tjes en A3-tjes gegaan. Wat blijft zijn natuur lijk de schadegevallen. Nuon heeft jaarlijks zo'n 6500 scha des; herstel vergt ettelijke miljoenen Euro's. De ervaring van Nuon is dat in de helft van de schadegevallen er of geen KLIC melding was of de tekeningen niet op het werk aanwe zig waren! Opmerkelijk is wel dat de minste schades optre den in de bouwvakvakanties (zomers en rond Kerstmis). On der meer door het verstrekken van goede informatie pro- Fig. 6. beert Nuon schade te voorkomen, zo krijgen de gravers een Stickers voor sticker met alle benodigde telefoonnummers, (fig. 6). de "gravers". 'i In het beheer van de kabel- en leidingnetwerken werken ve le partijen samen en wordt veel informatie uitgewisseld. Op dit moment wordt door Nuon veel informatie in analoge vorm op kaartjes (plots) en lijsten verstrekt. Deze informa tie moet dan veelal door de ontvanger weer digitaal worden gemaakt. In enkele gevallen worden ontwerpen in de vorm van AutoCad- of NEN1878-bestanden uitgewisseld. Er is be hoefte aan één of meer standaards op dit gebied. Een stan daard voor de uitwisseling van ontwerpgegevens naar de aannemer, die vervolgens dit gereviseerde bestand weer teruglevert. Verder een standaard voor de levering van digi tale liggingsgegevens aan de "gravers", deze kunnen op ba sis hiervan hun graafwerkzaamheden aanpassen en plan nen. Voorts is een standaard nodig richting hulpdiensten, die in geval van een calamiteit snel over de voor hen beno digde informatie moet beschikken. Tenslotte is een norm nodig die de kwaliteit van de kabel- en leidinginformatie beschrijft; vooral als gevolg van de vele fusies zijn er nu binnen de bedrijven nogal grote verschillen. Deze kwali teitsaanduiding is onder meer van belang bij het snel kun nen opsporen van de leiding (goede kwaliteit met GPS, min der goede met een proefsleuf). Nuon wil op termijn een kwaliteitskenmerk aan haar informatie meegeven. Een lan delijk afgesproken norm zou betekenen dat ook afnemers van deze informatie zicht krijgen op de kwaliteit en bij voorbeeld bij graafwerkzaamheden hun werkwijze hierop kunnen aanpassen. Ook voor de DTe (en voor lokale overheden) is dit van belang, deze zou zo een goed beeld krijgen van de informatiekwaliteit van de diverse energienetten in Nederland en haar toezicht hierop kunnen aan passen. Omstreeks 1990 zijn door de Ravi onderzoeken gedaan naar de uit wisseling van kabel- en leidinggege- vens [3], ook bij het opstellen van de norm NEN3610 en de herziening van NEN1878 is dit onderwerp aan de orde geweest. Helaas is het hier bij gebleven. Mogelijk is er nu aanleiding om dit onderwerp serieus aan te pakken en in praktijk te brengen. Nuon heeft de afgelopen jaren fors ge ïnvesteerd in het digitaal maken van haar netinformatie. Deze investering begint nu zijn vruchten af te werpen, zowel bij de afhandeling van KLIC-aan- vragen als bij het beheer van het net. Toch is men nog niet tevreden, er zijn nog diverse wensen. Nuon verwacht een volgende kwaliteitsslag te kunnen maken als een aanzienlijk deel van de gravers via internet (via KLIC-net [1]) zelf hun aanvraag doet. In dit geval zou Nuon de gravers de informatie vrijwel direct per e-mail kunnen leve ren. De tekeningen worden dan in de vorm van een pdf-fïle geleverd. Nuon verwacht dat dit tot minder inspan ning leidt van Nuon zelf en tot een be tere informatievoorziening aan de gra vers, dus tot minder schade. Voor de door KLIC-Nederland voorgestelde vol gende stap, KLIC-online, waarmee de geautoriseerde graver de benodigde in formatie rechtstreeks uit de bestanden van de nutsbedrijven kan opvragen is ook Nuon nogal huiverig. Nuon heeft veel geïnvesteerd in de opbouw van de vectorbestanden en GIS. Nuon heeft het idee dat deze vectorbestanden ook voor anderen waardevol kunnen zijn en wil deze bestanden dan ook zeker niet zomaar ter beschikking stellen. Een ander bezwaar is het gevaar van sabotage door actiegroepen en zelfs terroristen, die wellicht op deze wijze kritieke kabels of leidingen kunnen opsporen en afsluiten. Een centrale re gistratie van de kabel- en leidinggege- vens vindt ook Nuon niet zinvol en al leen maar leiden tot meer bureaucra tie en vermoedelijk tot zelfs meer scha des. Bedrijven als Nuon hebben zelf het grootste belang bij een goede re- GEO-INFO 2004-5 ■■hi «y iiirni iiiMtri 7 Vi> Mmcl i Pita r* iqir)r>| fpiiHrM H Mrarf a m Ji a»»» - J f - M Normering en standaardisatie Hoe verder

Geo-Info | 2004 | | pagina 18