IJburg op plattegrond onvindbaar gistratie van hun eigendommen. De branche kan samen met KLIC nog wel het nodige verbeteren in de informa- tieverstreklcing aan de gravers. Een wettelijke regeling kan wel helpen om de minder snelle kabel- en leidingbe heerders te dwingen om hun informa tieverstrekking op hetzelfde peil te brengen als bedrijven zoals Nuon. Wat op korte termijn wel zou kunnen worden gerealiseerd is een centrale ontsluiting van de kabel- en leidingge- gevens voor de hulpdiensten, zodat de ze in geval van een calamiteit direct kunnen beschikken over de voor hen noodzakelijke informatie. Wel is voor deze centrale ontsluiting een stan daard noodzakelijk. Kortom, er is nog veel te doen. Literatuur [1] Kruif, Jan de, Kabel en Leiding Infor matie Centrum (KLIC), Geo-Info 2004 nr. 2, p.62-67. [2] Raad voor Transportveiligheid, Gasexplosie na breuk van gasdistribu tieleiding, Sdu Grafisch Bedrijf, Den Haag, 2002. [3] Kabel- en Leidinggegevens voor elkaar, Ravi rapporten nr. 20 en 24, Ravi, 1990 en 1991. Samenvatting Dit artikel beschrijft de geo-informatie van de kabels en leidingen bij het energiebedrijf Nuon. Aan de orde komen onder meer: de conversie en de bijhouding van de digitale bestanden en het GIS-gebruik binnen Nuon. Vervolgens de afhandeling van KLIC-mel- dingen, de ervaringen met KLIC en de ontwikkelingen van KLIC. Tenslotte wordt ingegaan op de behoefte aan normen en stan daards op het gebied van de kabel- en leidinginformatie en enkele landelijke ontwikkelingen. Geo-informatievoorziening, leidingregistratie, reportage Summary Geo-Info visits Nuon This article describes the geo-information management for cables and pipes at Nuon utility company. It addresses the conversion and maintenance of digital files and the use of GIS at Nuon. It goes on to describe the handling of so-called "KLIC notifications" -for contrac tors to obtain information regarding the location of cables and pipes prior to groundworks the experience with, and develop ments of KLIC. Since there is a growing demand for standards and standardisation in the field of cable and pipe registration, some national initiatives are being highlighted. Geo-information engineering, utility registration, profile Resumé Geo-Info en visite a Nuon Cet article traite de 1'information géographique des cables et con duits du fournisseur d'électricité Nuon. On développe entre autre la conversion et la mise a jour des fichiers numériques ainsi que l'em- ploi des SIG au sein de Nuon. On analyse la gestion des requêtes au Centre d'Information des Cables et Conduits (KLIC), ainsi que les ex periences avec ce Centre et son développement. Enfin on approfon- dit les besoins de normes et standards dans le domaine des cables et conduits, ainsi que quelques développements a l'échelle du pays. Tlnformation géographique, Enregistrement des cables et conduits, reportage 205 Nieuwkomers in de stad krijgen hem toegestuurd door hun stadsdeelbestuur of kunnen hem gratis afhalen: de Gemeenteplattegrond Amsterdam, handig met straten- lijst en telefoonnummers van stadhuis, stadsdeelkanto ren en gemeentelijke diensten. De achtste editie, 2003 2004. Alleen - onbruikbaar. IJburg ontbreekt, Nog wel het stuk stad waar Ams terdam het hevigst nieuwe bewo ners voor wil werven. Maar nee, wie bij afslag 114 de ringweg AIO verlaat, rijdt volgens deze kaart het water van het IJmeer in, en niet de Enneüs Heermabrug op, zo als al sinds de opening op 4 september 2001 de realiteit is. "Tja", zegt Thea Bielsma die de publieksvoorlichting van de gemeente regelt, "die kaart wordt uitgegeven door een particuliere uitgeverij, Kartoview. Volgens Karto- view heeft de kaart nu eenmaal een bepaalde afmeting om hem handzaam te houden." Volgende week heeft Bielsma een gesprek met Kartoview over de volgende edi tie. "Ilc zal daar het ontbreken van IJburg zeker aankaar ten. Maar als zij zeggen dat het niet kan..." Kartoview was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Het Parool, 13 maart 2003 Trefwoorden Keywords Mots clés GEO-INFO 2004-5

Geo-Info | 2004 | | pagina 19