nutting van standaard database technologie, objectgebaseerde gege vensopslag, integratie van geo-ICT met Documentaire Informatie Voor ziening (DIV), inbedding in syste men voor werlcstroombeheer (worlc flow management), enz. enz. Innovatie is sinds enige tijd één van de vele hoekstenen geworden van het be leid van het Kabinet Balkenende-II. De Minister-president is zelfs in hoogstei gen persoon voorzitter geworden van het landelijke genootschap van Willie Wortels en de ambities en doelstellin gen liegen er niet om: Nederland moet weer terug op de Europese kaart, een impuls voor onze kenniseconomie, nieuwe kansen voor onze export, enzo voort. En dat allemaal in tijden van economische malheur met af en toe al wel een klein teken van een nieuwe op- re en prominente plek zullen krijgen. Ilc hoop van harte dat - met de daad werkelijke implementatie van Ruimte voor geo-informatie - de bovengenoem de speerpunten allemaal en ook in onderlinge samenhang een herkenba- leving, maar allemaal toch nog erg pril en kwetsbaar. Hartverwarmend, toch? Ook voor het geo-informatiewerkveld blijft voldoende aandacht voor innova tie, voor creativiteit en voor vernieuw ing dringend gewenst. Stilstand is im mers ook hier achteruitgang en juist in de geo-informatiesector liggen mijns inziens strategische kansen, die we niet moeten missen, juist omdat ze ook een breed effect en een stevige im pact kunnen hebben op allerlei aanpa lende maatschappelijke domeinen. Voor de geo-ICT-sector is opnieuw een sleutelrol weggelegd en binnen hand bereik. Waar zou de geo-innovatie zich de ko mende jaren met name op moeten richten? Ilc bespeur een aantal moge lijke speerpunten: 1. 3D-visualisaties (een nieuw dak op het aloude GIS-huis); 2. stroomlijning van basisgegevens (een versteviging van het funda ment); 3. aandacht voor open standaarden en voor architectuur (een nieuw bouw plan/ontwerp); 4. integratie van geo-ICT in de 'mainstream-ICT': van GIS-huis naar De eerste voortekenen zijn in dit op zicht hoopgevend. Als voorbeeld noem ik het project Virtueel Nieuw Neder land, zoals dat in het kader van Ruim te voor geo-informatie als één van de eerste projecten van start zal gaan. Een prachtig project met een hoog innova tief gehalte en bovendien sterk gebrui kers- en toepassingsgericht. Een pro ject dat de weg gaat banen om defini tief af te rekenen met de bekende, aloude statische GlS-lcaarten (2D) en dat de beleidscommunicatie een enor me 'boost' kan geven door dynami sche, flexibele 3D-presentaties. Bijko mend voordeel: rekenen we ook direct af met het knelpunt dat ruim de helft van de bevolking (en zeker niet alleen de vrouwelijke helft van onze samenle ving) van nature moeite heeft met het lezen van kaarten (ook al zijn het nog zulke prachtige digitale GlS-lcaarten). Behalve aandacht voor innovatieve presentatiemogelijkheden (het nieuwe dale van het GIS-huis) zullen we oolc in de kelder flink aan de slag moeten. Stroomlijning van basisgegevens en meer aandacht voor (het stelsel van) authentieke basisregistraties springen dan direct in het oog. En oolc op dit meen heeft gestort. Zowel in conceptu ele zin als heel praktisch/operationeel gebeuren hier hele spannende en uit dagende dingen. Aardig van de Voor ster benadering is oolc dat de ruimte lijke informatie hier niet wordt gezien als een apart domein of als het zoveel ste wiel aan de wagen, maar juist als unieke 'linking pin' en dé verbindende schakel bij uitstek van beleidsterrei nen en toepassingsgebieden. Op deze manier zie je oolc dat innovatieve expe rimenten niet blijven hangen in vrij blijvende oorden van wetenschap en kennis of andere laboratorium-achtige 'isoleercellen' maar dat een recht streekse bijdrage wordt geleverd rich ting zaken als "Andere overheid", elec- tronische dienstverlening, E-govern- ment, E-democracy, enzovoort. We gaan - hoe dan oolc - boeiende tij den tegemoet! Ga - in alle organisaties - actief op zoek naar de 'haarden van vernieuwing', naar de creatieve geesten, die gepassioneerd kunnen vertellen over hun ideeën, over waar zij de kansen zien liggen en geef deze 'idioten' de ruimte. Oolc puur bedrijfs economisch gezien gaat het uiteinde lijk om investeringen die - mits goed aangestuurd en goed gefaciliteerd - een buitengewoon hoog rendement zullen opleveren en die van doorslag gevend belang zullen blijken te zijn om als organisatie - bedrijf of overheid, dat maakt geen wezenlijk verschil - te kunnen overleven. Kortom: handjes uit de mouwen en aan de innovatieve slag! Zodat eind dit jaar de Minister van VROM op feestelijke wijze de eer ste geo-innovatie-award der lage lan den lean uitreiken! ICT-dorp; denk daarbij aan zaken vlalc is er zeker hoop. Boeiend is bij als eenvoudige GIS-functionaliteit voorbeeld de wijze waarop een kleine in de reguliere kantoorsoftware c.q. gemeente in het oosten des lands (de Office-omgevingen, volwaardige be- gemeente Voorst) zich op dit feno- Theo Over duin. Innovatiemanager provincie Utrecht en tevens DURP-coördinator van en voor de provincies. 207 GEO-INFO 2004-5 Geo-lnfo in Praktijk Ruimte voor geo-innovatie Theo O verduin

Geo-Info | 2004 | | pagina 21