208 p de lijst van "Het geheugen van de wereld" worden docu menten opgenomen die door een internationale adviescommissie criteria zoals het mondiale belang. Op de lijst staan bijvoorbeeld het slotdo cument van het congres van Wenen uit 1815, de documenten over de aan- ten en correspondentie van Hans Christian Andersen, de annalen van de ook het archief van de Verenigde Oost- Indische Compagnie. In augustus 2003 besloot de commissie de Atlas Blaeu- Van der Hem op de lijst te plaatsen. Verzamelatlassen De atlas is een tamelijk jong fenomeen in de lcartografie. Eerst in de late zestiende eeuw is het concept van de atlas bedacht. Algemeen geldt als de eerste atlas in moderne zin het Thea- trum Orbis Terrarum van Abraham Orte- lius uit 1570. De naam atlas is ont leend aan de Atlas van Gerard Merca tor, postuum uitgegeven in 1595. In de 1 1 1 productie van atlassen een enorme de concurrentiestrijd tussen de twee Amsterdamse atlasuitgevers, Hondius en Blaeu. Vanaf 1635 zien we de atlas sen "groeien": de concurrenten poog den elkaar te overtroeven door het uit geven van atlassen met steeds meer kaarten in steeds meer delen. Het top punt werd bereikt in 1662, toen Joan Blaeu zijn Atlas Maior publiceerde: een folio-atlas met bijna 600 kaarten in elf banden. De wat meer gegoede burger met een geografische interesse was Adriaen Matham: Zeevis, tekening gemaakt tijdens de reis van Matham naar Marokko als echter niet altijd tevreden met de stan- deelnemer aan de ambassade van Anthonis de Liedekerke (1640A1). Gewassen pentekening daardatlas die door de uitgevers werd (catalogusnummer 37:37). aangeboden. Zelfs Blaeu's Atlas Maior GEO-INFO 2004-5 u Cj M JD De atlas Blaeu-Van der Hem: het Geheugen van de Wereld Op 11 maart 2004 vond in de Osterreichische Natio- nalbibliothek de officiële overhandiging plaats door een vertegenwoordiger van de UNESCO van de oor- zi|'„ g^em^n konde waarmee de Atlas Blaeu-Van der Hem op de VN-lijst van "Het geheugen van de wereld" is geplaatst. De UNESCO ving in 1992 aan met de leg van het Suezlcanaal, de manuscrip- samenstelling van de lijst van "Het geheugen van de wereld" (Memory of the World) om documenten op choson-dynastie in Korea, de muziek opnamen op cilinders in het Berlijnse papier, perkament, film en ook digitale bestanden Phonogramm-Archiv, en sinds kort van mondiaal, nationaal en regionaal belang te beschermen en te behouden voor de toekomst. De doelstellingen zijn onder meer het toegankelijk maken van dit documentaire erfgoed voor een zo groot mogelijk publiek met behulp van de meest geschikte middelen, en CD-Roms, websites, boeken en dergelijke te ontwikkelen om het concept van documentair erfgoed te bevorderen. "Het geheugen van de wereld" kan gezien worden als parallel met het Werelderfgoedprogramma, waarbij (cultuur-)land- loop van de zestiende eeuw maakte de schappen en bouwwerken speciale aandacht krijgen. groei door. Dit kwam onder meer door

Geo-Info | 2004 | | pagina 22