210 De verovering van Loki (Ceram) door de buurt van die stad. Eén van de be langrijkste onderdelen van de atlas is Arnold de Vlamingh de zogenaamde "geheime atlas van de z De meest bijzondere verzamelatlas is die van de Amster damse advocaat Laurens van der Hem (1621-1678). In 1662 kocht hij van Joan Blaeu een ongekleurd exemplaar van de Latijnse Atlas Maior. Net als overige verzamelaars breidde hij deze atlas uit met honderden kaarten en prenten, maar ook met tekeningen en teksten. De kaarten en prenten liet hij inkleuren door de meester-inkleurder Dirclc Jansz. van San ten. De door Van der Hem samengestelde verzameling steekt ver uit boven die van tijdgenoten. Op de eerste plaats bevat zijn verzameling een grote hoeveelheid origineel ma teriaal: tekeningen en manuscriptlcaarten die vaak speciaal voor Van der Hem vervaardigd waren. Op de tweede plaats was Van der Hem meer geïnteresseerd in de 'onbekendere' gebieden, zoals Oost- en West-Indië. Zijn tijdgenoten be perkten zich veelal tot de bekendere gebieden, zoals Neder land en Italië. Vooral het originele materiaal is van het grootste belang. Van der Hem slaagde erin unieke tekenin gen en manuscriptkaarten te verwerven. Zijn atlas bevat bijvoorbeeld de eerste betrouwbare tekeningen van het landschap in de Zwitserse Alpen, die de tekenaar Jan Haclca- ert tijdens zijn reizen in de jaren 1650 gemaakt had. Reinier Nooms leverde tekeningen van kusten en havens van de Middellandse Zee, waarbij die van de Noordafrilcaanse ste den van grote waarde zijn omdat van die steden nauwelijks betrouwbare informatie bestond. Andere tekenaars van wie veel werk in de atlas is opgenomen zijn Willem Schellinks (Frankrijk, Sicilië, Malta, Engeland), Lambert Doomer (Nederland, Engeland), en Herman Saftleven (de Rijn). Een van de delen bevat tekeningen van Laurens' broer Herman van der Hem met de stad Bordeaux en de landschappen in van Outshoorn op 27 juni 1652. Tekening uit een van de banden van de zogenaamde "Geheime atlas van de VOC" catalogusnummer 40:15). Joan Blaeu: De prefectuur Pernambuco in Brazilië met afbeelding van de productie van suikerriet. Handgekleurde kopergravure catalogusnummer 45:08). Verenigde Oostindische Compagnie," bestaande uit vier banden met honder den manuscriptkaarten en tekeningen van het handelsgebied van die Com pagnie. Van Johannes Vingboons, de kaartenmaker van de Verenigde Oost indische Compagnie, ontving Van der Hem tientallen kaarten en tekeningen van het handelsgebied van die Com pagnie. Deze kaarten zijn wellicht door tussenkomst van Joan Blaeu, de officiële kaartenmaker van de VOC, ge tekend door Johannes Vingboons. Be halve tekeningen is ook een groot aan tal prenten toegevoegd. De delen van Frankrijk bevallen vele prenten van steden en kastelen door de graveurs Is rael Silvestre, Adam en Nicolas Perelle en Jean Marot. De delen van centraal Europa zijn vooral uitgebreid met prenten uit de Topographia en Theatrum Europaeum van Matthaus Merian. Reeds gedurende zijn leven was de at las van Laurens van der Hem beroemd. Diverse reizigers brachten een bezoek om de atlas te mogen zien. Onder hen was prins Cosimo III de' Medici, de toe komstige groothertog van Toscane, die in 1668 een bezoek aan Van der Hem bracht en de atlas met lovende woor den in zijn notitieboek omschreef. De meest uitgebreide beschrijving van Van der Hems verzameling is gemaakt door Daniël van Papenbrouclc, die in 1671-72 in Amsterdam verbleef om met Joan Blaeu over de uitgave van het reusachtige hagiografische werk, de Acta Sanctorum, te onderhandelen. Hij schrijft in zijn verslag dat Laurens van der Hem de elfdelige Atlas Maior van Jo an Blaeu "in dertig banden [had] ver deeld, waarvoor hij van alle kanten zeer zeldzame platen had verzameld en bijeengezocht. Vele (vooral met be trekking tot de Nieuwe Wereld) had hij verkregen van ooggetuigen, ofte wel mensen die het met eigen ogen hadden gezien; deze platen waren met de hand getekend of geschilderd. Heel de rest, in koper gedrukt, geschonken door Blaeu of door hemzelf overal van daan verworven, had hij met zeer ver fijnde miniatuur en goud laten versie ren. Hij had een mannetje dat vele ja ren niets anders deed dan alleen dit werk. Op eigen krachten had hij ook nog erudiete aantekeningen toege voegd aan de platen waar geen teksten GEO-INFO 2004-5 3 O bc o U C C aj ej O 4— rC CU cj CU co r— *r3 .2 De Atlas Blaeu-Van der Hem

Geo-Info | 2004 | | pagina 24