bij gezet waren." (De Nederlandse ver taling is uit de dissertatie van Erlend de Groot). In 1678 overleed Van der Hem op 57-jarige leeftijd. Hij was toen nog lang niet klaar met zijn atlas. Ver schillende delen lagen nog opgeslagen in portefeuilles, wachtend op de laat ste toevoegingen voor ze ingebonden konden worden. Zijn dochters, de ongehuwde Agatha (overleden in 1712) en Geertrui van der Hem (overleden in 1725), weduwe van Casper de Blois van Treslong van Gin- derdeuren, koesterden de verzameling van hun vader. Zij waren streng reli gieus en leefden als een soort non ('klopje' is de gebruikelijke term). Aga tha toonde de atlas aan geïnteresseer de reizigers. In 1711 kwam de Duitse bibliofiel Konrad Zacharias von Uffen- bach bij haar op bezoek. Hij verwacht te er een atlas van Blaeu te zien en kon zich niet voorstellen waarom er zo'n ophef over gemaakt werd. Na zijn be zoek moest hij bekennen dat zijn scep sis onterecht was, "want het moest ei genlijk niet een atlas van Blaeu, maar een werkelijk koninklijke atlas ge noemd worden." De gezusters Van der Hem voegden zelf niets aan de atlas toe. De verzameling bleef in de toe stand zoals Laurens die bij zijn dood had achtergelaten. Na de dood van Geertrui in 1725 liet haar zoon de bi bliotheek met de atlas van Laurens van der Hem, die vijftig jaar lang door Aga tha en Geertrui intact gehouden was, veilen door de Haagse boekhandelaar Adriaan Moetjens. Voor de veiling, die in 1730 plaatsvond, werd een catalo gus gedrukt, waarin een lijst werd op genomen van alle bladen van de atlas: de eerste volledige beschrijving ervan. In de catalogus is ook een brief opge nomen van de Franse geograaf Antoi- ne Auguste Bruzen de la Martinière. Hij had de atlas bestudeerd in op dracht van een zekere graaf, die in de aankoop geïnteresseerd was. Bruzen schreef een verslag aan de graaf en gaf daarvan kennelijk een kopie aan Moet jens, die het voorin de catalogus druk te. Bruzen schreef onder meer dat de gene die de gehele atlas zou kopen, er vanuit kon gaan dat hij de mooiste ver zameling kaarten ter wereld in bezit kreeg. Gelukkig was Van der Hems at las niet het lot van zovele andere atlas sen beschoren, namelijk geen koper voor het geheel te vinden en dan maar in losse delen of zelfs losse bladen ver kocht te worden. De complete atlas Willem Schellinks: Tarantella dans (Italiaanse volksdans) Tekening, (catalogusnummer 11:22). k werd gekocht door prins Eugenius van Savoye (1663-1736), stadhouder-generaal van de Oostenrijkse Nederlanden. Er wordt gezegd dat de prins de enorme som van 22.000 gul den betaalde, maar dit is nooit bewezen. Prins Eugenius, die rijk en beroemd geworden was als generaal in de oorlogen tegen te Turken, was ook een groot liefhebber van kunst en cultuur. Hij verzamelde een grote bibliotheek van zo'n 15.000 boeken. De atlas van Laurens van der Hem was één van de topstukken in zijn bibliotheek. Na de dood van prins Eugenius in 1736 werd zijn erorme bezit geërfd door zijn nicht Victoria. De waarde van de erfenis werd bepaald op 1.870.000 gulden. Alleen de bibliotheek al werd op 150.000 gulden getaxeerd. Ter vergelijking, Eugenius' slot Belvedere en Winterpaleis in Wenen waren gezamelijk "maar" 100.000 gulden waard. De reeds 52-jarige ongehuwde nicht wist niet beter dan de erfenis van haar oom zo snel moge lijk te gelde de maken. Haar huwelijk in 1738 met de twin tig jaar jongere prins Josef Friedrich von Sachsen-Hildburg- hausen, die zelf zei dat hij op haar geld uit was, zal ook niet bevorderlijk zijn geweest voor het behoud van de verzame ling. Vóór zij ook de bibliotheek konden verkopen greep keizer Karei VI in. Voor een jaarlijkse lijfrente van 10.000 gulden kocht hij in 1739 de boeken, handschriften en pren ten. Helaas voor de keizer bereikte Victoria de gezegende leeftijd van bijna 80 jaar. De keizer betaalde vier en twintig jaar lang 10.000 gulden per jaar voor een bibliotheek die 150.000 gulden waard was. De atlas was zo'n belangrijk onderdeel van de bibliotheek van prins Eugenius, dat de Kaart van Nieuw- Nederland door Claesjansz. Visscher, met in een bijkaart een gezicht op Nieuw Amsterdam. Handgekleurde kopergravure (catalogusnummer 44:08). GEO-INFO 2004-5 u o Z O -G tS) G G u ±4 re bo CL O U Ui QJ <y QJ r-f U 5h O co !h 19 C/3 U4 4-J

Geo-Info | 2004 | | pagina 25