212 c o keizer hem liet opstellen in de Prunksaal. Voor de geschie denis is deze verkoop uiterst belangrijk geweest, omdat die keizerlijke Hofbibliotheelc intact gebleven is, en bij het ein de van het lceizerijk omgevormd werd tot de Österreichi- sche Nationalbibliothek. De atlas is daarom compleet be waard gebleven. In de loop van de eeuwen heeft de atlas onder nogal wat ver schillende namen bekend gestaan. Uit het commentaar van Von Uffenbach blijkt dat in zijn tijd gewoon gesproken werd over de atlas van Blaeu van Laurens van der Hem, toen in het bezit van diens dochter Agatha. Ook in het begin van de twintigste eeuw wordt nog gesproken over de 'Atlas Blaeu der Wiener Nationalbibliothek', ook ziet men de namen At las des Prinzen Eugen, Van der Hem atlas en Atlas Blaeu-Van der Hem. Deze laatste benaming, voor zover bekend geïntro duceerd door Robert Wagner in zijn dissertatie van 1976, doet het beste recht aan de samenstellers: Joan Blaeu, wiens Atlas Maior uit 1662 basis vormde en die veel materiaal voor de verzamelatlas leverde, en Laurens van der Hem, naar wiens ideeën de verzameling werd opgebouwd. Behalve over de naam is ook in de literatuur verschil van mening over de omvang van de atlas. In de veilingcatalogus van Adriaan Moetjens is de atlas verdeeld in 46 delen, waarvan sommige delen nog niet gebonden waren, maar als losse bladen in portefeuilles opgeborgen waren, en vier aanvullende delen. Na de aankoop door prins Eugenius zijn de bladen uit de portefeuilles ingebonden, waarbij een paar maal twee delen in één band gebonden werden (19/20, 26/27, 28/29 en 30/31). Dat betekent dat de 46delige atlas in 42 banden is gebonden. Deze banden bevatten in totaal 2431 kaarten, prenten en te keningen, 63 gedrukte teksten (op 259 bladen) en 46 manu- scripttelcsten (op 625 bladzijden). De atlas bevat een schat aan gegevens over archeologie, architectuur, beeldhouw- u De volledige Atlas kunst, etnografie, folklore, heraldiek, Blaeu-Van der Hem navigatie, fortificatie, oorlogsvoering, opgesteld in de Sala portretkunst, techniek, waterstaatkun- Terrena van de de en vele aspecten van de zeventiende- Österreichische eeuwse geschiedenis en gebruiken. Er Nationalbibliothek zijn vier aanvullende banden ("Ergan- op 11 maart 2004. Opengeslagen ligt deel 43 met het gezicht op Jeruzalem. zungsbande"), die uit andere delen van Van der Hems bibliotheek afkomstig zijn, maar door Moetjens aan de atlas zijn toegevoegd wegens hun overeen komst daarmee. De Österreichische Na tionalbibliothek beschouwt deze ban den als integraal onderdeel van de at las, die daarmee uit 50 delen in 46 ban den bestaat. Hercules draagt het hemelgewelf. Gedeelte van een grotere prent door Francesco Villamena, die hier als titelblad van de vierde band van de Atlas fungeert. Handgekleurde kopergravure catalogusnummer 04:01). Zoals Erlend de Groot in zijn disserta tie heeft aangetoond, behoorden deze vier Erganzungsbande niet tot de atlas van Laurens van der Hem, maar tot diens verzameling papierkunst. Echter, ook de 'echte' 46-delige atlas is niet pre cies wat Van der Hem voor ogen stond als eindresultaat. Alleen de delen waar over hij tevreden was heeft hij laten in binden. De portefeuilles waren nog niet volledig en de bladen nog niet in de juiste volgorde gelegd. Bij het inbin den van deze bladen is dus een onvol tooid tussenstadium in een band ge fixeerd. De Atlas Blaeu-Van der Hem is daarom meer de atlas zoals die door de veilinghouder Adriaan Moetjens is samengesteld. Daarmee lean men dus stellen dat de vier Erganzungsbande wel tot de atlas behoren. Als zodanig is de atlas dan ook geplaatst op de VN- lijst van "Het geheugen van de wereld". Het is verbazingwekkend dat geduren de meer als 250 jaar de enige volledige beschrijving van de Atlas Blaeu-Van der Hem de veilingcatalogus van Adriaen Moetjens uit 1730 was. Omstreeks 1990 GEO-INFO 2004-5 C g o Z rt bo •-« O- O QJ 4— QJ <ZJ <SÏ S-i 1 QJ f—i Naam en omvang van de atlas van Laurens van der Hem Catalogus

Geo-Info | 2004 | | pagina 26