aspecten behandelen en tegelijkertijd een promotie-onder zoek doen naar de Atlas Blaeu-Van der Hem. De catalogus bevat van elke kaart, prent of tekening in de Atlas Blaeu-Van der Hem een zwart-wit foto en een uitge breide annotatie. De handgeschreven teksten uit de atlas zijn getranscribeerd. Van de gedrukte teksten in de atlas wordt de eerste pagina afgebeeld en wordt de bron in de annotatie vermeld. Een uitzondering is gemaakt voor de gedrukte teksten die tot de oorspronkelijke Atlas maior van Joan Blaeu behoren. De meer dan drieduizend tekst pagina's uit deze atlas zijn niet speciaal in de catalogus op genomen. De uitgave van de catalogus zou volgens de oor spronkelijk opzet uit vijf delen bestaan met in elk deel de beschrijving van acht tot twaalf delen. werd besloten een geïllustreerde en ge- Een geïnteresseerd z annoteerde catalogus van de gehele At las Blaeu-Van der Hem samen te stellen. Deze catalogus zou aanvankelijk die nen als begeleidend boek voor de volle- Hem. dige facsimile van de atlas - een project dat om verschillende redenen niet is doorgegaan. Het catalogusproject werd een onderdeel van het onderzoekspro gramma Explokart van de toenmalige Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen (thans Faculteit Geowetenschappen) van de Universiteit Utrecht. Voor de kunsthistorische aspecten is een samenwerkingsverband aangegaan met de vakgroep kunstgeschiedenis van de Katholieke Universiteit Nijme gen. Een redactiecommissie werd samengesteld uit prof. Günter Schilder, voorzitter van Explokart, dr. Bernard publiek bestudeert de catalogus van de Atlas Blaeu-Van der Ailcema, wetenschappelijk medewerker van het Kunsthistorisch Instituut in Uitbarsting van de Vesuvius uit Nijmegen, en dr. Peter van der Krogt, het stedenboek van die als onderzoeker al bij het facsimile- Joan Blaeu, 1663. project betrokken was. De samenstel- Handgekleurde ling van de catalogus gebeurde door kopergravure Peter van der Krogt en Erlend de Groot, (catalogusnummer Deze laatste zou de kunsthistorische 09:54). Cat. Deel Gebied I 1 Spanje en Portugal 2-8 Frankrijk II 9-11 Italië en Sicilië 12 Malta 13 Zwitserland 14 Oostenrijkse Nederlanden 15-17 Republiek der Verenigde Nederlanden III 18-20 Engeland 21 Schotland en Ierland 22 Denemarken, Noorwegen en Noord poolgebied 23 Zweden en Polen 24 Rusland IV 25-33 Het Heilige Roomse Rijk 34 Griekenland en Klein-Azië V 35-37 Afrika 38-41 'Geheime Atlas' van de VOC 42 China 43 Overig Azië 44-45 Amerika 46 Diversen Het eerste deel verscheen in 1996, het tweede en derde volg den in 1999 en 2002. Het vierde deel wordt in 2004 uitgege ven en het vijfde in 2005. Een zesde deel zal worden toege voegd met de beschrijvingen van de Erganzungsbande en een algemene index op de gehele catalogus. In 2001 is Erlend de Groot gepromoveerd op het proef schrift De Atlas Blaeu-Van der Hem: De verzamelde wereld van een 17de-eeuwse liefhebber: een wetenschappelijke proeve op het ge bied van de Letteren. De Engelstalige handelseditie van dit proefschrift zal 2005 als een zevende deel bij de catalogus gevoegd worden. Door de nieuwe catalogus wordt de informatie uit de Atlas Blaeu-Van der Hem voor het eerst toegankelijk voor een gro te groep onderzoekers en geïnteresseerden. Het proefschrift van Erlend de Groot voegt daar de noodzakelijke weten schappelijke achtergrondinformatie aan toe. 213 GEO-INFO 2004-5 3 3 3 o 3 <u O U rC CL QJ ai O QJ H QJ S- btj >x M 4—J f—1 C/3 4— C/3 »-H ÏH Inhoudsoverzicht van de Atlas Blaeu- van der Hem en van de catalogus

Geo-Info | 2004 | | pagina 27