Steden op Mars Literatuur [1] Groot, Erlend de. De Atlas Blaeu-Van der Hem: De verzamel de wereld van een 17de-eeuwse liefhebber: een wetenschappe lijke proeve op het gebied van de Letteren. - 't Goy-Houten: HES De Graaf Publishers, 2001. - Proefschrift Nijme gen, 22 maart 2001. - Engelstalige handelseditie is in voorbereiding. [2] Krogt, Peter van der Erlend de Groot. The Atlas Blaeu- Van der Hem of the Austrian National Library: Descriptive catalogue. 5(6) delen, 't Goy-Houten: HES Publishers, 1996-.... (3 delen verschenen). [3] Krogt, Peter van der, De Catalogus van de Atlas Blaeu- van der Hem. In: Questa: periodiek van de Faculteit Ruimte lijke Wetenschappen, Universiteit Utrecht 11 (1996/97) 3, blz. 10-12. De Atlas Blaeu-Van der Hem: het Geheugen van de Wereld De Atlas Blaeu-Van der Hem wordt beschouwd als de prachtigste en meest opmerkelijke atlas die ooit is samengesteld. De atlas bevat meer dan 2400 kaarten, prenten en tekeningen en biedt daarmee een visuele encyclopedie van de kennis in de zeventiende eeuw op het gebied van zowel de geografie en topografie alsook oorlogsvoering en politiek. De atlas in 46 delen is samengesteld door de Amster damse advocaat Laurens van der Hem (1621-1678). De basis werd gevormd dor de Atlas Maior van Joan Blaeu. Hij voegde daar hon derden kaarten, prenten, tekeningen en teksten aan toe, die hij over een periode van bijna twintig jaar uit diverse bronnen verkreeg. Onlangs is de Atlas Blaeu-Van der Hem opgenomen in het UNESCO programma Het Geheugen van de Wereld.' Samen met Erlend de Groot stelt de auteur thans een geannoteerde en geïllustreerde cata logus samen van de Atlas Blaeu-Van der Hem. Drie van de zes delen zijn reeds gepubliceerd, het vierde deel is in druk. Historische lcartografie, atlaskartogra- fie, achtergronden The Atlas Blaeu-Van der Hem: Memory of the World The Atlas Blaeu-Van der Hem is often consi dered the most beautiful and remarkable atlas ever composed. Containing more than 2,400 maps, prints, and drawings it offers a pictorial encyclopedia of seventeenth-centu ry knowledge ranging from geography and topography to warfare and politics. The 46- volume atlas was assembled by the Amster dam lawyer Laurens van der Hem (1621 1678). He used the celebrated Atlas Maior of his acquaintance Joan Blaeu as the basis for his own atlas, adding numerous maps, prints, drawings and texts which he acqui red from different sources over a period of nearly twenty years. Recently the Atlas Blaeu-Van der Hem has been included in UNESCOs Memoiy of the World Register. Together with Erlend de Groot the author is currently publishing an annotated and illustrated catalogue of the Atlas Blaeu-Van der Hem. Three of the six volume series have been published. The fourth volume is in production. Historic cartography, atlas cartogra phy, background Zutphen staat weer op de kaart. Bronkhorst, het klein ste stadje van Nederland, ook. Op de Marskaart dan wel te verstaan. Deze week werd via de Zutphense wet houder Adriaan van Oosten bekend dat naar beide steden een krater is vernoemd op Mars. Ook op Mars gelden de aardse verhoudingen. De krater Zutphen heeft een diameter van 38 kilometer, Bronkhorst is 'slechts' 17,9 kilometer in doorsnee. Mars telt duizen den kraters, en ze hebben lang niet allemaal een naam. Soms vernoemt de International Astronomical Union ze naar beroemde astronomen, meestal echter wordt gekozen voor de naam van een stad. Zo zijn er kraters vernoemd naar grotere plaatsen als Canberra, Bordeaux en Madrid. En dus nu ook Zutphen en Bronkhorst. Zijn deze plaatsen nu uniek voor Nederland, nu zij op de rode planeet voortleven? Geenszins. Er zijn al kra ters vernoemd naar Edam (vernoemd in 1976, diame ter 20,2 km), Urk (1988, 2,8 km), Vaals (1976,10,6 km) en Weert (1976, 10 km). Een heel klein kratertje, van 1,3 km, heet Amsterdam. Ten slotte is er nog een krater van 13,6 kilometer, in 1978 vernoemd naar het oudste dorpje van het Antilliaanse eiland Bonaire, Rincon. Uit: VNG-Magazine, 23 april 2004. Trefwoorden Keywords GEO-INFO 2004-5

Geo-Info | 2004 | | pagina 28