Stopera nu geheel Amsterdams eigendom 216 en eigen plek op het podium in de Amsterdamse Stopera, of een eigen plaats in de orkestbak - het is een interessant idee. En het heeft er even op geleken dat dit niet zomaar een fantasie was. Twee jaar terug bleek namelijk dat er een perceeltje grond bestond waar het Stopera-complex overheen was gebouwd, maar dat geen eigendom van de gemeente Amsterdam was.... Ad van der Meer en Hans Mannessen, Geo en Vast goedinformatie, gemeente Amsterdam De Stopera staat op het gebied waar vroeger de joodse buurt lag. Na de Tweede Wereldoorlog zijn daar veel wo ningen gesloopt, en op de lege ruimte (die wat overdreven met 'plein' werd aangeduid) ontstond de Waterlooplein- marlct. Alleen een rijtje huizen langs de Amstel, en een los staand gebouw op het plein, bleven staan. Beginjaren '70 zijn al die overgebleven gebouwen gekocht of onteigend en in volledig eigendom van de gemeente Amsterdam geko men zodat op deze plek het nieuwe stadhuis-annex-mu- zielctheater kon worden gebouwd. De toenmalige perceel grenzen zijn ook vandaag de dag nog terug te vinden op de kadastrale kaart (fig. 1). Fig. 2. Gedeelte van veldwerk Amsterdam Bij dat vrijstaande gebouw op het plein was echter iets P530 waarop perceel merkwaardigs aan de hand wat men bij de onteigenings procedure niet heeft gemerkt. Op kadastraal perceel P75, dat in de jaren '30 eigendom van de NV Slavonia was, had voorheen het pand Zwanenburgstraat 39 gestaan. Aan de oostzijde daarvan stond huis nummer 41 dat een bouwval 3012 is gevormd (16 januari 1951). Fig. 1 De kadastrale perceelsindeling onder de Stopera. was; dit was indertijd eigendom van de kooplieden L. Kaas en A. Kaas. Om dat NV Slavonia een nieuw bouwwerk op zijn perceel wilde oprichten, kocht de NV in 1938 van Kaas en Kaas de reep grond waarop de westelijke muur van huisnr. 41 stond, en nam de verplichting op zich om een nieuwe muur te bouwen. De heren Kaas kre gen het 'recht van inballcing' in die nieuwe muur: dat hield in dat zij con- structieballcen van het nieuw te bou wen pand op nr. 41 in de muur moch ten verankeren. Pas in 1951 werd deze akte bij het Kadaster overgeschreven en het veldwerk laat zien dat op nr. 39 inmiddels was gebouwd en dat nr. 41 X I I jk GEO-INFO 2004-5 Amsterdam heeft laatste gedeelte i 4*

Geo-Info | 2004 | | pagina 30