een bouwterrein was geworden (fig. 2). Het 'muurperceel' kreeg nummer P3012, was bijna 18 meter lang en 11 centimer breed, en had een grootte van 2 m2 (een redres-grootte zelfs, want in de akte stond 4 m2...). s 1 Fig. 3. Zwanenburgerstraat 39, met zicht op de muur" de laatste jaren voor de sloop. Inmiddels had Slavonia het perceel P75 in 1949 verkocht aan de firma Cemsto. Men heeft toen kennelijk niet gedacht aan de in 1938 aange kochte muur, wat in de hand gewerkt kan zijn doordat het muurperceel pas in 1951 kadastraal werd gevormd. Van lieverlee zijn alle percelen rond om de muur in handen gekomen van de gemeente, maar niemand heeft het smalle perceeltje opgemerkt. Op de (papieren) lcadasterlcaarten kon het ook gemakkelijk over het hoofd wor den gezien: op schaal 1:1000 was het niet meer dan 0,1 mm breed. Het perceel had nog heel wat jaren on opgemerkt kunnen voortbestaan als niet de gemeente Amsterdam in 2002 had besloten om al haar eigendoms percelen te gaan toedelen aan indivi duele diensten en stadsdelen. Boven dien vond het nieuwe stadsdeel Am sterdam-Centrum het wenselijk om - waar mogelijk - de kadastrale per ceelsindeling in overeenstemming te brengen met de huidige toestand. De Stopera lag bijvoorbeeld op (en over) zestien percelen wat admi nistratief nogal wat romp slomp gaf. Geo en Vastgoedin formatie (GVI), de afdeling die ook de gemeentelijke ka dastrale informatie be heert, ontdekte tijdens dit onderzoek dat perceel P3012 geen gemeentelijk eigendom was. Uit onge loof is dat eerst drie keer gecontroleerd, en nadat het echt bleek te kloppen is het gemeentelijk grondbedrijf gevraagd om er voor te zorgen dat het perceel alsnog eigen dom van de gemeente zou wor den. De ingeschakelde gemeente advocaat onderzocht de situatie en concludeerde dat de gemeente door verjaring, zij het te kwader trouw, ei genaar was geworden van het perceel. De verjaringstermijn hiervoor is na melijk 20 jaar, en die termijn was in middels verstreken omdat de bouw van de Stopera in au gustus 1982 was aangevangen. Het kostte verder nogal wat speurwerk om er achter te komen dat Slavonia's bezit tegenwoordig in handen was van Cord Industrie Diensten uit Nuenen. Cord wilde aanvankelijk zijn rechten op het perceel alleen tegen een redelijke prijs overdragen. De ge meente hield echter vast aan het standpunt dat het per ceel door verjaring al eigendom van Amsterdam was ge worden, en dat betaling niet aan de orde was. Uiteindelijk was Cord, onder de voorwaarde dat het hem niets zou kosten, bereid een verklaring van verjaring te tekenen. Die verklaring is op 6 augustus 2003 ingeschreven in de open bare registers. Juridisch gezien is er dus geen 'gevaar' geweest dat de ei genaar z'n plek op het podium of in de orkestbak alsnog had kunnen opeisen (nog even los van het feit dat een strook van 11 cm breedte daarvoor wel erg weinig ruimte biedt). Het is echter wel zo handig dat daar nu geen enkel probleem meer over kan ontstaan. j BaFleel 1 Fig. 4. De locatie van perceel 3012 in de zaal van het Muziektheather. GEO-INFO 2004-5 5 S C "5 cq CJ -< CU Q

Geo-Info | 2004 | | pagina 31