Verslag GIN-themamiddag dd 18 maart 2004: 224 e eerste themamiddag van de sectie Vastgoedinfor matie en Grondbeleid van GIN ging over mobiele GIS-toepassingen. Daar zagen de circa 60 deelnemers een bonte mix van mensen en thema's voorbijtrekken. "Pre cies wat we wilden" memoreerde de dagvoorzitter Koos Krijnders aan het einde van de middag. Een aantal sprekers ging meer in op de mogelijkheden en anderen op het hui dig gebruik en de leermomenten. Barend Kobben (ITC Enschede) opende met een verhaal over de sterk in beweging zijnde lcartografïe. De traditionele oriëntatie op het produceren van tevoren bepaalde kaarten maakt steeds meer plaats voor processen gericht op de adaptie van thematische boodschappen aan de mogelijkhe den van de ontvanger. Veelal digitale ontvangers wel te ver staan. In de nabije toekomt wordt het de gewoonste zaak van de wereld om "informatieve kaartjes" ter beschikking te krijgen op telefoons en zakagenda's. De wijze waarop de boodschap cartografisch wordt verpakt, wordt steeds meer dynamisch bepaald door de mogelijkheden van de appara tuur, schermgrootte, bandbreedte etc. Daarnaast gaat de behoefte van de gebruiker, bijvoorbeeld vastgelegd in een profiel gebaseerd op veel door hem gebruikte informatie, ook dynamisch ingrijpen op wat hij uiteindelijk te zien krijgt. Omstandigheden die wijzigen, zoals de plaats waar op iemand zich bevindt of het proces waar hij mee bezig is geven zowel de ontvanger als verzender van informatie keu zemogelijkheden. Randvoorwaarden hierbij zijn dat mobiele ontvangers van lcartografische informatie "gelokaliseerd" moeten kunnen Peter van Tienhoven GIN sectie Vast goedinformatie en Grondbeleid worden en dat er rekening gehouden wordt met de beperkingen van de ont vanger. Herkenning en positionering om, met een mooi engels woord "loca tion based services" aan te kunnen bie den. Dat dit ook wat minder plezierig kan uitpakken werd getoond middels een clip uit de film "minority report", waarin Tom Cruise tegen zijn wil op straat door een locale iris-informatie scanner wordt herkend, door GPS wordt gelokaliseerd en verrast met beelden op schermen in de metro waar hij in zit waarop zijn lievelingseten wordt getoond. Helaas kreeg de dichtstbijzijnde politieagent deze in formatie oolc online op zijn PDA... Ge lukkig kan dat pas in 2037 en heeft de kartografische wereld een bredere uit daging dan ooit. Henk Scholten (VU, Geodan) stelde dat we nu eigenlijk al in 2037 zitten. Als randvoorwaarde noemde hij wel het gebruik van open standaards. De fac tor ruimte-locatie wordt steeds belang rijker; daar wordt steeds meer dienst verleningsinformatie aan verbonden. Dat we ons nu nog druk maken over de keuze van de technologie, zoals GEO-INFO 2004-5 U GIS Binnenstebuiten"

Geo-Info | 2004 | | pagina 38