Verslag GIN-tmemamiddag 8 januari 2004 e sabbatical van Cliff Ogleby, vice-president van het International Committee for Architectural Photogramme- try (CIPA), was een goede aanleiding om een GIN- the mamiddag aan architectuurfotogrammetrie te wijden. Cliff was gedurende drie maanden te gast bij de sectie Fotogram metrie en Remote Sensing, die de themamiddag organiseer de. Circa veertig leden bezochten de middag en kregen te vens de gelegenheid om het gebouw van de Faculteit voor Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek van de TU Delft te aan schouwen, dat sinds 1 september het nieuwe onderkomen van de sectie is. Ben Gorte, TU Delft Cliff Ogleby geeft zelf de eerste presentatie. Hij is docent aan de universiteit van Melbourne en heeft een indrukwek kende staat van dienst op het gebied van fotogrammetri- sche documentatie van cultureel erfgoed, zodat hij zijn pre sentatie met zeer aansprekende voorbeelden kan illustre ren. Deze lopen van prehistorische rotsschilderingen via het wapentuig van Australiës "beroemdste" misdadiger (dat zich in stukken op vier verschillende plaatsen bevindt maar nu tot één virtueel geheel is gesmeed) tot aan Festung Kuf- stein in Oostenrijk, waarvan aan de hand van 28 UMK-foto's en vijfhonderd digitale opnames een zeer uitgebreid 3D- model is vervaardigd in Photomodeller. Ondertussen trekt Model van de de geschiedenis van de fotogrammetrie voorbij, die in eer ste instantie voor architectuurdocumentatie werd ontwik keld! De grote lijn in deze geschiedenis loopt van 'duur en angstaanjagend' naar 'goedkoop en bereikbaar', vooral doordat verstoringen van goedkope camera's tegenwoordig soepel gladgestreken worden met digitale beeldverwerking. Daarnaast is laserscanning zo sterk in opkomst dat het de vraag wordt of fotogrammetrie zonder laserscanning nog toekomst heeft. Jawel, volgens Cliff, zolang de laserscan ners niet onder de tweeduizend euro komen. Festung Kufstein. gekozen: tachymetrie, laserscanning, fotogrammetrie of een combinatie. Op grond van de rijke ervaring van het be drijf hanteert men diverse criteria, zo dat een systematische techniekkeuze gemaakt kan worden. Deze ervaring blijkt ook uit de uiteenlopende doel stellingen van de getoonde voorbeeld projecten. Bij de kathedraal van St. Jan te 's-Hertogenbosch ging het om selec tie van stenen in de gevel die vervan gen moesten worden, dus om de recon structie van vorm en oppervlak tot op het detail van de afzonderlijke steen. Een model van het Metropol-theater in Berlijn moest ook voor een akoestische studie kunnen worden gebruikt. Klap op de vuurpijl is de Duomo Santa Maria te Siena (Italië), waarvan uit dui zenden 6x6-opnames een model is vervaardigd dat wordt gebruikt voor onderzoek naar de historie van het gebouw, maar ook bij restauratiewerk zaamheden. Heel Nederland, voorzover zichtbaar vanaf de openbare weg, wordt langza merhand gedocumenteerd door de fir ma Cyclomedia uit Waardenburg. Ruud Verwaal introduceert de Opti sche Basisregistratie Nederland (OBRN), die systematisch wordt opge bouwd uit panoramafoto's, de zoge noemde cyclorama's. Precies omge keerd aan een luchtfoto worden deze recht omhoog opgenomen vanaf het dak van een auto, door een zeer ge avanceerd fisheye-objectief met een openingshoek van maar liefst 240Q. In het horizontale vlak bestrijkt een op name dus de volle 360-. Men maakt el ke twintig meter een opname, zodat er Onder het motto "je kunt alleen zien wat je kent" pleit An dreas Bruschlce van ingenieursbureau Messbildstelle te Dresden voor het gebruik van domeinkennis bij de model reconstructie van architectonisch erfgoed. Hij definieert kwaliteit als de geschiktheid voor een toepassing, zodat elk project begint met een interpretatie- en analysefase: wat is hier van belang? Op grond daarvan wordt de meettechniek GEO-INFO 2004-5 Fotogrammetrie voor de documen tatie en visualisatie van architectuur

Geo-Info | 2004 | | pagina 40