zo'n vier miljoen opnames nodig zul len zijn voor het hele land. Ruim de helft is klaar, maar men is ook al bezig met actualisering van 25% per jaar, aangevuld met 10% per jaar 'op ver zoek'. De ruwe opnames met hun nog al merkwaardige geometrie worden omgezet in meer gangbare panorami sche beelden van 4000 x 1200 pixels en in een database op het web geplaatst, waarna abonnees er bij kunnen. Dit zijn hoofdzakelijk gemeenten, die al doende een historisch fotoarchief ter beschikking krijgen. Ambtenaren hoe ven minder vaak de straat op om er gens poolshoogte te gaan nemen. Ook de communicatie tussen overheid en burger is gediend met een Cyclomedia- abonnement, omdat een visualisatie met een cyclorama vaak meer aan spreekt dan een kaart of een luchtfoto. Frank van den Heuvel van de TU Delft is gespecialiseerd in close-range foto- grammetrie en gaat in op automatise ring hiervan voor architectonische toe passingen. Het feit dat gebouwen, in vergelijking met natuurlijke objecten, veel rechte lijnen bevatten is een groot voordeel bij deze automatisering. Lij nen in een foto kunnen automatisch gedetecteerd en met subpixel-nauw- lceurigheid worden gelokaliseerd. Daardoor zijn ook de snijpunten van lijnen zeer goed bepaald, zelfs als ze niet eens zichtbaar zijn, omdat ze zijn afgedekt door een ander object of bui ten de uitsnede van het beeld liggen. Een hele talc van fotogrammetrie is in middels gebaseerd op het werken met lijnen in plaats van punten. Waar een punt in 3D traditioneel wordt beschre ven als het snijpunt van lichtstralen in twee verschillende foto's, is een lijn in 3D de intersectie van twee interpreta- tievlalclcen. Lijnfotogrammetrie nodigt uit tot gebruik van domeinkennis tij dens het reconstructieproces. Bijvoor beeld de wetenschap dat lijnen in ge bouwen vaak evenwijdig zijn of anders loodrecht op elkaar staan, helpt bij verdwijnpuntdetectie en automati sche beeldoriëntering. Zelfs één enkele foto, in dit geval een opname uit 1911 van de Kommandantur te Berlijn uit de fameuze Meydenbauer-collectie, kan nog een goede 3D-reconstructie van het gebouw (althans het zichtbare gedeelte) opleveren. De wens van landschapsarchitecte Annet Groneman om met landmeetkundige precisie een nieuw ontwerp in een bestaande situatie te visualiseren, leidde tot de geboorte van de toposcopieDeze techniek koppelt foto's aan een kaart op grond van gemeenschappelijke punten, waarna de gebruiker op interactieve wijze een 3D-model kan samen stellen. Hierbij is het gebruik van een 'toposcoop' aanbevo len, een fotocamera gekoppeld aan een waterpasinstru ment, waarmee men gecontroleerd horizontale foto's kan nemen en tegelijkertijd de grondhoogte, de opnamehoelcen en (met een baak) 3D-punten kan meten. Het software- systeem is echter flexibel genoeg om ook in minder ideale omstandigheden te kunnen werken en eventueel ontbre kende gegevens achteraf te berekenen. Zo hoeven niet alle foto's in een project horizontaal te zijn opgenomen (smalle straatjes!) en is het zelfs mogelijk gebleken om de GBKN en een aantal cyclorama's tot een 3D-model samen te voegen. Het systeem opent interessante visualisatiemogelijkheden, bijvoorbeeld bij landschappelijke projecten. Men tekent een ontwerp in op een plattegrond en het wordt zichtbaar in de foto's die eraan gekoppeld zijn. Gevels inmeten is een kwestie van lijnen overtrekken in de foto, nadat het vertica le vlak van de gevel uit een plattegrond bekend is. Een bijzondere vorm van cultureel erf goed wordt gedocumenteerd door Daniël te Winkel, namelijk race-circuits. Daniël zoekt voor Racinglnteraction BV uit Am sterdam naar een manier om circuits na tuurgetrouw driedimensionaal te model leren. Het bedrijf is bezig met de ontwik keling van een Formule-1 racesimulator, opgebouwd uit een bewegend platform, geavanceerde bedieningselementen (force- feedback stuur en pedalen) en uiteraard een 3D-model waar de coureur virtueel doorheen kan racen. De gebruikte soft ware is gebaseerd op een Nederlands Virtueel race-circuit. computerspel (www.racer.nl), dat met tientallen parame ters een auto beschrijft en het weggedrag realistisch na bootst. Het systeem moet zo natuurgetrouw worden dat de echte Formule-1 coureurs erin gaan trainen, bijvoorbeeld om op veranderende weersomstandigheden te anticiperen. Daarom moet het wegdek nauwkeurig gemodelleerd zijn (inclusief hellingen, ruwheid en verlcanting), maar ook de omgeving moet kloppen, want daarmee bepalen coureurs hun exacte rem- en schakelmomenten. Bovendien moeten de meting en de modellering efficiënt verlopen, want men wil graag zo kort mogelijk voor een race nog even het cir cuit weer opmeten, zonder dit dagenlang af te moeten slui ten. Het onderzoek richt zich momenteel op laserscanning, eventueel aangevuld met fotografie. Het publiek kan terugzien op zes zeer informatieve voor drachten die samen een uitstekende inleiding vormen in het boeiende maar in Nederland nog niet zo bekende veld van de architectuurfotogrammetrie. GEO-INFO 2004-5

Geo-Info | 2004 | | pagina 41