De studie tot geodetisch ingenieur in Delft bestaat niet meer en de laatste studenten zien de bezemwagen nade ren. Ook voor de studievereniging die aan die studie is ver bonden, het Landmeetkundig Gezelschap Snellius, zijn het dus geen gemakkelijke tijden. Een nieuwe oriëntatie is pure noodzaak om te overleven. En die nieuwe richting wordt per 1 september 2004 ingeslagen. Vanaf dat moment is Snellius dé vereniging voor alle HBO- en WO-studenten met interesse voor geo-informatie in Nederland. Het Landmeetkundig Gezelschap Snellius, genoemd naar de Leid- se wiskundige Willebrord Snellius (1580-1626), is op 29 november 1940 opgericht. Het doel was om de studenten, die de drieënhalf jaar durende cursus tot civiel-landmeter volgden, een sterkere stem te geven aan de Technische Hogeschool Delft. In 1948 werd deze cursus vervangen door een volledige vijfjarige opleiding tot geodetisch ingenieur. De studierichting is nooit groot geweest, maar inmiddels zijn er toch zo'n 1000 geodetisch ingenieurs in Delft op de wereld gezet. Voor al deze studenten heeft Snellius altijd een bijzondere plaats ingenomen. De laatste jaren waren er erg weinig studenten Geodesie en ook Snellius leed onder dit tekort. Het besluit, in december 2002, om de studie op te heffen stelt Snellius echter voor een veel directer probleem. Om te zien waar de mogelijkheden van Snellius liggen, heeft het bestuur toen een Toekomstcommissie ingesteld waarin vijf leden zitten. Bij het onderzoek van de commissie stond voorop dat Snellius in zijn nieuwe opzet nog steeds een duidelijke meer waarde moest hebben. Bovendien moest de positie van andere stu dieverenigingen gerespecteerd worden. Dit bleek geen gemakke lijke opgave, maar de hele wereld van de geo-informatie zat geluk kig niet stil (en nog steeds niet). Geo-informatie Nederland zag op het laatste Geodesia-congres in het najaar van 2003 het levens licht. Alle mensen werkzaam op het gebied van de geo-informatie vonden elkaar in deze vereniging. Bij de Toekomstcommissie van Snellius rees de vraag waarom dit niet op het gebied van studen ten ook zou kunnen. In diezelfde tijd kwam de Toekomstcommissie dus met het plan om van Snellius een vereniging te maken die alle studenten op het gebied van geo-informatie zou bundelen. Al snel zijn daarom drie doelstellingen opgesteld, die Snellius in de toekomst zou moeten krijgen: het behouden en zonodig verhogen van de interesse voor geo- informatie bij jongeren; het bevorderen van de integratie van studenten in de geo-infor- matiesector binnen en buiten Nederland; het zijn van een trait-d'union tussen studenten in de geo-infor- matiesector enerzijds en beroepsuitoefenaars in diezelfde sec tor anderzijds. Deze doelstellingen kunnen worden bereikt door organiseren van verschillende activiteiten zoals symposia en excursies, feesten en sporttoernooien. Maar ook zal er een zeer sterk contact onderhou den worden met GIN. In de toekomstige hoedanigheid kan Snellius voor zijn leden een gemakkelijk pad effenen tussen opleidingen, studenten en beroepsleven. Te denken valt dan aan het gemakke lijker regelen van stages en afstudeeropdrachten en het vergemak kelijken van een overstap van een BSc-op- leiding naar een minder voor de hand lig gende MSc-opleiding. In principe staat lidmaatschap van Snellius open voor alle studenten aan een universi taire of hogere beroepsopleiding in Neder land met interesse in de geo-informatie. De doelgroep bestaat dan natuurlijk vooral uit studenten aan een opleiding in de geo- informatieve richting. Te denken valt dan aan opleidingen als Sociale en Fysische Geografie, Geologie, Geodesie, Aardobser vatie, Planologie, enzovoorts; kortom alle studies die iets te maken hebben met het inwinnen, verwerken en gebruiken van ge ografische informatie. Maar ook een stu dent Rechten met interesse in vastgoed- recht is van harte welkom bij Snellius. Daarnaast is het ook voor ondernemingen mogelijk om zich bij Snellius aan te sluiten als institutioneel lid. Want zowel commer ciële als overheidslichamen kunnen op die manier makkelijker het onderwijs in hun richtingen monitoren en studenten vinden voor stages, afstudeeropdrachten of vaca tures. Voor meer informatie over het Snellius van de toekomst kun je contact opnemen met het bestuur (bestuur@snellius.tudelft.nl) of met de voorzitter van de Toekomstcommis sie, Walter Vroom (w.a.w.vroom@student. tudelft.nl). Om Snellius in september een vliegende start te bezor gen en direct veel interesse op te wekken, wordt er op 26 mei 2004 een grote Snellius Geo-Informatiedag georganiseerd voor alle belangstellende studenten, 's Ochtends vindt er een aantal lezingen plaats; 's mid dags zal er een sporttoernooi zijn en 's avonds een bar becue gevolgd door een spetterend feest. Bij het ter perse gaan van dit nummer zijn de sprekers nog niet bekend, maar het programma zal spoedig volgen op www.snellius.tudelft.nl en www.geo-info.nl. Deze dag zal worden georganiseerd in Delft en draagt het thema 'Geo-informatie: Best belangrijk'. Voor deelname aan deze dag betalen studenten aan een HBO- of W0- instelling 15 (incl. lunch en barbecue). Graag aanmel den bij bestuur@snellius.tudelft.nl, waar je ook met vragen terecht kunt. Wij hopen veel mensen te mogen verwelkomen! Walter Vroom. GEO-INFO 2004-5 Snellius komt terug; en hoe! Snellius Geo-Informatiedag 26 mei 2004

Geo-Info | 2004 | | pagina 44