A Problemen met acceptgiro's opgelost Uitnodiging voor de Algemene Led nieuw bestuurslid n Vergadering en voordracht Geo-weggeefactie in Groot-Brittannië Mercator. De man die de aarde in kaart bracht. Begin april hebben alle GIN-leden een acceptgiro ontvangen voor de con tributie van GIN voor 2004. Een paar dagen later bleek dat, vanwege een ad ministratieve fout, de verwerking van acceptgiro's nog niet correct gebeurde. De leden die hun contributie snel had den overgemaakt kregen die terug met de melding dat "de rekening van de be gunstigde geen acceptgirobetalingen toestaat". Het is heel vervelend dat dit heeft kunnen plaatsvinden, waarvoor onze excuses. Inmiddels is het probleem opgelost. Mocht u de acceptgiro vanwe ge dit probleem te hebben terugontvan gen, mogen wij u dan vragen om de con tributie opnieuw over te maken? Harte lijk dank voor uw medewerking! (bankrek. 39.52.78.430 t.n.v. Geo-Infor- matie Nederland) Het bestuur van de vereniging GIN nodigt alle leden uit voor haar jaarlijkse Algemene Leden Ver gadering op 11 juni 2004 in de Ree horst te Ede, aanvang 9.00 uur, voor afgaande aan het GIN-symposium 2004. Op de agenda staan de presentatie van de verslagen van secretaris en penningmeester over 2003 en de be noeming van een nieuw bestuurslid. Tevens zal de voorzitter een korte pre sentatie geven gegeven van de toe komstplannen van de vereniging. De agenda met bijbehorende stukken kunnen op www.geo-info.nl worden geraadpleegd of bij het secretariaat (Postbus 57, 5750 AB Deurne) worden aangevraagd. Tevens zullen de stuk- ken ter inzage liggen bij de ingang van de zaal. Conform de statuten dient het aftre den en voordragen van een nieuw be stuurslid ruim vóór de ALV aan de le den bekend gemaakt te worden om eventuele kandidaten door de leden te kunnen laten voordragen. De heer drs. N.Bakker heeft te kennen gegeven te willen aftreden als bestuurslid van GIN en als voorzitter van de sectie Kartogra- fie en Geo-visualisatie. Het bestuur heeft als opvolger prof.dr.ir. M.J.Kraak bereid gevonden om zijn functie in het bestuur en bij de sectie Kartografïe en Geo-visualisatie over te nemen en zal hem op de komende ALV voordragen. Leen Murre, voorzitter GIN INFORMATIE De Ordnance Survey (OS), de Britse Topografische Dienst, geeft gratis een Explorer-kaart (een topografische kaart 1:25.000) aan elke elfjarige in Groot-Brittannië bij het begin van het nieuwe schooljaar 2004-2005. Vanessa Lawrence, de directeur-generaal van de OS, kondigde dat eind maart aan. Dit wordt overigens de derde keer dat de Ordnance Survey voor niets zo'n kaart weggeeft aan alle leerlingen in groep zeven. Meer dan ander half miljoen kin deren hebben hier al van geprofiteerd, waarmee het één van de grootste onderwijsprojecten van deze soort op de Britse scholen is. De minister die over de scholen gaat, mr. Twigg, zegt hierover: "Dit initiatief helpt honderdduizenden kinderen ontdekken wat de waarde van en het plezier met kaarten is." De Ordnance Survey heeft overigens al een speciaal op kinderen gerichte geo-website ge bouwd (www.mapzone.co.uk). Informatie: www.ordnancesurvey.co. ulc/education. BOEKBESPREKING Crane, Nicholas. Amsterdam: Ambo Anthos uitgevers, 2003. 364 pp., 24,5 x 16 cm. ISBN 90 7634 150 8. Prijs 36,95. Vertaald uit het engels door Jos den Békker. Oorspronkelijke titel: Mercator. The man who mapped the planet. Oorspronkelijke uitgever Weidenfeld Nicolson, London. De biografie van Gerard Mercator (1512-1594) is het derde boek in een geografische trilogie van Nicolas Crane. Het eerste deel van deze trilogie, Claer Waters Rising beschrijft een voet reis van tienduizend kilometer langs de continentale waterscheiding van Europa. Het twee de boek, Two Degrees West is ook gebaseerd op een lijn op de kaart, namelijk de meridiaan die door de topografische dienst van Groot-Brittannië werd gekozen als O-meridiaan, vol gend op het besluit in 1938 om Groot-Brittannië volgens de transversale Mercator projectie in kaart te brengen. Het boek beschrijft de plaatsen en de mensen langs de 578 kilometer van deze meridiaan die door Groot-Brittannië loopt. Dit boek bracht de auteur op het spoor van Mercator, over wie een uitgebreide biografie in het engels tot op heden ontbrak. Mercator wordt op 5 maart 1512 als Gerard Kremer geboren in Rupel- monde, een havenplaats aan de rivier de Schelde. Zijn ouders woonden hier niet, maar waren er als gevolg van de slechte omstandigheden in hun woon plaats Gangelt (ten noorden van Aken) naar toe getrokken. In Rupelmonde woont Gijsbert, de broer van de vader van Mercator, die priester is in het hos pitium van de heilige Johannes. Na de geboorte van Gerard reist het gezin, Gerard is het zevende kind, weer terug naar Gangelt, waar Gerard de eerste zes jaar van zijn leven doorbrengt. Dan gaat het gezin definitief weg uit Gan gelt om zich te vestigen in Rupelmon de. Hier gaat Gerard voor het eerst naar school. Hij is tot dan Duitstalig opgevoed, maar krijgt hier les in het Vlaams. Als de vader van Gerard over lijdt wordt Gijsbert zijn voogd. Op 15 - jarige leeftijd wordt Gerard door Gijs bert naar de broeders van het Gemene Leven in 's-Hertogenbosch gestuurd voor het vervolg van zijn opleiding. Als hij in 's-Hertogenbosch is overlijdt ook GEO-INFO 2004-5

Geo-Info | 2004 | | pagina 47