zijn moeder. Op zijn 18e neemt Gerard een andere identiteit aan. Hij verruilt zijn naam voor een humanistische. Kremer, (van koopman, kramer) is in een gelatitiniseerde versie 'Mercator'. Hij voegt er ook nog 'de Rupelmonde' aan toe, als eerbetoon aan zijn oom uit de Scheldestreek en hiermee verwerpt zijn tegelijkertijd zijn Duitse iden titeit. In de zomer van 1530 wordt Ge rard door zijn oom naar Leuven over gebracht voor een tweejarige cursus aan de Universiteit. In 1532 behaalt hij de graad van Magister en begint aan een privé-studie filosofie. In deze periode bestudeert hij Aristoteles, wat in die tijd in Leuven een gevaarlijke be zigheid was omdat de ideeën van Aristoteles niet in overeenstemming waren met de orthodoxe opvattingen van de heersende theologen in Leuven. Als zijn werk teveel aandacht trekt ver huist Mercator naar Antwerpen. In Antwerpen verplaatst zijn aandacht zich van de filosofie naar geografie en komt hij in aanraking met andere ge ografen, waar onder Franciscus Mona- chus, de globemaker van Mechelen en Gemma Frisius. Frisius is een wiskun dige die in deze periode een aantal baanbrekende oplossingen bedenkt, bijvoorbeeld voor het lengtegraadpro bleem, door gebruik te maken van een nauwkeurige klok, maar ook de drie hoeksmeting bedenkt teneinde grote oppervlakken nauwkeurig te kunnen meten. Eind 1534 is Mercator terug in Leuven en meldt zich aan voor de colle ges van Gemma Frisius over 'de theorie van de planeten' Mercator heeft in eer ste instantie veel moeite met de lessen wiskunde. Hij beperkt dan ook zich tot de wiskunde die hij nodig acht voor de kosmografie. Door deze studie komt hij in aanraking met een geheel nieuwe manier van schrijven, het schuin schrift, die Mercator zich al snel eigen maakt. Zijn doorzettingsvermogen wordt beloond, want een jaar later krijgt hij toestemming voor het geven van privé-lessen aan studenten en vind hij werk als maker van wetenschappe lijke instrumenten bij graveur en globe maker Gaspar van der Heyden. Zijn car rière komt pas goed op gang als Frisius en van der Heyden samen een geheel nieuwe globe in koperdruk willen ma ken en Mercator wordt aangetrokken voor het graveerwerk. De globe wordt in het begin van 1536 uitgegeven en is in meerdere opzichten spectaculair te noemen. Het net van genummerde lengte- en breedtegraden, de indeling van de continenten, de actuele infor matie die erin was verwerkt en de nieu we typografie van duidelijke en kleine letters van Mercator maakten de globe zeer bijzonder. In datzelfde jaar trouwt Mercator met Barbara Schellekens. Het jaar daarop werkt hij met Frisius aan een hemelglobe en wordt zijn eerste kind Arnold geboren. Na de uitgave van het globepaar richt Mercator zich op het graveren van kaarten. De vraag naar kaarten steeg in die tijd spectaculair. De eerste op dracht van Mercator werd een kaart van Palestina. In deze kaart gebruikt Mercator drie soorten belettering: ro mein, cursief en de van het gotisch af geleide lettre batarde. De kaart wordt eind 1537 uitgegeven in zes kaartdelen met eenzelfde schaal, die elk één keer waren gevouwen en in een mapje ge stoken. Op een apart vel stond beschre ven hoe de koper de kaarten kon af knippen en aan elkaar plakken voor een grote wandkaart. Toen de kaart van Palestina gedrukt was maakte Mer cator een wereldkaart, waarbij hij aan geeft dat er na deze kaart kaarten van specifieke werelddelen zouden volgen. Een reusachtig ambitieus project dat onderbroken zou worden door meer dere opdrachten, waaronder een hand boek voor schuinschrift, gepubliceerd in 1541, en een omvangrijke globe uit hetzelfde jaar. Beiden waren vernieu wende producten die hem in die tijd grote bekendheid gaven. Het politieke klimaat in Leuven echter werkte niet in het voordeel van Mercator. In 1543 werd hij gevangen genomen op ver denking van 'lutherye' en bracht hij driekwart jaar in gevangenschap door in het kasteel van Rupelmonde. Omdat er geen bewijs werd gevonden voor de ze beschuldiging kwam hij onder de doodstraf uit. Hoewel Mercator zijn opdrachten weer oppakte en in 1551 de hemelglobe voltooide die een paar vormde met de globe van 1541, zou Leuven zou niet meer een plek zijn waar hij vrijuit kon werken. In 1553 vertrok hij met zijn hele gezin naar Duisburg. Hier trof hij zowel politieke stabiliteit als godsdienstvrijheid en kreeg als het ware een tweede kans. Hij voltooide de kaart van Europa waar hij al veel eerder mee was begonnen. De kaart werd in 1554 in Duisburg uitgege ven en was niet alleen groot van for maat, maar corrigeerde ook fouten die al meer dan 1500 jaar lang steeds op nieuw waren gemaakt. Mercator wordt een gewaardeerd inwoner van Duisburg. Het bleef Mercator echter niet voor de wind gaan. Het werken aan twee con troversiële kaarten lag hieraan te grondslag. De kaarten waren van de Britse eilanden en van het hertogdom Lotharingen. De eerste kaart heeft een inhoud die meer politieke boodschap heeft dan geografisch nauwkeurig heid. Voor de tweede kaart ging Merca tor samen met zijn zoon Bartholo- meus zelf meten, wat gezien zijn leef tijd en het gevaar onderweg bijna tot zijn dood leidt. Hoewel hij het over leeft raakt hij wel in een depressie. Het is in deze periode dat hij, zijn werk tot dan toe beschouwend, begint aan een grootse kosmografie, een beschrijving van de geschiedenis en gesteldheid van Gods schepping. Zijn plan om na de wereldkaart van 1538 alle afzonder lijke werelddelen in kaart te brengen had hij niet gerealiseerd, maar wel had hij in de dertig jaar na dat hij de fi losofie had verruild voor de geografie, nagedacht en geschreven over de schepping en materiaal verzameld over de wereldgeografie. Hij begon eerst met het uitwerken van 'de ware definitie van tijd en plaats' In deze tijd werd hij ook benoemd tot officieel kos- mograafvan de hertog van Gulik-Kleef. De Kosmografie ging spectaculair van start. In een jaar tijd voltooide Merca tor zijn geschiedenis van de schepping en zijn nieuwe wereldkaart. Het is de ze kaart waarin Mercator de projectie toepast waar later zijn naam mee ver bonden zou worden. In deze periode neemt de kartografie een enorme vlucht. Mercator, inmiddels 75, start nu met de kartografische component van de kosmografie: de weergave van het land en de zee. Het werk zou twee delen krijgen. In het eerste deel werd t>f MAN DIS ÖK AAllDI HJ KAAKT BttACHT CEO-INFO 2004-5

Geo-Info | 2004 | | pagina 48