In memoriam Jan Denekamp (1947-2004) de wereld beschreven zoals hij bekend was in de oudheid. In het tweede deel zou hij een systematische reeks kaar ten van de hele aarde publiceren. De hoge leeftijd van Mercator en zijn teruglopende gezondheid, maar ook de onderbreking van het werk door op drachten maken dat het eerste deel zeer langzaam tot stand komt. Intus sen geven tijdgenoten als Ortelius en Gerard de Jode al kaarten uit in boek vorm en zijn Mercator zo in zekere zin te vlot af. In het voorjaar van 1577 werd zijn versie van Ptolemeus Geo- graphia op de Frankfurter Messe gepu bliceerd. Prachtig uitgevoerd, vrijwel zonder fouten geeft Mercator na uit voerig bronnen onderzoek een zo ge trouw mogelijke weergave van de be doelingen van Ptolemeus. Na deze uit gave kon Mercator verder aan zijn wat hij noemde 'nieuwe geografie'. In 1585 verscheen het eerste deel "Gallië en Germanië". Het waren geheel ande re kaarten dan men op dat moment ge wend was. Zonder de vele versieringen leken de sobere kaarten haast onaf. Toch was deze eerste uitgave van een multifunctioneel en universeel karto- grafisch product, getekend op verschil lende schalen, zodat hele koninkrijken in één oogopslag konden worden over zien en bepaalde gebieden gedetail leerd konden worden bekeken. De kaar ten waren ook nauwkeurig, praktisch en gemakkelijk leesbaar. De verkoop zou echter tegenvallen. Na een periode van oorlog, waarin Mercator zijn oud ste zoon en zijn vrouw verliest, geeft hij in 1589 een tweede deel uit, met Italië en de Balkan. In dit deel komt ook de naam van zijn gehele kosmografie te staan; 'Atlas, ofwel kosmografische overwegingen betreffende de schep ping van de wereld en de afbeelding daarvan'. Mercator zou dit omvangrijke werk niet meer af kunnen maken. In 1590 werd hij voor het eerst getroffen door een hartaanval. Hij herstelt echter en werkt in een heel traag tempo ver der aan zijn Atlas. In 1594 overlijd Mer cator. Het onvoltooide werk werd in 1595, vier maanden na zijn dood, door zijn kleinzonen uitgegeven. Het boek van Crane geeft een zeer uit gebreid beeld van het leven van Merca tor en de tijd waarin hij leefde. Hier door worden de vele aspecten van het kartografische werk belicht, en krijgt de lezer een goede kijk op de manier waarop in die tijd kaarten tot stand kwamen. Hoewel het boek zich laat le zen als een roman weidt Crane hier en daar wel heel erg uit, vooral als het gaat om beschrijvingen van het land schap. Vooral het begin van het boek laat zich daardoor niet erg gemakke lijk lezen. Ook gevoelens en gedachten van Mercator zelf worden beschreven, wat voor een deel uit zijn correspon dentie valt af te leidden, maar voor een deel ook speculatief is. Dit maakt het boek echter wel weer goed leesbaar en is het zeker geen opsomming van dro ge feitjes. Verder zijn van de belang rijkste uitgaven van Mercator afdruk ken in kleur opgenomen. Winifred Broeder. Op 17 april hebben wij het bericht gekregen dat Jan Denekamp, plaatsvervangend hoofd GBKN bij de directie VIG van het Kadaster, diezelfde ochtend is overle den. Na een ernstige ziekte van ruim vier maanden heb ben we sneller dan verwacht afscheid moeten nemen van Jan. Hij is 57 jaar oud geworden. Jan heeft, samen met zijn gezin, moeilijke maanden doorgemaakt door zijn ziekte, een tumor in zijn hoofd. Hij heeft de moed niet opgegeven, maar zijn levenslust, strijd en optimisme zijn helaas tevergeefs gebleken. Ge durende zijn ziekte hebben Jan en zijn gezin, uit zijn om geving, familie, vrienden, collega's bij het Kadaster, van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) en van vakgenoten veel steun gekregen. Jan en zijn familie wa ren door de veelheid en warmte van de reacties zeer ver rast. Zij hebben dit zeer gewaardeerd en lieten dat ook re gelmatig blijken door de mensen daarvoor te bedanken. Jan heeft in zijn loopbaan van 35 jaar bij het Kadaster vele functies gehad, in het onderzoek, als docent van de vakcursus, 15 jaar als hoofd van de Rijksdriehoeksme ting, als hoofd LLZ in Overijssel en plaatsvervangend directeur in Oost, en als laatste in de GBKN. Jan vervulde op zijn eigen onnavolgbare wijze een belangrijke rol in de wondere wereld van de GBKN, als bestuurlid in een zestal samenwerkingsverbanden en als voortrekker van vele bestuurlijke en inhoudelijke processen. Hij heeft daar veel plezier aan beleefd, maar ook moeilijke momenten bij gehad. Daarnaast is hij, nationaal en internationaal, betrokken geweest bij allerlei projecten, zoals het opzetten van een referentiestelsel in Costa Rica, en het begeleiden van het jubileumboek voor 125 jaar Nederlandse Commissie voor Geodesie. Hij heeft al deze functies met veel toewijding zeer be trokken en op een prettige manier vervuld, met hart voor de mensen en hart voor het vak, loyaal naar de organisa ties waar hij deel van uitmaakte. We hebben Jan gekend als een prettig mens, een fijne collega met een open instelling naar iedereen. Jan was een goede luisteraar met een afgewogen en deskundig oordeel, en bereid om te helpen waar hij kon. Jan was een geboren docent en dat kon j merken in zijn manier van spreken en doen. We zijn Jan veel dank verschuldigd voor een goede en fijne samenwerking. We zullen hem missen. We wensen zijn vrouw Annet, dochter Francien en schoonzoon Arno heel veel sterkte toe. Richard Witmer GEO-INFO 2004-5

Geo-Info | 2004 | | pagina 49