De presentatie van een nieuwe generatie instrumenten toen ook nog niemand. Totdat met oor verdovend lawaai het officiële pro gramma van start ging en op het me tershoge projectiescherm een korte filmclip duidelijk maakte waar het om ging. Op imponerende filmtechnische wijze werden de twee instrumentenlij- nen in beeld gebracht, de tachymeter- lijn vanaf omstreeks 1920 (beginnend met de T2 theodoliet), via de losse distomat Dl 10, de TC1 (de eerste zelf- registrerende tachymeter), de Tl000 en 2000 naar deTCRAHOO. De GPS-lijn begon in 1984 met de eerste GPS-ont- vanger WM101, die werd opgevolgd door de 200 en de 500. En waar die twee lijnen bij elkaar kwamen, liet het nieuwe fenomeen, het systeem 1200, zich trots van alle zijden bewonderen. De zaal werd er stil van. Dat moest ook wel, want André Wevers (Sales Mar keting Manager bij Leica Geosystems B.V.) wilde eerst wat toelichten. Je kunt niet zomaar iets nieuws voor de leeu- eerst uit te leggen wat het precies is. "Jullie hebben er zelf om gevraagd dat et de komst van de twee nieuwe meetinstrumen ten (een Total Station en een GPS-ontvanger), die de 1200-serie werden gedoopt, is een lang gekoesterde wens van klanten en gebruikers in vervulling gegaan, ver namen we op de demodagen in bovengenoemde plaatsen. In Rotterdam was diergaarde Blij dorp uitgekozen en in Harderwijk het Dolfinarium als plaats van introductie. Daar werden samen ruim 400 landmeetkundigen voorge licht over datgene waarop ze blijkens de toelichting al ge ruime tijd zaten te wachten en wat als nieuwe generatie landmeetinstrumenten op de markt wordt gebracht. De twee bestaande instrumentenlijnen, die van de tachyme- ters en die van de GPS-ontvangers, komen samen op een kruispunt van ontwikkeling en worden als zodanig gevisua liseerd met het X-functielogo. Het is deze X-functie die de link vormt en het verschil overbrugt tussen de meetsyste men van GPS en tachymetrie. Theo Scheele, redacteur Waar de lijnen van GPS en TPS zouden brengen" lichtte André toe. Uit een wereldwijd onderzoek was geble ken dat de wensen van de klant kon den worden ondergebracht in een zestal onderdelen, variërend van het werven en ontwikkelen van gespeciali seerd personeel, via een heleboel wen sen met betrekking tot de in te zetten instrumenten en een flexibele datare- gistratie tot en met een goede support en service van de leverancier van deze instrumenten. "Uit al uw vragen en wensen hebben wij de 1200-lijn ont wikkeld, en nu moet het dus goed samenkomen, zijn", memoreerde de spreker. Dat Van spanning over hetgeen komen ging was overigens weinig te merken toen de zalen aan het vollopen waren. De reüniefunctie (het is nu eenmaal een klein wereldje) genoot vooralsnog prioriteit boven de X-functie, maar die kende GEO-INFO 2004-5 - Leica Geosystems doet doekje open "Komt dat zien", riepen 'zij van Leica' in maart van dit jaar. En ze hadden er alle reden voor. Er was een nieuw instrument op de markt gebracht, wat heet, er is een heel nieuw concept bedacht waarbij de meettechnieken van tachymetrie en GPS bij elkaar zijn gebracht, of beter: in elkaar zijn verweven. Twee volledig nieuwe vernuftige apparaten, met een gezamenlijk verwerkings- wen (of de domjnen) gooien zonder pakket, moeten het leven van de landmeter nog gemakkelijker gaan maken dan het de laatste jaren Eigen schuld al is geworden. Het gaat vanaf nu bijna allemaal we een nieuw systeem op de markt vanzelf, leerden de genodigden in Rotterdam en Harderwijk. Of was dat allemaal toneelspel? M

Geo-Info | 2004 | | pagina 6