vraagt natuurlijk wel enige uitleg en die werd ook gegeven. Het hele Leica- team kwam er aan te pas, evenals de medewerkers van business partner LNR Globalcom (LNR Globalcom behar tigt de belangen van Leica Geosystems in het marktsegment Overheid en Ingenieursbureaus in Zuid-Nederland). Wie denkt dat het meten tegenwoor dig gemakkelijker is dan vroeger heeft het mis. Het sprookje van alleen maar op de knop drukken klopt dus niet. Er is sprake van twee soorten specialisten in de landmeetkunde: die van de TPS (tachymetrie) en die van het GPS. Som migen kunnen het allebei, maar heb ben dan toch twee kunstjes moeten le ren. Dat is omslachtig omdat de inter face en het gebruik van beide syste men verschillend zijn. Dubbele in structies, dubbele opleiding, dubbele software en dubbele gebruiksmidde len. Dat is nu voorbij. Wie specialist is in het één, kan met weinig moeite ook de andere sport gaan beoefenen. Het opleidingstraject wordt dus bekort en de meetploeg wordt flexibeler inzet baar. Je moet wel wat investeren na tuurlijk, maar het is zo terugverdiend, legt André uit. Daar komen nog andere voordelen bij. De displays van de TPS- en de GPS-appa- raten zijn volkomen identiek van uit voering, instructies en programma's. Het veldboelc van de GPS-ontvanger is Sales Marketingmanager André Wevers. ook bruikbaar bij het Total Station en andersom, en boven dien zijn de veldboeken veel lichter van gewicht. Er zijn ge meenschappelijke applicatieprogramma's ontwikkeld voor onder andere meten en uitzetten, zodat dat sneller kan ge beuren. Voor beide instrumenten wordt één binaire data base gebruikt, wat het beheer en de uitwisselbaarheid ver eenvoudigt en efficiënter maakt. Belangrijk is dat er ook maar één verwerkingspakket wordt gebruikt: Leica Geo Of fice, waarin ook het vereffeningpakket MOVE is geïmple menteerd. Het eerste deel van het wensenpakket is daarmee ingevuld: gemakkelijker werven en opleiden van flexibel in zetbaar personeel. De twee volgende items betreffen de wensen voor diver siteit aan instrumenten en het accuraat, precies en be trouwbaar kunnen werken. Het verbaasde de aanwezigen helemaal niet dat de nieuwe instrumenten daartoe in staat zijn. De metingen blijken tweemaal zo snel te kunnen als voorheen, onder andere door gebruik van het volgsysteem Power Search dat onafhankelijk van het soort prisma kan worden toegepast. Ook kan reflectorloos (en nog sneller) worden gemeten bij de inzet van PinPoint R100 en PinPoint R300. Bij deze laatste tot een afstand van wel 500 meter. Als je dan ook nog meetelt dat de veldboeken eenvoudiger en lichter zijn geworden wat dus zorgt voor groter gebruikers gemak, is het helemaal duidelijk: meten wordt een genot, het werk wordt flexibeler, betrouwbaarder en met een ho gere frequentie uitgevoerd. Dat is leuk voor de baas maar het betekent ook een beter gemotiveerde landmeter. Als TPS- totalstation ook nog enkele ergernissen kunnen worden weggenomen, in praktijk, zoals het uitvallen van de GPS- verbinding onder bomen of GEO-INFO 2004-5 Volledige uitwisselbaarheid

Geo-Info | 2004 | | pagina 7