Op Hollandse bodem www.htm.nl/smartsite.dws?goto=23 (2) www.ret.rotterdam.nl/reisinfo6/kaart/index.html (3) www.cartostudio.nt/fiets/ Voor de grafische technieken wordt ge bruik gemaakt van zowel vector-geori ënteerde programma's, zoals Free Hand, als raster-georiënteerde pro gramma's, zoals Bryce. Een wijziging in een buslijn moet binnen een dag kun nen worden doorgevoerd. De raster-toe- passingen, zoals reliëf en vegetatie structuur, moeten daarom niet al te be werkelijk zijn. Maar het gaat om de as sociatieve meerwaarde: de kaart moet het beeld oproepen van de geografie die wordt gepresenteerd. Kleine, zelf standige projecten kunnen hierbij juist als vingeroefening dienen om technie ken door te voeren in de grotere, door lopende projecten. Dit geldt ook voor de zo kenmerkende huisstijl. Bij het gebruik van deze technieken richt Carto Studio zich in de eerste plaats op het presenteren van kaarten als publieksinformatie. De nadruk ligt veelal op navigatie: "hoe kom ik daar?" Om hierbij voldoende informatie over te dragen aan de gebruiker onstaat ge makkelijk een druk kaartbeeld van het vervoersnetwerk en andere grafische elementen. De huisstijl van Carto Stu dio zorgt juist voor een evenwichtig kaartbeeld, door veel diepte en nuance aan te brengen in de ondergrond. Dit heeft als resultaat dat kaarten van Car to Studio snel zijn te herkennen aan zachte kleurstellingen waardoor een harmonieuze, visuele hiërarchie ont staat. Bovendien wordt de topografi sche ligging van een vervoersnetwerk in stand gehouden. Dit is een onge bruikelijke keuze in een vakgebied waarvan de sterk gestileerde metro- kaart van Londen een icoon is. Demonstratie van Flash-applicatie. Naast gedrukte producties maakt Carto Studio ook karto- grafische presentaties voor multimedia en het web. De Flash applicaties op de websites van de HTM (1) en RET (2) zijn een duidelijke verlenging van gedrukte producties. Ook hier staat de technologie de vormgeving niet in de weg. Ook de website "ünbegrend fietsen" (3), waarop de eigen fietsroutes naar onder andere Rome en Barcelona worden aangeprezen, bevatten zeer aantrekkelijke kartografische hoogstandjes. Door het gebruik van geluid, foto's en anima ties worden de eigenschappen van het medium ten volle be nut om een associatieve meerwaarde te bewerkstelligen om het beeld op te roepen van de geografie die wordt gerepre senteerd. Deze websites kunnen zeker als een voorbeeld worden gezien voor de Nederlandse webkartografie. Wat gebeurt er als je aan Nederlandse ontwer pers van hoeden, tassen, (interieur-)stoffën, meubels of verlichting vraagt de grens te verkennen tussen vorm en functiona liteit? Dat ze zich voor één keer niet hoe ven te houden aan de eisen van bruikbaar heid en draagbaarheid? Dat was namelijk het uitgangspunt van de tentoonstelling In Vorm. Welnu, dan bedenkt Richard Hutten een knalrood schommelbankje uit één stuk, Camilie Meeussen een pannetje op Hollandse bodem' en Marlieke Ovenneer een serie stijlvol gedecoreerde theepot ten Inderdaad, die zijn niet echt prak tisch, maar wel reuzeleuk. Uit: AD Magazine, 27 maart 2004. CEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 15