Verslag recies een jaar geleden startte George Lavigne met nog twee medewerkers de onderneming Imagem, een be drijf dat zich heeft gespecialiseerd in geo-visualisaties c.q. het toevoegen van beelden (images) aan GIS-bestanden. Voor de viering van de eerste verjaardag werd het Techniek Museum in Delft gekozen, mede omdat er een relatie ligt tussen de tentoonstelling "De aarde in beeld" en de dag-slo gan van Imagem "krijg elkaar in beeld". Het inmiddels tot vijf man gegroeide Imagemteam gebruikte de verjaardag om haar eigen activiteiten duidelijk in beeld te brengen. Drie sprekers van buitenaf ondersteunden de voordelen van die beeldspraak, ieder vanuit zijn eigen werkterrein: Fred Hagman met een verhaal over de data-inwinning van Aero- data International Surveys, kapitein Marcel Strang van het MilGeo-peloton, die toelichtte hoe GIS voor militaire toe passingen er uitziet, en Lex Runderkamp van het NOS jour naal, dat inmiddels heeft ontdekt hoe je de dagelijkse nieuwsberichten met behulp van geo-beeldmateriaal veel duidelijker aan de kijker kunt overbrengen. Het dagthema "breng elkaar in beeld" werd gekozen omdat Imagem in netwerken gelooft, niet alleen om data te transporteren maar vooral om ideeën over te brengen, te laten groeien, ontwikkelen en rijpen. En dat kun je doen door elkaar als klankbord te gebruiken en ideeën te toetsen. George gelooft dat de technologie waar zijn bedrijf zich mee bezighoudt, met name het inwinnen en gebruiken van beelden, pas nu op grote schaal begint door te dringen in het vakgebied van de geo-informatie, een vakgebied dat steeds complexer wordt. Data van meerdere en verschillende bronnen moe ten worden gemixt en gebruikt om vraagstukken helder te krijgen, wat zware eisen stelt aan de in te zetten hulp- Theo Scheele, redacteur Het openingsverhaal van Aalt Leusink. 1 r middelen. Databasetechnologie, GIS- systemen, imaging- en visualisatie technieken zijn slechts onderdelen van de totaaloplossing. Vandaar het thema: "een beter beeld te krijgen van elkaar". Imagem neemt zelf het voor touw en meldt zijn toehoorders dat zij een centrale plek inneemt in het vak gebied en haar klanten breed goed van dienst kan zijn. Niet alleen met eigen producten en diensten maar ook met adviezen of het in contact brengen met andere relaties om dan samen naar oplossingen te zoeken. Dagvoorzitter Aalt Leusink feliciteerde Imagem met de eerste verjaardag en schetste tegelijkertijd een beeld van de activiteiten van het bedrijf. Het gaat in ieder geval over geo-infosystemen, het is digitaal en loopt van inwinning tot presentatie en nog verder en heeft al les te maken met beeldverwerking en met de wereld waarin wij leven. De mensen van Imagem zijn volgens Aalt vooral ondernemers waarvoor geldt: zie je de markt of zie je hem niet. In dit geval doelend op de snelgroeiende geo- infomarlct. Volgens Aalt is er een goede toekomst weggelegd voor de beeldver werkingtechnieken en dus voor Ima gem. Er is een toenemende vraag naar integratie van digitale bestanden. Ook is er een trend om bestanden toegan kelijker en transparanter te maken maar de onderlinge uitwisselbaarheid is daarin nog een belemmering. Er is duidelijk behoefte aan een nationale geo-infrastructuur. Die kost wel geld maar heeft ook veel rendement voor de hele maatschappij en betaalt uitein delijk zichzelf. The sky is the limit Fred Hagman van AeroData, grootpro ducent van beeldmateriaal, trakteerde de genodigden op het verhaal dat veel beelden tegenwoordig langs fotogram- metrische weg volledig digitaal wor den ingewonnen. Hij schetste in vogel vlucht de historische ontwikkelingen van de data-inwinning en -verwerking, van handmatig/analoog via analytisch naar vrijwel volledig digitaal, terwijl ook de verwerkingsprocessen voor een belangrijk deel verder zijn geautoma tiseerd. De vakgebieden van remote sensing en fotogrammetrie worden GEO-INFO 2004-6 254 Imagem in beeld

Geo-Info | 2004 | | pagina 16