aangejaagd door de ICT-motor en de verwerking evolueerde van 2D naar 3D en 4D. We bouwen volledig virtuele werelden. De inwinning van gegevens over grote oppervlakten vindt plaats vanuit vliegtuigen, geholpen door technieken als traagheidsnavigatie en GPS-besturing. Fotogrammetrisch ma teriaal legt de geometrische basis voor kwaliteit van de afgeleide producten. De mogelijkheden zijn sinds kort ver beterd door de komst van digitale luchtcamera's, waarover Aerodata nu ook beschikt. Andere ontwikkelingen zijn verdergaande internationalise ring, dalende prijzen, en het belang van de fotoresolutie boven dat van de fotoschaal. Omdat je volgens het credo van Imagem, met beelden veel beter kunt weergeven wat je bedoelt dan met woorden, ondersteunde Fred zijn verhaal met fraaie luchtopnamen, on der andere een hoge-resolutiefoto van de markt in Antwerpen waarop je de mensen bijna kon herkennen. Een be wering die echter niet te controleren was omdat het projectiescherm in het zonlicht stond. Het werd wel duidelijk dat aan de ma te van automatische verwerking nog lang geen eind is gekomen. Steeds va ker zal 'real time' geleverd kunnen worden. De foto-opname wordt binnen afzienbare tijd wellicht vanuit het vliegtuig naar het kantoor gezonden. Wat is de limiet? Wellicht het model van de wereld in onze laptop. Een dankbare markt voor beeldonder- steunend werk heeft Imagem bij de krijgsmacht ontdekt. Kapitein Marcel Strang van het MilGeo peloton (onder deel van de Dienst Geografie van de Ko ninklijke Landmacht) schetste de historisch gegroeide lcaarthonger bij de krijgsmacht. Dat begon al bij de aanleg van de Hollandse Waterlinie, later bij de verdediging tegen aanval len van onze oosterburen en na de tweede wereldoorlog die vanuit Oost-Europa. Om mogelijke aan vals tactieken van de vermeende vijand te kunnen voorspellen en ook de eigen troepenverplaatsingen te kunnen voorbereiden, was jaren lang behoefte aan kaartmateriaal van het Nederlands grondgebied. De Topografische dienst was daarvan hofleve rancier. Na de tweede wereldoorlog, toen het aanvals- en oe fenterrein werd verlegd naar het Duitse hoog- en laagland, werden die gebieden onderzocht en nauwkeurig in kaart gebracht. Maar toen 'de muur' eenmaal was gevallen, kwam ook aan dat werk een einde. Neerlands militaire kaartenmaker TDN werd geparkeerd bij het Kadaster en de aandacht werd vervolgens gericht op het verkrijgen van ge gevens van gebieden waar onze legeronderdelen mogelijk ooit ingezet zouden kunnen worden. MilGeo heeft als taak aan die behoefte, inmiddels ook volledig digitaal toegerust en voorzien van GIS-geneugten, te voorzien. De stapels kaar ten werden vervangen door digitale bestanden die pas ana loog worden uitgewerkt als de troepen werkelijk ter plekke daadwerkelijk worden ingezet. Het is de kunst om daarop te anticiperen zonder onrust te scheppen. Onbekende bron nen beweren dat de oorlog in Eritrea zou zijn uitgebroken omdat daar vroegtijdig kaartmateriaal voor werd aange maakt. De waarde van goede geo-informatie werd door ka pitein Strang gedemonstreerd aan de hand van de recente taak die de Nederlandse krijgsmacht in Irak moet uitoefe nen. Hoe die informatie werd verkregen en vooral welke in formatie van belang kan zijn. De aanwezigheid van een ho ge steilrand midden in de woestijn bijvoorbeeld zou een snelle opmars kunnen bemoeilijken. Een gedachte die in de praktijk maar al te waar bleek te zijn en het Amerikaanse leger even tot staan bracht. De toekomst van de geo-infor matie in het leger wordt volgens de kapitein steeds groter maar ook steeds moderner. Veel satellietmateriaal kan ge detailleerd worden uitgewerkt. Grondtroepen worden voor zien van PC's in de voertuigen waarin GIS continu kan wor den bijgewerkt met plaatselijk verkregen gegevens, om zo vriend en vijand in kaart te brengen, met als enig (militair) doel: de oorlog willen winnen. En dat geldt voor beide kan ten. De televisienieuws ver strekkers hebben nog niet zolang ge leden de waarde en de mogelijkheden van geografisch beeldmateriaal ontdekt. Die traagheid van begrip was overi gens de tv-specialisten niet te verwijten maar lag aan de geo-infowereld die dit tot op heden eigenlijk onder de ko renmaat heeft gehouden. Dat was tenminste de mening van nieuwsmaker Lex Runderkamp van het NOS-journaal. Pas bij de Bijlmerramp heeft men door een combinatie van beeld- en geluidsmateriaal een boeiende reconstructie we ten te maken van de ramp die zich daar voltrok. Daarna heeft ook de NOS zich bewust toegelegd op het verkrijgen van informatie uit de geo-wereld. "Niemand weet nog hoe ver jullie gevorderd zijn met jullie vakgebied en waarvoor dat allemaal kan worden gebruikt. Hier is duidelijk de wet van de remmende voorsprong van toepassing", sprak Lex. NOS is toen begonnen met het verzamelen van zoveel mo- GEO-INFO 2004-6 Dus niet the sky, maar the earth is the limit Vriend en vijand in kaart gebracht De remmende voorsprong

Geo-Info | 2004 | | pagina 17