iS NAP zakt weg 256 gelijk geo-informatie. "Maar daar moet ik wel erg voor lopen shoppen" zei Lex. "Wij willen graag gevoed worden met materiaal uit jullie vakgebied, dus doe daar eens wat aan. Beelden van recente TV-reportages van de opmars in Irak onderstreepten zijn bewering hoe boeiend en welspre kend de verslaggeving bij de opmars in Irak daardoor werd. Volop klanten dus voor Imagem. Zoals te doen gebruikelijk bij dit soort bijeenkomsten volgde nog een discussie over enkele bedachte 'statements', zoals: - "De toevoeging van beeldmateriaal verbetert het besluit vormingsproces. Deze stelling kreeg algemene steun: - "De kaart van de toekomst is een intelligent beeld. Mocht ook zo blijven: - "Software kan nooit de kennis en ervaring van mensen vervangen.Slechts één persoon dacht van wel maar dat was een software-leverancier; - "Defensie maakt geen optimaal ge bruik van de nieuwste IT-techiiolo- gieën.Dat werd toegegeven, maar de schuld daarvan ligt bij de poli tiek, volgens de militaire commandanten. Imagem vond in de uitkomst van de discussie voldoende steun voor haar voortbestaan, genoeg hoop op nieuwe afzetmarkten, en tevredenheid over haar doelstelling: elkaar in beeld krij gen en het vakgebied beter onder de aandacht te brengen De bovenstaande deelnemersfoto mo ge daarvan een getuigenis zijn. Wie een brug of sluis bouwt, houdt daarbij al meer dan 125 jaar rekening met het Normaal Amsterdams Peil. Maar het NAP ver liest zijn vaste grond. Op de Dam in Amsterdam bevindt zich een meter onder de grond het nulpunt van het NAP, dat op zijn beurt weer wordt (moet zijn: werd, red. Geo-lnfo) afgeleid van het gemiddelde niveau van de zeespiegel gedurende een be paalde periode. Ontoegankelijk voor het publiek is het nulpunt met lange palen gefundeerd op de pleistocene zandlaag. Een laag waarvan men aannam dat hij onbe weeglijk was. Maar vorig jaar maakte de Adviesdienst Geo-informatie van Rijkswaterstaat bekend dat er onver wacht veel beweging zit in de pleistocene zandlaag. Sommige ondergrondse meetmerken elders in Neder land bleken wel drie centimeter af te wijken van het Amsterdamse nulpunt. Het NAP is de basis voor het wa terbeheer en voor de aanleg en beheer van infrastruc tuur. Het waterschap Delfland schrijft in het huisorgaan 'Delflands Peil' dat in haar gebied het NAP ongeveer twee centimeter lager blijkt dan tot nu toe werd ver ondersteld'. Het waterschap noemt het 'een lastig pro bleem Als de afwijking niet overal bekend is kan het ertoe leiden dat persleidingen, gemalen, stuwen en dui kers verkeerd aangelegd worden. De Adviesdienst Geo- informatie is niet blij met de publicatie van waterschap Delfland De dienst bestrijdt dat het NAP onbetrouwbaar is, zoals Delfland volgens haar suggereert. De dienst stelt dat het probleem alleen voorkomt in het westen van het land en ook benadrukt zij, dat de meetverschillen ande re oorzaken kunnen hebben, zoals meetfouten uit het verleden en beweging in de ondergrondse merken. Dit maakt het probleem natuurlijk niet minder. 'Groot onderhoud' aan het NAP is nodig, erkent de Advies dienst. De bovengrondse peilmerken worden eens in de tien jaar gecorrigeerd, maar nu moeten (voor het eerst sinds 1940) ook de ondergrondse peilmerken op grote schaal aangepast worden In 2005 is alles weer in orde. Daarvoor moeten de waterschappen wel duizenden peil merken opnieuw vastzetten. Maar als er niets gebeurt verliest het NAP zijn betekenis, aldus de Adviesdienst. Uit: Binnenlands Bestuur, 21 mei 2004. GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 18