Jaap de Klerk start een GPS- meting. jaar in beeld gebracht waar de watergangen en andere wa teren liggen en hoe ze erbij liggen". Landmeter Jaap de Klerk (van Advin) bevestigt dat er aan de exacte ligging wel eens wat mankeert, want zelfs met de kaart in de hand zijn sommige objecten moeilijk terug te vinden. Het terrein ver andert snel en de GBKN is ook niet alleenzaligmakend. Soms is een punt gecodeerd als 'kant water' en blijkt 'kant talud' te zijn. Het GIS-beheersysteem krijgt een centrale plaats in het Hoogheemraadschap. Er is een GIS-coördinator aangesteld, direct onder de directeur. In een projectgroep die voor de realisatie zorgt, is een GlS-medewerlcer van de afdeling watersystemen geplaatst, alsmede enkele specia listen van andere afdelingen. Van der Zwan legt uit dat er een tweeledig doel is, namelijk het vastleggen van de huidi ge situatie, om van daaruit later te kunnen vaststellen wat is gewijzigd (en daar eventueel tegen op te treden als het gaat om clandestiene bouw of aanleg), en het bepalen van de hoeveelheid bagger die in de wateren aanwezig is. Bag ger moet regelmatig worden verwijderd en voor de plan ning is het belangrijk te weten waar je over praat, zeker als de bagger giftige substanties bevat, want die mag je niet zo maar overal neergooien. Voordat de opdracht werd aanbe steed zijn er proefmetingen gedaan en werd informatie op gedaan bij andere waterschappen. Daaruit is het bestek ge schreven en Europees aanbesteed. Advin kwam als gunstig ste inschrijver uit de bus en kreeg de opdracht. Rijnland is verantwoordelijk voor het op peil houden van het waterpeil in de boezemwateren; inliggende waterschappen regelen het peil in de polders. Voor dat alles zijn vier gemalen aan het werk: Spaarndam, Katwijk, Halfweg en Gouda. Het in kaart brengen van al die wateren is een omvangrijk werk. Alles wordt opnieuw gemeten in x, y en z, veelal met GPS en tachymetrie en met gebruik van de bestaande GBKN. Dat Profielmeten met GPS bij Gouda. wil zeggen: 800 bruggen, 6000 meerpa len, 3500 steigers en 1000 woonboten. En er moet in totaal wel 350 kilometer oever worden gemeten, merkt landme ter Jaap de Klerk op, en dat aan twee kanten maakt dus 700 kilometer loop werk. Modderen De profielmetingen gebeuren op drie verschillende manieren. Diepe en bre de wateren met een multibeam- systeem vanaf een grote boot, minder diepe worden met een klein bootje met singlebeam en de rest handmatig met GPS of tachymetrie gemeten. Ad vin heeft een deel van de werkzaamhe den uitbesteed aan de firma Geocom uit Bunnilc die de dwarsprofielen op neemt met behulp van singlebeam- methode vanuit een meetboot waarin een echo-sounder is gemonteerd. Het handmatige deel meet Advin met auto matische waterpasinstrumenten en barcodebakens. "En met dikke waad- paklcen aan", zegt Jaap, die voor dat doel vaak te water is gelaten om stap voor stap met een GPS-ontvangerstolc in de hand de bodem af te tasten en daarbij vaak tot aan zijn kruis in de modder stond. Voor het opmeten van de objecten langs en in de wateren wordt de medewerking van particulie re eigenaren gevraagd, via oproepen in de krant, berichten op internet of door het rondbrengen van informatiebrie ven. Desondanks kan Jaap niet erg jui chen over de medewerking van parti- GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 22