Een heel ander soort werk komt de laatste paar jaar aan de orde: het meten van objecten door het maken van een 3D- laserscan. Advin heeft daarmee al een aantal aansprekende projecten uitgevoerd. Siemer toont de resultaten van me tingen van enkele viaducten in West-Brabant, uitgevoerd in opdracht van Rijkswaterstaat (AGI), en noodzakelijk om de doorrij hoogtes te bepalen. Met een 3D-laserscan, geplaatst op een auto die vanaf verschillende plekken op de vlucht strook zijn waarnemingen kon uitvoeren, werd een volle dig meetbare en manipuleerbare puntenwollc verkregen, waarin alle gewenste metingen kunnen worden uitgevoerd en waaraan maten kunnen worden ontleend. Ook de weg zelf lean met dit instrument gemakkelijk in kaart worden gebracht zonder dat daarvoor de hele weg moet worden af gezet. Uit die opnamen kunnen daarna alle gewenste de tails worden gedestilleerd, zoals bestrating, belijning, ver keersborden, vangrail en dergelijke. Mooie plaatjes zijn met dit systeem verkregen van voorge vels van oude te restaureren historische gebouwen in Schie dam. De nauwkeurigheid van de meting was daar zo groot dat niet alleen de breedte van de ramen maar ook de spon ningdiepte en zelfs de openingen tussen de lamellen voor de ramen kunnen worden nagemeten. Voordeel is hierbij dat je de terreinsituatie als het ware mee naar kantoor neemt en daar rustig die maten kunt meten die je nodig hebt, maten die je anders met een duimstok, staande boven op een ladder moet meten. Ben je wat vergeten dan moetje de ladder weer op. De eindresultaten van de gemeten pun tenwollc worden omgezet naar AutoCad, waaruit ook 2D- AutoCad-telceningen kunnen worden gemaakt. 3D-Laserscan- opname van een fraaie gevel in Schiedam. De opdrachtenportefeuille van Advin Geodesie is erg gevarieerd. Siemer heeft weinig moeite een aantal voor beelden te voorschijn te halen, waar onder diverse spoorwegopdrachten. Niet helemaal verwonderlijk: de Nederlandse Spoorwegen waren ooit werkgever van Siemer. Er worden ook wel eenvoudiger opdrachten uitge voerd zoals bijvoorbeeld een snipper- groeninventarisatie voor de gemeente Haarlemmermeer. Dat gaat niet om het meten van gesnipperde takken en twijgen in stadsparken, maar om snip pers gemeente-eigendom die, al of niet legaal, door particulieren in gebruik zijn genomen en soms zelfs van hek werken, houten schuttingen, of clan destiene beplanting zijn voorzien. De landmeters van Advin hebben die snip pers en die de schuttingen zodanig op gemeten dat ze kunnen worden toege voegd aan het GBKN-bestand van de ge meente. Gewapend met een pencom- puter, waarin de GBKN is opgeslagen, worden de groensnippers geïnventari seerd, de gewenste gegevens eraan toe gevoegd en tegelijkertijd een digitale foto gemaakt. Een eenvoudige klus, maar het gaat toch om zesduizend lap jes groen. Meten aan de GBKN in Barendrecht. (Erik Zondervan) In de gemeente Mill en St Hubert in Noord Brabant werden metingen uit gevoerd ten behoeve van een 'bomen- beleidsplan'. Tijdens de uitvoering werd tevens nog een heleboel andere informatie ingewonnen waaronder de ligging van rioolputten en licht masten. Deze metingen zijn door Ad vin volledig met GPS uitgevoerd. In ge- GEO-INFO 2004-6 Schuttingwoorden

Geo-Info | 2004 | | pagina 24