Esther Kokmeijer is grafisch ont werper en reisfotograaf, en maakt samen met Gijs Beken- lcamp een wereldreis naar het zwaarte punt van elk continent. De zwaarte punten zijn berekend door Jean Geor ge Affholder van het Institut Geogra- phique National (IGN) in Parijs. Meer over deze reis is te lezen en te bekijken op haar website: www.daarzijn.nl. In Geo-Info doet Esther verslag van deze reis in de vorm van mental maps, belevingslcaarten. In dit nummer doet zij verslag van de aankomst bij het zwaartepunt van Afrika. Esther Kokmeijer. Hemelsbreed is het nog maar 46 kilo meter van Delcoa, een klein dorpje in de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR), naar het zwaartepunt van Afri ka. Met de bromfietsen kunnen we een heel eind afleggen, maar ergens zullen we het woud in moeten voor de laatste kilometers. Gisteren vertelde de chef van de gendarmerie van Delcoa dat er twee gewapende militairen met ons mee zouden gaan. 'Het is gevaarlijk' zei hij. Vandaag is het blijkbaar minder gevaarlijk, onze gids, Demina, is een klein mannetje met als enig wapen zijn hakmes. Achterop zijn bromfiets bindt hij tezamen met de fietspomp onze bagage. Ilc ga met Gijs op de ande re bromfiets. Op de koplamp maak ik mijn Global Positioning System (GPS) vast. De chef en zijn halve politiekorps staan al klaar om ons uit te zwaaien. Het is een heerlijk gevoel het zwaarte punt steeds dichter te naderen. Ilc voel de wind door mijn haren. Bijna ver geet ilc de ijzeren stangen onder mijn billen die bij elke hobbel pijnlijker aanwezig zijn. De bromfiets is niet sterk, elke heuvel leg ilc te voet af. Af en toe rijden we langs een bosbrand, wat zorgt voor een vlaag van ondraag lijke warmte, het geluid van de kreu nende bomen en brandend riet is in drukwekkend en doet me huiveren. Na achttien kilometer komen we bij Daya, een klein dorpje waar iedereen dronken is van de palmwijn. Als we stoppen worden we overweldigd door tientallen mannen die door elkaar heen praten, vaak niet eens in het Frans, maar in Sango en voor ons onverstaanbaar. Gelukkig lean Demina ons helpen met vertalen, al is zijn eigen Frans, net als dat van ons ook niet al te best. Het wordt een chaos van mis communicatie. De 'dokter' van het dorp, die zelf nog het meest dronken is, houd een heel pleidooi over hoe belang rijk hij is. Ilc heb hier helemaal geen zin in en probeer weg te sluipen. Hij heeft het door en snauwt. "Zitten, ilc ben aan het woord". Zijn medicijn voor alle kwalen is palmwijn, ilc denlc dat het hele dorp zielc is. We komen los van zijn woor den en vervolgen onze weg. Dit gedeelte van de CAR wordt aangeduid als savanne, toch is de bebossing redelijk dicht. Alle planten uit de Intratuin rijden we in mega formaat voorbij. Hoe verder we op de weg door kunnen rijden hoe minder we straks hoeven af te leggen door het woud. Ge spannen lcijlc ilc op de GPS, wachtend op het moment dat de afstand tot het zwaartepunt niet kleiner, maar groter be gint te worden. Dit moment valt exact samen met de komst in het dorpje, Girkombo. Tot onze veras sing hoeven we nog maar 4080 meter af te leggen door het woud. Girkombo is een klein dorpje met 53 bewoners, vier jaar geleden van uit Bouca hier heen getrokken zoek naar op vruchtbare grond. Als ilc vraag of ze hier blijven zegt de dorpshoofd; "Tot onze dood". Tot nu toe heeft niemand dat waarge maakt. Een dorpje zonder kerkhof, een dorpje zonder verle den. Deze romantische nederzetting is precies zo als ilc me in mijn kindertijd voorstelde en bouwde van stro, takken en blokken uit mijn blokkendoos. Alle huisjes, kippenhok ken, de duiventil en omheiningen zijn gemaakt van materi aal uit het woud. Zonder geld worden mensen creatief. De houten bankjes in het zand vormen samen met de gong, een metalen velg van een vrachtwagen, de lcerlc. Voor een bijbel is geen geld. Water wordt gehaald uit de bron op een GEO-INFO 2004-6 Wereldreis naar het zwaartepunt van elk continent

Geo-Info | 2004 | | pagina 27