K° van Raamsdonk Deze titel vergt wel enige toelichting. Als opa kan ik geheel vertederd raken bij het zien van een kleine baby en zijn mijn vrouw en ik in blijde afwachting van de geboorte van ons derde klein kind. Waar het hart vol van is kan ik een hele column mee vullen. Maar de redactie heeft hier toch een ander beeld van. Ilc verleg mijn scoop dus maar naar het werkveld van de geo-in- formatica. Wat verstaan wij beroeps matig nu precies onder ontsluiting? Ilc doel dan op ontsluiting van het stelsel van overheidsregistraties. Een alge meen gedragen definiëring van ont sluiting ontbreekt nog. Volgens mij zou een dergelijke definitie kunnen zijn: Het in een gemeenschappelijke infra structuur toegankelijk maken van registra tieszodanig dat de geregistreerde gegevens door anderen eenduidig begrepen en onder afspraken gebruikt kunnen worden'. Dit vergt dus niet alleen ontsluiting op technisch niveau (gebruik van open standaarden), maar ook op semantisch (inhoudelijk) niveau: het gebruik van een gemeenschappelijk begrippen kader. Er ontbreekt nog een standaard voor semantiek, dus voor het uitwisse len van begrijpelijke informatie. De al gemeen geldende opvatting, dat met OpenGIS de informatie-uitwisseling is geregeld, is dus maar gedeeltelijk waar. Een belangrijk onderdeel van het Ravi- gedachtengoed is de Structuurschets Vastgoedinformatie, die in mei 1992 door de Ministerraad is vastgesteld. "Theorie uit de vorige eeuw", denkt u? Dat klopt, maar nog steeds actueel. "Rapporten bedekt met een dikke laag stof?" Vaak wel ja, maar alleen omdat het werkveld vanwege technische en organisatorische beperkingen nog niet toe is gekomen aan toepassing van de ze structuur voor het ontsluiten van geo-informatie. Wel heeft de struc tuurschets een eervolle vermelding ge kregen in de brief van 3 juli 2002 van de toenmalige Staatssecretaris van VROM aan de Tweede Kamer. Hierin schrijft hij, dat "met de Structuur schets Vastgoedinformatie de concep tuele basis is gelegd voor de inrichting van een belangrijk deel van de infor matiehuishouding van de overheid in bredere zin - met name waar het gaat om het proces van de stroomlijning van de basisgegevens". De structuur schets heeft geleid tot het door VROM te hanteren schema voor het stelsel van (authentieke) basisregistraties, te weten voor natuurlijke personen, niet- natuurlijlce personen/bedrijven, ge bouwen, percelen, adressen en kaarten (geografisch kernbestand). Zeker nog actueel, dat Ravi-gedachtengoed. Hoog op de politieke agenda staat de aanpak van een aantal maatschappe lijke vraagstukken rond het gebruik van de openbare ruimte. Ruimtelijke analyses en scenario's dragen bij aan het vinden van mogelijke oplossingen. In zijn brief benadrukt de Staatssecre taris van VROM dan ook het belang van intersectorale en interbestuurlijlce ontsluiting van een aantal voor het functioneren van de overheid belang rijke basisregistraties. Het geo-infor- matiebeleid van VROM wil via het be vorderen van het samen delen van in formatie een bijdrage leveren aan de 'ontsnippering' van de informatievoor ziening van de overheid. Aan ons de taak om een robuuste geo-informatie- infrastructuur in te richten, waarmee relevante registraties integraal kun nen worden ontsloten. "Dat komt best goed", denkt u, "daar zorgt Ruimte voor Geo-informatie toch voor?" De uitvoering van dit programma zal ze ker een belangrijke impuls geven aan het realiseren van een vraaggerichte informatievoorziening. Ondanks het terugbrengen van de gevraagde subsi die van 33 miljoen Euro naar 20 mil joen Euro staat de doelstelling van Ruimte voor Geo-informatie nog steeds stevig overeind: het ontwikke len van een nationale geo-informatie- infrastructuur, het ontsluiten van pu blieke geo-informatie en het uitvoeren van een programma voor fundamen teel en strategisch onderzoek. Maar hoe valt het dan te rijmen, dat Sen ter de rem zet op de inzet van 'overheids middelen' als contrafinanciering van dit programma? 'Brussel' is alert op het verlenen van oneigenlijke staats steun, maar het gaat hier toch om de inrichting van een infrastructuur in het publieke domein? Is het dan niet logisch, dat de verschillende overhe den en ZBO's deze innovatie financieel mede ondersteunen? De ontsluiting mag dan nog steeds centraal staan in de doelstelling van Ruimte voor Geo-informatie, zoals ge zegd ontbreekt het nog aan een stan daard voor semantiek. En met het ont wikkelen van een dergelijke standaard is Ravi druk in de weer. In het project "Framework voor Geo-informatie Uit wisseling" wordt in nauwe samenwer king met het geo-werkveld gewerkt aan een herziening van NEN3610 als semantisch model en een daaruit af te leiden generiek uitwisselingsformaat gebaseerd op XML. In mijn volgende column wil ik daar verder op in gaan. Theo Overduin, wat doe je somber in jouw column in het januarinummer van Geo-lnfo. Hoe kom je erbij, dat het bestuur van Ravi enige tijd geleden haar belangrijke activiteiten op het ge bied van standaardisatie expliciet bui ten het eigen kerntakenpakket heeft geplaatst? Integendeel, het program ma standaardisatie bruist zoals nooit tevoren! Het wordt echt steeds mooier in geo-informatie Nederland. Ko van Raamsdonk ICT-adviseur Concernstaf Kadaster. (Deze column is geschreven op persoonlijke titel.) GEO-INFO 2004-6 Geo-lnfo in Praktijk Hoog tij d voor ontsluiting 269

Geo-Info | 2004 | | pagina 31