ing. J.G.M. steenbruggen (trendanalist) en dr. M. Grothe (senior adviseur) Adviesdienst Geo-informatie en ICT van Rijkswaterstaat. 270 Persoonlijke navigatie en positie- afhankelijke diensten maken deel uit van mobiele, multimediadien- biele apparaat als zoelccriterium wordt gebruikt. Location services (LCS: mobile location services) bete kent in het algemeen het vaststel- navigatie betekent het vaststellen van een individuele locatie (posi tie), het selecteren en aanbieden van een route gebaseerd op de ge- port naar de gewenste bestem ming. Hierbij wordt gebruik ge maakt van geografische informatie en informatiediensten gebaseerd positie van de gebruiker [9]. oor het fenomeen "Location Based Services" - kort weg LBS - worden diverse begripsdefinities en -om schrijvingen gehanteerd. Een éénduidige, allesomvat tende definitie ontbreekt vooralsnog. Waar wel eenduidig heid en overeenstemming over bestaat, is het feit dat de lo catie van de (gebruiker van de) zakcomputer of mobiele telefoon de bepalende factor van LBS is. De onderstaande begripsomschrijvingen illustreren dit: LBS biedt de mogelijkheid om de locatie van een mobiel apparaat te bepalen en op basis hiervan diensten met een toegevoegde waarde te creëren. [4]; LBS levert gepersonaliseerde informatie en communicatie op het juiste tijdstip door het combineren van de locatie van de eindgebruiker met relevante inhoud. Deze locatie diensten kunnen worden gebruikt voor het verbeteren van bestaande mobiele informatiediensten [15]; LBS refereert aan diensten die gebaseerd zijn op het mo biele netwerk en waarbij de locatie van een mobiel appa raat waarde toevoegt aan de dienst als geheel. [14]; In de literatuur en het vakgebied zijn niet alleen diverse definities in om loop, maar is er ook verschillende ter minologie ontstaan om het LBS-con cept te helder neer te zetten [11], [8], [9], [6]. Zo wordt het begrip Location Based Services door verschillende ter men vervangen, zoals bijvoorbeeld: Mobile Location Commerce Location Based Commerce Mobile Location Services Wireless Location Services Personal Navigation Services Position Dependent Services Mobile Positioning Services Location Services Destination Based Services Er zijn zelcer twee factoren aan te wij zen, waardoor dit wordt veroorzaakt. Ten eerste is een definitie vaak afhan kelijk van de context. Accentverschil- GEO-INFO 2004-6 Location Based Services gepositioneerd als informatiedienst! Over Location Based Services is de afgelopen drie jaar veel geschreven in de geo-wereld. In de literatuur is vooralsnog geen sprake van een één- duidige begripsafbakening en wordt een diversiteit aan terminologie gehanteerd. Dit maakt de adoptie sten, waarbij de locatie van het mo- van een innovatie als Location Based Services niet gemakkelijker). In dit artikel wordt een ingegaan op begrippen en terminologie van Location Based len van een locatie. Persoonlijke Services. Vervolgens wordt Location Based Services gepositioneerd als informatiedienst in de wereld van de (mobiele) informatiediensten. Hiervoor wenste route en de wijze van trans- wordt een beroep gedaan op een conceptueel model uit de mobiele telecommunicatie. Deze maakt het eenvoudiger en transparanter om op locatie en gerelateerd aan de Location Based Services beter te positioneren ten behoeve van haar adoptie.

Geo-Info | 2004 | | pagina 32