Bij LBS push-diensten wordt vooral gebruikt gemaakt van de 'local information space' van de gebruiker. Op basis van de locatie en het gebruikersprofiel wordt informatie auto matisch en pro-actief aangeleverd. Deze dienstverlening op maat heeft ook een keerzijde. Het laat de privacy van de ge bruiker niet ongemoeid en laat voor de gebruiker sporen achter. Dit levert een grote hoeveelheid aan informatie op zoals persoonlijke voorkeur, levensstijl, privé-activiteiten en zakelijke bezigheden. Bescherming van privacy en de daaraan ten grondslag liggende beveiliging is dan ook een kritische succesfactor [1]. Vanuit toepassingsperspectief sluiten locatiegebonden push- en pull-diensten elkaar zeker niet uit en vindt bij de toepassing een combinatie plaats van beide. Bijvoorbeeld bij de toepassing als 'find-a-friend' kan een individu bij het centrum opvragen waar een bekende zich ophoudt. Dit in dividu kan ook via een push-dienst een signaal ontvangen op het moment dat de bekende getraceerd wordt binnen een vooraf gedefinieerd, geografisch bereik. Om dit moge lijk te maken speelt er op de achtergrond een tracking- dienst. Hier moet uit privacy-overwegingen wel toestem ming voor worden gegeven. Locatiegebonden informatiediensten hebben een vrij een duidige positie binnen het lagenmodel van telecomdien- sten en informatieverlceerpatronen [2]. Deze kunnen op ba sis van het model van verlceerspatronen worden gepositio neerd als consultatie en allocutie. Het is daarbij interessant te kijken naar de wijze waarop specifiek de voor LBS type rende informatie (de locatie) wordt uitgewisseld. In figuur 4 is LBS gepositioneerd binnen het model van Bekkers en Smits [2). De rode pijlen in de figuur geven de in formatiestromen weer die nodig zijn voor LBS: de positie van de individuele informatiebron die altijd nodig is voor het centrum om locatiegebonden in formatie te kunnen leveren. Locatiege bonden pull-diensten kunnen op basis van het model van informatieverlceer- spatronen worden gepositioneerd als consultatie en locatiegebonden pull diensten als allocutie. Om de positie van LBS verder te verkennen is voor twee LBS-toepassingen het model ver der ingevuld. Gekozen is voor twee toe passingen waarvan de meerwaarde van LBS zich al nadrukkelijk heeft gemani festeerd, te weten LBS ten behoeve van noodhulp en LBS voor verkeer en ver- voerstoepassingen (reisinformatie). Bij incidentmeldingen aan alarmdien sten speelt locatie een belangrijke rol. Er wordt geschat, dat in de Verenigde Staten per dag ongeveer 100.000 mobie le bellers gebruik maken van het alarm nummer (911). De meeste van deze mo biele oproepen zijn afkomstig van ge bruikers langs snelwegen. Voor de bel lers is het moeilijk om zich hier te kun nen oriënteren en exact hun locatie te Fig4. Locatiegebonden diensten gepositioneerd t.o.v. informatie verkeerspatronen GEO-INFO 2004-6 274 LBS bij noodhulp (E-911 en E-112) Conversatie Registratie Tracking Consultatie f i Allocutie

Geo-Info | 2004 | | pagina 36