kunnen vaststellen. Hier door is het vaak lastig om ter plaatse snel hulp te kunnen bieden. In de Verenigde Staten is een mandaat opgesteld door de Fede ral Communications Commission (FCC), waarbij werd vastgesteld dat alle binnenkomende meldingen van mobie le telefoons gelocaliseerd moesten kun nen worden. Hiermee zijn alarmdien sten in staat om hulpverleners direct naar hun plaats van bestemming te stu ren. Alarmdiensten vallen onder de ca tegorie 'assistance'-diensten. Bij de introductie zijn drie fasen vastgesteld, die zich voornamelijk onderscheiden in de precisie van plaatsbepaling (fig. 5): Fase 1, 1997-2001: aanbieders van tele foonnetwerken moeten kunnen bepa len in welke cel een beller zich bevindt; Fase 2: op 1 oktober 2001 moet binnen een straal van 125 meter tweederde van alle oproepen worden getraceerd. De statistische kwaliteitsnorm heeft met name betrekking op celplanning. In dichtbevolkte gebieden staan meer masten waardoor de locatie exacter kan worden vastgesteld; Fase 3: introductie van locatiediensten waarvoor gebruikers zich moeten iden tificeren, zodat gebruikers meer con trole hebben over hun privacy. Hierbij kan een grote hoeveelheid informatie worden verwerkt zoals het gebruik van een medisch profiel, waarop de bijbe horende dienstverlening kan worden afgestemd. '"SSTo'umt -c - c. -r^isv6'ï Het E-911 mandaat is binnen de tele- comsector de drijvende kracht geweest voor de investering in ontwikkeling van deze LBS technologie [12]. De introduc tie is overigens niet geheel vlekkeloos verlopen. Voor een actueel overzicht wordt verwezen naar de National Emer gency Number Association (NENA; www.nena.org/ Op 25 juli 2003 is er door de Europese Commissie een aanbe veling (2003/558/EG) verschenen betref fende de verwerking van locatiegebon den informatie over de omroeper in elektronische communicatienetwerken met het oog op locatie-uitgebreide noodomroepdiensten. Uit gaande van de aanbeveling van de 'Coordination Group on Access to Location Information by Emergency Services' [5] moeten de aanbieders van openbare telefoonnetwerken of - diensten alles in het werk stellen om voor alle oproepen naar het uniforme Europese alarmnummer 112 de betrouwbaarste locatie van de oproeper te bepalen en door te zenden. Gedu rende de introductiefase van alarmdiensten wordt in plaats van verplichte, specifieke prestatiekaralcteristieken voor loca tiebepaling de voorkeur gegeven aan de toepassing van het „best efforf'-principe. Naarmate de alarmcentrales en de noodhulpdiensten meer praktische ervaring opdoen met lo catie-informatie, zullen hun eisen echter duidelijker worden omschreven. Bovendien zal de locatietechnologie zich zowel voor mobiele telefoonnetwerken als voor satelliet-locatiesy stemen blijven ontwikkelen. Derhalve moet de 'best effort'- aanpak na de beginfase worden geëvalueerd. Het gebruik van LBS bij de nooddiensten heeft een specifiek karakter als informatieverlceerspatroon. Door de wettelijke grondslag van E911 staat de individuele gebruiker niet aan de basis van de informatiestroom, maar het centrum. Op het moment dat een noodoproep binnenkomt bij het centrum (verlceersinformatiestroom is dan 'conversatie'), zal het cen trum automatisch de locatie van de beller vaststellen en de ze meenemen in de informatiestroom zonder enige tussen komst van de gebruiker. Dit is een informatieverlceerspa troon van het type 'registratie', waarbij op initiatief van het centrum de locatie wordt opgevraagd bij de individuele in formatiebron. Het centrum bepaalt het onderwerp, tijdstip en tempo van de locatiegebonden informatiestroom. In de verlceers- en vervoerssector zijn de informatiediensten niet meer weg te denken. De informatiediensten bij verkeer en vervoer (reisinformatie) omvatte diverse bestaande vaste Fig. 5. en mobiele systemen, zoals radio,televisie, teletekst, inter- Precisie plaats- net, Radio Data Systeem - Trafic Message Channel (RDS- bepalingstechnieken TMC), Digital Audio Broadcasting - Transport Protocol Ex- (www.navteq.com) perts Group (DAB-TPEG), GSM - Global Automative Telema tics Standard (GSM-GATS) en Dynamische Route Informatie Panelen (DRIP's). Ook voor LBS is een duidelijke rol wegge legd. Bij het leveren van reisinformatie speelt tracking een belangrijke rol [7]. Daarvoor dient de positiebepaling in de informatieverwerkingsketen een plek te krijgen naast de bestaande methoden. In de gehele keten voor reisinforma tie - van inwinnen, analyseren, bewerken, presenteren en distribueren - wordt momenteel de verkeersinformatie op verschillende manieren ingewonnen, zoals via lussen in de weg en met camera's die de verkeersstromen meten. De nieuwe mobiele LBS-achtige inwin technieken, zoals het zo genoemde mobile-phone based tracking, dat gebruik maakt van het GSM-netwerlc, maken het eveneens mogelijk infor matie over verplaatsingen op het wegennet in te winnen, zonder aanpassingen aan de technische infrastructuur van het wegennet. Dit maakt het complementair aan het huidi ge monitorings- en inwinsystemen. De LBS-diensten concur reren bij verkeer en vervoer (en reisinformatie) met de be staande vaste en mobiele diensten. In tabel 1 wordt een groot aantal informatiediensten in het verkeer en vervoer vertaald naar informatieverlceerspatronen. GEO-INFO 2004-6 I WÏ* LBS in verkeer en vervoer

Geo-Info | 2004 | | pagina 37