Geschenk uit bouwwereld 1 mocht er kort geleden bij het NCG-jubileum een buste van de geodeet Baarda worden onthuld: in het lgemeen zijn beelden van landmeters schaars in Nederland. Aan de noordkant van het Noord-Hollands Ka naal prijkt bij een centrum met megastores, tegenover de oude vesting van Alkmaar, sinds 1997 wel een beeld van een landmeter. De onthulling werd niet aangekondigd in tech nische vakbladen en de toenmalige promotiecommissie Geodesie wist kennelijk van niets. Later werd het uitgebeel de instrumentarium in de vakpers niet beschreven of on juist aangeduid. Het beeld is van de hand van de Allcmaarse beeldhouwer John Bier, die correct instrumenten uit de tijd van de met name genoemde landmeter weergaf. Adri den Boer, redacteur Beeldend kunstenaar Bier gaf landmeter Adriaan Antonisz gereedschap mee in beide handen. In de rechterhand heeft de landmeter een in de pose onbenutte meetketting met schakels van vaste lengte. Met de andere hand houdt hij ac tief een stok vast met een meetkruis met vier vaste richtvi- zieren waarmee (alleen) loodlijnen konden worden uitgezet. Aan de plaat sing van het beeld is meer dan een half jaar na de onthulling beperkt aan dacht besteed in een anoniem bericht in een vakblad waarbij de twee uitge beelde vakmatige attributen - meet kruis en meetketting dus - niet werden genoemd [1]. In een boek over de auto matisering van het Kadaster tussen 1945 en 2000 nam de beeldredacteur daarvan - een wel letterlijk passende aanduiding - een foto van het beeld op en noemt in het onderschrift "één van de eerste meetinstrumenten: de Hol landse Cirkel" [2]. Intussen was dat ou de instrument breder bekend gewor den door de oprichting van de stich ting De Hollandse Cirkel in 1998 en een gelijknamig tijdschrift in 1999. Te veronderstellen is dat onbedoeld hier in de verklaring ligt van het zo benoe men van een eenvoudiger meetkruis. (Overigens zijn Hollandse Cirkels het bewaren meer waard geweest dan de eenvoudige meetlcruizen: de eerste vindt men in museale collecties en de laatste het meest op afbeeldingen.) Het beeld toont dus een meetkruis en geen Hollandse Cirkel, zoals Dou die ont wierp en die graadverdeling, kompas en vizierlineaal of alhidade heeft om hoeken te kunnen uitzetten of opme ten [3]. Benutten van een Hollandse Cirkel door de in de kracht van zijn le ven afgebeelde Adriaan Antonisz (1541-1620) zou ook wel wat vroeg - zelfs anachronistisch - zijn geweest. Hoe gedetailleerd de onthulling en het beeld zelf destijds zijn omschreven in regionale media, is voor deze bijdrage niet nagegaan. Landmeter Adriaan Antonisz. "Mr. Adriaan Antonisz 1541-1620 Allc maarse landmeter en vestingbouwer", zo luidt de hoofdtekst op de sokkel. Hij ontwierp in zijn geboortestad de vesting die het Spaans beleg van 1573 doorstond en bouwde ook de verdedi gingswerken van Naarden, Muiden, Tiel en Bourtange. Elders heet hij ook lcartograaf en vanaf 1582 was hij ook GEO-INFO 2004-6 +r*-r Een beeld van een landmeter A\ 278 Ook burgemeester

Geo-Info | 2004 | | pagina 40