Meetketting. burgemeester van Alkmaar maar dat was hier kennelijk minder vermel denswaard [4]. Het gaat hier duidelijk om een monument voor de geschiede nis van de techniek. Een historisch- geograaf, die vaak naar hem verwijst, spreekt van "de actieve Adriaen Antho- nisz landmeter en burgemeester van Alkmaar" [5]. Drie zonen van Adriaan Antonisz wa ren ook bekwame wiskundigen en na men de achternaam Metius aan. "Ver moedelijk is de naam Metius ontstaan uit 'meten' (landmeetkunde) en bete kent dus zoiets als 'De (land)Meter'," aldus de website van de Alkmaarse Weer- en Sterrenkundige Vereniging Metius (www.metius.nl). Een tweede tekst op de sokkel betreft het beeld zelf: "Dit beeld is ter gelegen heid van de opening Noorder Arcade aangeboden aan de gemeente Alkmaar door J.M. Deurwaarder Bouwgroep - Meetkruis. Onthuld door gedeputeerde F. Tielrooij op 5 november 1997". (Deze zou later ook bekend worden als voorzitter van de commissie Waterbeheer 21e eeuw.) Is deze open sokkel tekst tevens een monument van verhoudingen tussen de bouwwereld, gemeente en provincie, zoals die halverwege de jaren negentig van de twintigste eeuw usance waren? Die leverden een mooi beeld op! (Foto's: Mieke den Boer-Snoei, 2004) Literatuur [1] Geodesia 1998-6, bericht 'Standbeeld landmeter in Alk maar', p. 298. [2] E. Berkers, Vol van vernieuwingsgedachten. Automati sering bij het Kadaster 1945-2000, Zutphen z.j., p. 126. [3] H.C. Pouls, De Hollandse Cirkel of cirkel van Dou, in: De Hollandse Cirkel 1999-1, p. 12-14. [4] O.a. volgens de Grote Winlcler Prins Encyclopedie, deel 2, p. 163 (7e druk), lemma: Anthonisz, Adriaan. [5] Henk Schoorl, 't Oge, Hollandse Studiën 11, Hillegom 1979, p. 94. GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 41