f heerders. Voor grotere graafwerkzaamheden schakelen zij regelmatig loonbedrijven in. Loon- en grondverzetbedrijven; ondernemers in cultuur technische werken en grondverzet en loonwerken in de agrarische sector. Deze bedrijven zijn veelal lid van CU- MELA Nederland. Agrarisch loonwerk wordt uitgevoerd in opdracht van boeren. Het betreft, naast zaai-, oogst- en gewasverzorgingswerlczaamheden, ook drainage, diep- ploegen, egaliseren en het reinigen van sloten. Cultuur technische werken en grondverzet worden vaak in op dracht van aannemers, bijvoorbeeld de kabel- en leiding- legbedrijven, uitgevoerd. Deze loonbedrijven zijn de 'echte' gravers, het zijn meestal kleinere bedrijven met gemiddeld vijf tot vijftien medewerkers. Door de aanne mers worden ze veelal zeer laat ingeschakeld, 's Middags komt een telefoontje met de opdracht om de volgende ochtend graafwerk te doen. Ook in de agrarische sector komt het regelmatig voor dat de loonwerker een tele foontje krijgt dat hij nü de al lang tevoren afgesproken werkzaamheden kan doen want de oogst is nu van het veld en het is goed weer. In dit soort gevallen is er dus geen tijd voor een KLIC-melding. met de nutsbedrijven, uiteraard zonder de wegenbouwer. Deze 'mist' dus een stuk van de commu nicatie met de nutsbedrijven Voor de uitvoering moeten regelmatig kabels en leidingen worden ver legd. Deze werkzaamheden gebeu ren weer door gespecialiseerde be drijven, die soms weer loonbedrij ven inschakelen voor het feitelijke graafwerk. Deze bedrijven hebben weer onvoldoende kennis van de wegenbouw en vergeten dat de onderbouw van een weg (het te ont graven gebied) meestal breder is dan de bovenbouw (het wegdek), dus dat de kabels misschien verder verlegd moeten worden. Ook hier weer een communicatieprobleem. De problematiek van de kabels en leidingen kan een wegenbouwwerk sterk vertragen. Kabel- en leidinglegbedrijven en grondboorders; dit zijn in door snee middelgrote bedrijven, veelal aangesloten bij Bolegbo-volc, zij hebben kennis van kabel- en lei dingnetwerken en kennen de risi co's. Zij werken meestal in op dracht van kabel- en leidingbeheer ders; werken dagelijks met de teke ningen van deze bedrijven en leve ren informatie over de liggingsgegevens aan de beheer ders. Deze bedrijven hebben veelal goede contacten met leidingbe- Fig. 2. Een buizenlegger aan het werk. De grondroerders krijgen in het algemeen de werktekenin gen aangeleverd door de opdrachtgevers. Meestal zijn deze tekeningen op basis van een grootschalige kaart, de GBKN, gemaakt. Op deze tekeningen zijn onder meer de oude situ atie met soms de bekende aanwezige kabels en leidingen in getekend en daarnaast de nieuwe situatie (zie fig. 3). In vele gevallen moet de aannemer op basis van een KLIC-melding zelf de benodigde informatie vergaren. Ook als de opdracht gever een kaart met de ligging van de kabels en leidingen le vert, moet de aannemer deze kaart toch controleren aan de hand van een KLIC-melding. Bij het leggen van een nieuwe kabel komt het voor dat de opdrachtgever een stratenlcaar- tje levert waarop de plaats van de kabel globaal is aangege ven. De via de KLIC-aanvraag verkregen tekeningen van de kabel- en leidingbeheerders is veelal een stapel tekeningen en ondanks de mooie verhalen van de grote energiebedrijven vaak op AO-formaat. Bij een beetje groot werk kan dit een sta pel zijn van één meter hoog! Voor een uitvoerder van een wegenbouwwerk (dus laat staan een machinist) is het een enorme klus om op basis van deze tekeningen een goed over zicht te krijgen van de ligging van de aanwezige kabels en lei dingen. Zeker als deze tekeningen ook nog variëren in schaal en de leidingen en hulpstukken niet standaard zijn aangege ven. Uniformiteit in tekeningen en minder papierstromen zijn dan ook een duidelijke wens van de aannemers. De werktekeningen worden gebruikt om het werk uit te zet ten, de nieuwe wegindeling of de te graven sleuf. De Boleg- bo-vok-aannemers maken na afloop van het werk altijd een revisietekening met de ligging van de nieuw gelegde leidin gen en de gevonden 'onbekende' kabels en leidingen. Deze tekeningen worden tegenwoordig vaak digitaal (Autocad en dergelijke) gemaakt. Het verdere gebruik van dergelijke di gitale bestanden, bijvoorbeeld voor besturing van machines van de aannemers, is nog lang niet aan de orde. Zeker niet GEO-INFO 2004-6 I' rf Geo-informatie bij de 'gravers'

Geo-Info | 2004 | | pagina 43