voor graafwerkzaamheden. Immers, de ondergrond is nog nauwelijks in kaart gebracht en bij het graven kom je altijd wel iets onverwachts tegen: een niet op de tekeningen ver melde kabel of leiding, een oude fundering, zelfs nu en dan een stukje archeologie of gewoon puin. Wel wordt regelma tig GPS gebruikt, soms om leidingen in het buitengebied op te sporen, maar vooral om leidingen in te meten. De grondroerders zijn niet ontevreden over KLIC, het kan echter nog veel beter vinden ze, met name de snelheid waarop de kabel- en leidingbeheerders hun informatie ver strekken. De huidige norm van drie dagen [1] werkt niet, voor spoedlclussen moet de informatie direct beschikbaar zijn. Liefst op één tekening. Nu komt de informatie ver spreid over vele tekeningen en bovendien soms pas na een week in plaats van binnen drie dagen. Daarnaast is het aan geven van het graafgebied, vooral in het buitengebied, lastig, is met name de ervaring van CUMELA. Ook de proce dure op het werk en de verantwoordelijkheden moeten hel der worden. Door het werken met onderaannemers is het de vraag welke aannemer de KLIC-melding moet doen, wie de tekeningen verzorgt en wie de gravers informeert. Voor al de CUMELA-gravers hebben hier last van. De machinist van een graafmachine (CUMELA-lid) die 's ochtends nieuw op het werk komt, weet niet of er tekeningen zijn en of er wel een KLIC-melding is gedaan. Als er schade ontstaat, wordt de graver door de kabel- en leidingbeheerder direct aansprakelijk gesteld. Voorts is alles vrijblijvend, in de brieven van de kabel- en lei dingbeheerders bij de tekeningen wordt vrijwel alle aan sprakelijkheid uitgesloten (zie de brieven bij [2] en [3]). Dit is feitelijk strijdig met artikel 12 van de AVSL (de Aanbevelin gen tot het Voorkomen van Schade aan Leidingen), zie ka der. In dit artikel staat dat de kabel- en leidingbeheerders geen onnodige voorbehouden mogen maken over de gele- verplaatsen kabels De Aanbevelingen tot het Voorkomen van Schade aan Leidingen (AVSL) Deze aanbevelingen zijn het resultaat van overleg tussen een werkgroep van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers en een aantal instellingen uit de kringen van de leidingbeheerders en opdrachtgevers. Zie [4] pag. 55-62. In deze aanbevelingen wor den de taken van de opdrachtgever, de leidingbeheerder en de aannemer beschreven. In dit kader zijn de artikelen 11 en 12 inte ressant: 11. De leidingbeheerder stelt desgevraagd aan opdrachtgever en aan aannemer zodanige gegevens ter beschikking dat zij in staat zijn zich een beeld te vormen van de aanwezigheid en ligging van de kabels en leidingen. De inhoud van deze gege vens moet zo nauwkeurig zijn als redelijkerwijs van de lei dingbeheerder mag worden gevergd. 12. Bij het verschaffen van de gegevens maakt de leidingbeheer der geen onnodige voorbehouden ten aanzien van de juist heid van die gegevens. Als een voorbehoud noodzakelijk is, in verband met de bestaande onzekerheid, geeft de leidingbe heerder de oorzaken daarvan aan, de mate ervan en de wijze waarop de onzekerheid kan worden opgeheven. De leidingbe heerder verleent de daarvoor noodzakelijke medewerking. Fig. 3. Werkkaart met het ontwerp van een rotonde met te verde gegevens. en leidingen. Tenslotte zouden de gezamenlijke aan nemers KLIC een veel grotere rol wil len geven. De indeling van de kabel- en leidingbe heerders: Nederland kent vier soorten kabels en leidingen namelijk: De grote pijpleidingen voor het transport van gas, olie en andere ge vaarlijke stoffen; deze transportlei dingen vertegenwoordigen een ho ge economische waarde. De ligging van deze pijpen is nauwkeurig be kend, de beheerder houdt toezicht bij werkzaamheden in de buurt van de leiding. De gravers hebben goede ervaringen met deze beheerders; De leidingen van de water- en ener giebedrijven; dit zijn 'harde' leidin gen, door de vele fusies en overna mes is de registratie van deze leidin gen nog niet altijd op orde. Er is, in tegenstelling tot vroeger, tegen woordig vrijwel geen toezicht bij graafwerkzaamheden; De kabels van KPN en de kabelmaat schappijen. Deze kabels zijn veel flexibeler, er zijn dan ook meer maatvoeringsproblemen. De bedrij ven weten redelijk de ligging maar bij de kabelmaatschappijen zijn door de vele overnames van de voor malige gemeentelijke bedrijven nog gebieden waar dit problematisch is. Echter, de economische belangen GEO-INFO 2004-6 De KLIC-procedure t UB Kabel- en leidingbeheerders gezien door de ogen van de 'grondroerders'

Geo-Info | 2004 | | pagina 44